Prywatne listy prof. Brzezińskiego i Jana Pawła II trafiły do Muzeum Emigracji

Korespondencja Brzezińskiego trafiła do muzeum
Korespondencja Brzezińskiego trafiła do muzeum
TVN 24
TVN 24Niezwykła pamiątka trafiła już do muzeum

Korespondencja Zbigniewa Brzezińskiego z Janem Pawłem II - ten wyjątkowy dar profesor przekazał Muzeum Emigracji w Gdyni. To jedyna placówka w Polsce, która pokazuje różne oblicza emigracji naszych rodaków. Historia prof. Brzezińskiego będzie jednym z głównych tematów w muzeum.

16 maja odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni. Tuż przed wielką fetą placówka pochwaliła się jedną z najważniejszych pamiątek, jaka do nich trafiła. A mowa o korespondencji prof. Brzezińskiego z Janem Pawłem II. Do muzeum trafiły listy, które wymieniali odkąd profesor opuścił Polskę.

- Ten cenny dar jest wyrazem uznania prof. Brzezińskiego dla Muzeum Emigracji w Gdyni, które łączy Polaków z całego świata. Korespondencja stanowi dowód, jak wiele losy Polski znaczyły dla dwóch wybitnych Polaków znajdujących się wówczas poza krajem i odgrywających wyjątkową rolę w ówczesnej światowej polityce - mówi Joanna Wojdyło, rzecznik muzeum.

Już wiadomo, że historia emigracji Brzezińskiego będzie jednym z głównych tematów muzeum. Podczas sobotniego otwarcia placówki zostanie wmurowana specjalna tablica poświęcona właśnie profesorowi.

Papież napisał do Brzezińskiego przed wizytą Cartera

- Nade wszystko jednakże wyrażam radość ze zbliżającej się wizyty Prezydenta Carter’a – oraz tego, że stworzy to najlepszą sposobność do spotkania z Panem Doktorem i osobistego porozmawiania o sprawach poruszanych w Jego liście. Starajmy się tak układać program, ażeby na to wszystko znalazł się czas – tak brzmi fragment jednego z listów Jana Pawła II do prof. Zbigniewa Brzezińskiego.

Jak się okazuje list został wysłany przed spodziewaną wizytą prezydenta Jimmy'ego Cartera w Watykanie (21 czerwca 1980).

W listach omawiali ważne sprawy międzynarodowe Muzeum Emigracji w Gdyni

W korespondencji widać starania Jana Pawła II na rzecz ocieplenia stosunków Stolicy Apostolskiej z Chinami. Nie brakuje też informacji dotyczących zakładników amerykańskich przetrzymywanych w Iranie.

- Cała korespondencja prowadzona jest w języku polskim, choć do jej części załączono angielskie tłumaczenia, które miały ułatwić przekazanie słów Jana Pawła II kręgom rządzącym w USA. Duża część listów została zapisane odręcznie – tak przez papieża, jak i prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Zawierają one przemyślenia i analizy rozwoju sytuacji międzynarodowej oraz wspólną troskę o losy Polski, zwłaszcza w kontekście sowieckiej interwencji w Afganistanie oraz stanu wojennego – opowiada Wojdyło.

Listy można podziwiać w domu Muzeum Emigracji w Gdyni

Czołowy geostrateg

Zbigniew Brzeziński to jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA, człowieka, który ma ogromne zasługi dla Polski w jej drodze do wolności. W czasie zimnej wojny Brzeziński, pełniący funkcję doradcy prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego, odegrał czołową rolę w staraniach USA na rzecz demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej, w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności i w doprowadzeniu do porażki wojsk sowieckich w Afganistanie, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR. Henry Kissinger, były sekretarz stanu USA i jeden z największych dyplomatów w historii stosunków międzynarodowych, mówi w filmie o Brzezińskim jako o "wybitnym znawcy polityki". "Gdy się ze mną nie zgadzał, zwykle się mylił" - akcentował kąśliwie Kissinger różniące go z Brzezińskim spojrzenie na świat.

O BRZEZIŃSKIM POWSTAŁ FILM "STRATEG"

Jedyna taka placówka w Polsce

Gdyńska placówka będzie jedynym miejscem w kraju, które ma ukazywać historię emigracji z ziem polskich. Nieprzypadkowo na jej siedzibę wybrano budynek dawnego Dworca Morskiego przy ul. Polska 1. Przez lata służył obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego.

- Jesteśmy muzeum historycznym, prowadzimy jednak swoją działalność w ścisłym związku ze współczesnością. Inaczej nie można opowiedzieć o zjawisku, które dotyczy dziś bezpośrednio 200 milionów ludzi na całym świecie, a dla 2 milionów Polaków stało się po akcesji do Unii Europejskiej doświadczeniem pokoleniowym - mówiła Joanna Wojdyło, rzecznik muzeum.

Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w GdyniMuzeum Emigracji w Gdyni

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Pozostałe wiadomości