Dwa żubry zastrzelone na terenie poligonu

Autor:
ng/
tam/eŁKa/gp
Źródło:
PAP
Do zdarzenia doszło na poliganie drawskim, w okolicy Pomierzyna
Do zdarzenia doszło na poliganie drawskim, w okolicy PomierzynaTVN24
wideo 2/4
TVN24Do zdarzenia doszło na poliganie drawskim, w okolicy Pomierzyna

Na terenie poligonu drawskiego, w okolicy Pomierzyna (woj. zachodniopomorskie), myśliwy zastrzelił żubra. Przyznał się i tłumaczył, że pomylił go z dzikiem. Okazało się, że w pobliżu znaleziono drugie martwe zwierzę. Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa.

Na terenie poligonu drawskiego, w okolicy Pomierzyna, we wtorek myśliwy zastrzelił żubra. O godzinie 23 o zdarzeniu sam poinformował funkcjonariuszy policji. - Tłumaczył, że pomylił go z dzikiem - informuje rzecznik komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie kpt. Tomasz Zygmunt.

- Cywil miał aktualne uprawnienia do polowania. Przyznał się do wszystkiego, nie unika odpowiedzialności. Wie, że źle zrobił - podkreśla Zygmunt.

Czytaj też: Leśnik zastrzelił żubra, potem próbował to ukryć. Jest wyrok sądu

Myśliwy bez zarzutu

Sprawa została przekazana Żandarmerii Wojskowej, która będzie prowadzić dalsze postępowanie pod nadzorem prokuratury wojskowej. Jak tłumaczy Zygmunt, zadecydowano tak, ponieważ do zdarzenia doszło na terenie wojskowym.

Dodaje, że czynności procesowe na miejscu zdarzenia, w tym sekcja zwłok zwierzęcia, zostały już wykonane. Trwa zbieranie materiału dowodowego, planowane jest również przesłuchanie świadków.

W środę okazało się, że w pobliżu pierwszego padłego zwierzęcia, znaleziono drugiego martwego żubra. Funkcjonariusze sprawdzają, czy został zastrzelony z tej samej broni.

Czytaj też: Żubrzyca postrzelona w Zachodniopomorskiem, zwierzę musieli dobić. "Wyraźnie cierpiała"

Jedna z zastrzelonych krów żubraZTP

Kolejne stracone żubry

Na tym etapie postępowania myśliwemu nie przedstawiono zarzutów. Jest ono prowadzone jest w kierunku spowodowania zniszczeń w świecie zwierzęcym, czyli o czyn z art. 181 Kodeksu karnego. Jak przekazuje nam kapitan Zygmunt, zdecyduje o tym prokurator.

Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Żubr (zdjęcie ilustracyjne)Shutterstock
Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/ tam/eŁKa/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZTP

Pozostałe wiadomości