Znaleźli ekwipunek rycerza sprzed 600 lat. Miecz, pas, pochwa i noże "zachowane w niebywale dobrym stanie"

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
Miecz przeleżał pod ziemią ponad 600 lat
Miecz przeleżał pod ziemią ponad 600 latUrząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
wideo 2/13
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-MazurskiegoMiecz przeleżał pod ziemią ponad 600 lat

Pod Olsztynem odnaleziono miecz wraz z pochwą, pasem i dwoma nożami. Znaleziska przeleżały w ziemi około 600 lat. Trafią do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, pod Olsztynem doszło do sensacyjnego odkrycia archeologicznego. Wydobyto doskonale zachowany średniowieczny miecz "grunwaldzki" z pełnym osprzętem. Jak oceniają specjaliści, takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia – przekazują urzędnicy.

Miecz "grunwaldzki"

- To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV wieku, a więc przeleżały w ziemi około 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie – ocenia pasjonat archeologii Aleksander Miedwiediew, który skarby przekazał w darowiźnie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – W tamtym czasie były to przedmioty bardzo wartościowe. Dziś można to porównać do wartości samochodu osobowego – dodaje.

600-letni miecz jest w znakomitym stanieUrząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Czemu akurat temu muzeum przekazano znalezisko? Datowanie miecza i kontekst historyczny ówczesnych terenów Warmii i Mazur pozwala snuć przypuszczenia, że odkryty właśnie miecz mógł mieć związek z największą bitwą średniowiecznej Europy. Stąd też historycy już nazywają go mieczem "grunwaldzkim".

- To nieodłączna część naszego regionalnego dziedzictwa. Jak wiemy, działania militarne bitwy pod Grunwaldem wykraczają przecież poza teren pól pod Stębarkiem i poza połowę lipca 1410 roku, dlatego znalezisko podbudza wyobraźnię – powiedział podczas uroczystego przekazania miecza muzeum marszałek Gustaw Marek Brzezin.

"Bitwa pod Grunwaldem" w nowej, innej odsłonie (materiał z 18.07.2020)
"Bitwa pod Grunwaldem" w nowej, innej odsłonie

Cenna zguba

Jak z kolei podkreślił Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, znalezisko może także wzbogacić wiedzę historyczną o tej części średniowiecza. - Zestaw orężny zostanie teraz poddany czynnościom konserwacyjnym i badawczym. Mamy pewne podejrzenia co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Liczymy na to, że tam pozostały dalsze zabytki, a być może znajdziemy tam nawet całego rycerza, to znaczy szczątki rycerza – mówi Drej.

To mogłoby pomóc odpowiedzieć na pytanie, jak tak cenny przedmiot został stracony przez właściciela.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Pozostałe wiadomości