Malbork na filmie żołnierza Wehrmachtu

Amatorski film z Malborka lat 40tych
Agentur Meier zu HartumMalbork sprzed 70 lat

Niemiecki archiwista-amator pochwalił się wyjątkowym filmem Malborka. Na nagraniu, które zdobył, widać jak wyglądał krzyżacki zamek i potężne mosty na Nogacie, zanim zostały zniszczone podczas wojny. Film nakręcił Walther Neuer, żołnierz Wehrmachtu.

Amatorskie ujęcia znajdują się w niemieckim prywatnym archiwum filmowym Marca Meier zu Hartum.

– Od 10 lat zbieram różne materiały historyczne. Niewątpliwie jest to coś szczególnego. Wiele osób odchodzi, umiera, a wraz z nimi ich historie. Moim zdaniem warto takie wspomnienia zachować – tłumaczy Meier. – W swojej kolekcji mam zarówno historyczne nagrania, jak i liczne wywiady ze świadkami historycznych wydarzeń – dodaje.

Jednym z bohaterów wywiadów Meiera był Walther Neuer, autor licznych filmów m.in. tego o Malborku.

Żołnierz Wermachtu

- W 1998 roku miałem okazję być w jego mieszkaniu i nagrać obszerny wywiad. Podczas spotkania otrzymałem również prawa autorskie do wszystkich materiałów, które nagrał podczas wojny. Walther Neuer był żołnierzem Wehrmachtu, brał udział m.in. w ofensywie na Francję i Rosję – dodaje.

Walther Neuer dokumentował wojnę Agentur Meier zu Hartum

Kolega Fritza Hipplera

Jak tłumaczy Meier, autor filmu był dobrym kolegą z klasy Fritza Hipplera, szefa wytwórni nazistowskich filmów propagandowych. To właśnie Hippler był reżyserem filmu o tytule "Wieczny Żyd" - jednego z najsłynniejszych antysemickich filmów III Rzeszy.

– Dzięki tej przyjaźni Neuer otrzymał wszelkie niezbędne pozwolenia na filmowanie – opowiada Meier. Żołnierz kręcił kamerą na taśmę analogową (16 mm i 8 mm) używaną do dokumentacji wojennej.

Dzięki filmowi możemy zobaczyć jak wyglądał Zamek w Malborku przed zniszczeniem. W 1945 roku Niemcy bronili się w nim przed Armią Czerwoną. W trakcie walk zburzono ok. 50 proc. obiektu. Po wojnie planowano rozbiórkę, ale ostatecznie zamek odbudowano. W 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Inny film tego samego autora. Hitlerowska autostrada w stronę Królewca (obecny Kaliningrad):

Więcej filmów znajduje się tu.

Film nakręcił żołnierz Wehrmachtu.
Film nakręcił żołnierz Wehrmachtu.Agentur Meier zu Hartum

Autor: aja/par//kv/k / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Agentur Meier zu Hartum

Pozostałe wiadomości