Nowak odpowiada Kaczyńskiemu ws. Pendolino


Żadna z polskich firm nie była w stanie dostarczyć produktu, który potrzebowały PKP Intercity, ogłaszając przetarg na pociągi najwyższej klasy premium, tj. Pendolino - oznajmił w środę minister transportu Sławomir Nowak.

We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński skrytykował zakup pociągów Pendolino. Jego zdaniem tabor powinien być zamawiany u krajowego producenta. Rządowi PO-PSL zarzucił marnowanie szans na rozwój polskiego przemysłu i sprzyjanie zagranicznym interesom.

Żadna firma z Polski nie wystartowała

W środę podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, odnosząc się do tej wypowiedzi, powiedział dziennikarzom, że polskie firmy w ogóle nie wystartowały w przetargu na pociągi klasy najwyższej premium, dostosowane do dużych prędkości.

- Uważam, że Polacy zasługują na to, aby podróżować komfortowymi, nowoczesnymi pociągami, dlatego kupujemy pociągi klasy najwyższej - tłumaczył.

- Jedyną firmą, która wystartowała w tym konkursie ofert był Alstom i w tym pociągu będą polskie elementy i podzespoły - dodał. Zwrócił uwagę, że PKP Intercity czy PKP Cargo dedykują zlecenia również dla polskiego rynku.

PKP w Polsce wydaje miliardy

Sławomir Nowak powiedział, że PKP Intercity oraz PKP Cargo już lokuje, lub w najbliższym czasie zalokuje około pół miliarda złotych w bydgoskiej Pesie. Dodatkowo kończy się procedura odwoławcza w przetargu na zakup 20 zespołów trakcyjnych, które mają kosztować 1,5 mld złotych – ten wygrał również polski Newag.

- Lepiej, żeby prezes Kaczyński najpierw policzył, ile jego rząd wydał na modernizację taboru, a ile my wydajemy, również u polskich producentów, to wtedy nie używałby tak radykalnych poglądów, tak niepopartych żadnym argumentem - stwierdził Nowak.

„Typowa logika Jarosława Kaczyńskiego”

Ocenił, że "jest to typowa logika Jarosława Kaczyńskiego". - Rozumiem, że w związku z tym zakaże posłom PiS podróżować Pendolino w grudniu 2014 roku. Będzie to bardzo konsekwentnie sprawdzane, czy wsiadają czy nie - dodał.

Minister Nowak uczestniczył w środę w Gdańsku w konferencji Grupy PKP pt. "Powrót pasażerów do kolei - plan działania", która odbyła się podczas 10. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2013.

Największe targi kolejowe w Polsce

W rozpoczętych we wtorek w Gdańsku 10. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO uczestniczy 510 firm z 25 krajów. Międzynarodowe Targi Gdańskie (MTG) podają, że jest to największe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Impreza organizowana przez MTG odbywa się co dwa lata. Prezentują się m.in. spółki Grupy PKP, prywatni i samorządowi przewoźnicy oraz dostawcy technologii dla kolei i taboru. Wśród zagranicznych wystawców najliczniejszą grupę stanowią firmy z Niemiec, Czech i Austrii.

Pendolino w Gdańsku

Targom towarzyszy wystawa taboru kolejowego. Na ponad kilometrowym odcinku torów prezentowane są m.in. tramwaj Tramino Jena firmy Solaris oraz lokomotywa Gama Maraton firmy PESA Bydgoszcz SA, która nie była dotąd w Polsce pokazywana. Od czwartku w Gdańsku będzie można też zobaczyć pierwszy skład kolejowy Pendolino. Targi po raz pierwszy są organizowane w Centrum Wystawienniczo Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Potrwają do piątku.

Tutaj odbywają się targi:

Mapa Targeo

Autor: md / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości