"Niewidzialna" korweta po raz pierwszy w Polsce

Szwedzka korweta typu "Visby" po raz pierwszy odwiedziła Gdańsk
Szwedzka korweta typu "Visby" po raz pierwszy odwiedziła Gdańsk
tvn24
tvn24"Niewidzialna" korweta w Gdańsku

Szwedzka korweta "Visby" wpłynęła do portu w Gdańsku. Nowoczesny okręt wyposażony jest w specjalne technologie "stealth", dzięki którym jest niewidoczny dla radarów. To pierwsza wizyta tej jednostki w Polsce.

Szwedzka korweta przypłynęła do Gdańska z okazji targów prezentujących najnowsze techniki wojenne MAST (Maritime Systems and Technologies).

"Visby" jest okrętem nietypowym, bo niewidocznym dla radarów. Taki efekt uzyskano dzięki wykorzystaniu technologii "stealth", którą używa się m.in do produkcji bombowców B2.

Dodatkowo w "ukryciu" korwety pomaga jego nietypowy, nieco surowy wygląd. Na pokładzie brakuje barierek, anten i radarów.

Atrakcja na targach

Okręt zacumował przy nabrzeżu Ziółkowskiego, w pobliżu terminalu promowego i zabytkowej latarni morskiej w Nowym Porcie. – Korweta ledwo zacumowała, a już przyciąga sporo uwagi, to w końcu niemała atrakcja – przyznaje Marek Buczkowski z Amber Expo, gdzie organizowane są targi. – Okręt ściągnęli organizatorzy targów – dodaje.

Jak tłumaczy Buczkowski, korweta będzie cumowała przy nabrzeżu do 6 czerwca. - W tym czasie ma być udostępnionych jedynie do wizyt studialnych dla specjalistów, czyli uczestników konferencji i targów MAST Europe. Nie przewidziano możliwości zwiedzania okrętów dla szerokiej publiczności - informuje.

Do tej pory Szwedzka Marynarka Wojenna wyprodukowała 5 okrętów typu „Visby”. Ich produkcje rozpoczęto w 2002 roku.

Autor: aja/par / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości