Pożegnanie "marzyciela" i "wizjonera". Profesor Limon spoczął na cmentarzu w Sopocie

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa//ec
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
Dyrektor Teatru Szekspirowskiego nagrodzony przez brytyjską królową (wideo archiwalne)tvn24
wideo 2/7
tvn24Dyrektor Teatru Szekspirowskiego nagrodzony przez brytyjską królową ( wideo archiwalne)

Profesor Jerzy Limon, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, spoczął na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięła rodzina i zaproszeni goście – między innymi znani aktorzy, samorządowcy czy politycy.

Uroczystości pożegnalne profesora Limona rozpoczęły się w sobotę o godz. 11. Tego dnia, 27 marca, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. To właśnie tej dziedzinie sztuki poświęcił się profesor – zwieńczeniem jego kariery było stworzenie cenionego na świecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Podczas uroczystej mszy świętej wystąpił chór oraz orkiestra Capelli Gedanensis z solistką Magdaleną Gruszczyńską. Fragmenty Pisma Świętego przeczytali aktorzy Danuta Stenka i Krzysztof Gordon.

Człowiek "bez granic"

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią w mszy żałobnej biorą udział najbliższa rodzina zmarłego i zaproszeni goście. Wśród nich był sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin, który odczytał list wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego..

- Zapamiętam go jako marzyciela – mówił Sellin. – Jego teatr to fenomen – dodał.

Z kolei Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, nazwała Limona "wizjonerem". - Najtrudniejsze jest mówienie o nim w czasie przeszłym. Zapamiętam go jako takiego, który nie stawiał sobie granic w planach – mówiła prezydent.

Profesor zmarł 3 marca w wieku 70 lat. Przyczyną śmierci był koronawirus.

"Ta wizyta piękną klamrą spina historię teatru"tvn24

Związany z Trójmiastem

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 roku w Malborku. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie i uniwersytetu w Poznaniu, gdzie do 1975 roku studiował filologię angielską i historię. W latach 1975–1980 wykładowca literatury w Instytucie Filologii Angielskiej na uniwersytecie w Poznaniu, od roku 1979 doktor.

W 1980 roku rozpoczął pracę w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego, od roku 1985 doktor habilitowany, od 1993 profesor tytularny. W okresie 1983–1993 wicedyrektor Instytutu Anglistyki UG, od 1993 kierownik Zakładu Historii Literatury i Kultury Angielskiej (obecnie Zakład Literatury Brytyjskiej).

Wykładał gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, Shakespeare Institute w Waszyngtonie. Stypendysta m.in. British Council (1984–1985), Folger Shakespeare Library (1987–1988), Fundacji Alexandra von Humboldta (1991–1992).

Para książęca w Teatrze Szekspirowskim TVN24 Pomorze

Odznaczenie od królowej

Od 1989 r. prezes Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel przywrócenie pamięci o obecności w Gdańsku teatru elżbietańskiego, do końca XVIII wieku. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od jego powstania w 2014 roku.

Członek Polskiej Akademii Umiejętności, członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor licznych publikacji naukowych, wielu przekładów z języka angielskiego oraz powieści.

We wrześniu 2014 roku w związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa brytyjska Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera (wręczony przez ambasadora brytyjskiego 29 stycznia 2015 roku w Gdańsku).

Autor:eŁKa//ec

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa