Policjanci sprawdzają przestrzeganie obostrzeń, w ciągu dwóch tygodni interweniowali 14 tysięcy razy

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Pomorskie. Policja kontroluje noszenie maseczek
Pomorskie. Policja kontroluje noszenie maseczekTVN24
wideo 2/6
TVN24Pomorskie. Policja kontroluje noszenie maseczek

Policjanci z województwa pomorskiego w ciągu dwóch tygodni interweniowali prawie 14 tysięcy razy z powodu wykroczeń przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią choroby COVID-19. Ponad 11 tysięcy osób naruszyło obowiązek zasłaniania ust i nosa. Funkcjonariusze upominają i wręczają maseczki tym, którzy twierdzą, że ich nie mają. Wystawili 911 mandatów i skierowali 46 wniosków o ukaranie do sądu.

Pomorska policja prowadzi intensywne kontrole sanitarne związane z pandemią COVID-19. Funkcjonariusze sprawdzają między innymi sklepy, placówki handlowe i komunikację miejską.

Jak przekazała w środę Anna Banaszewska-Jaszczyk, oficer prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, w ciągu ostatnich dwóch tygodni funkcjonariusze ujawnili na terenie Pomorza blisko 14 tysięcy wykroczeń, z czego aż 11 tysięcy dotyczyło niezasłaniania maseczką ust i nosa. - Policjanci przy współpracy z sanepidem skontrolowali 11 tysięcy razy różnego rodzaju placówki handlowe oraz miejsca użyteczności publicznej. Mundurowi przeprowadzili ponadto prawie 3,5 tysiąca kontroli środków komunikacji miejskiej, pod kątem stosowania przez podróżnych obostrzeń covidowych - poinformowała Banaszewska-Jaszczyk.

Jak relacjonuje reporterka TVN24 policjanci nie od razu wypisują mandat. Najpierw upominają i proszą, a później wręczają maseczki tym, którzy twierdzą, że ich nie mają. - Upomnienia nie zawsze skutkują dlatego pomorska policja w ciągu ostatnich dwóch tygodni wystawiła 46 wniosków o ukaranie do sądu i wypisała 911 mandatów, a taki mandat to koszt od 20 do 500 złotych - mówi Anna Maria Kowalewska, reporterka TVN24.

Policyjne kontrole osób na kwarantannie i w izolacji

Jak podała pomorska policja, w ciągu dwóch tygodni funkcjonariusze zrealizowali prawie 93 tysięcy kontroli wobec osób objętych kwarantanną lub izolacją. - Niestosowanie się do wymaganych w całym kraju nakazów i zakazów będzie spotykało się ze stanowczą reakcją policji - podkreśliła Banaszewska-Jaszczyk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Policja przypomina również o obowiązującym nakazie zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych oraz o zachowywaniu dystansu społecznego. W ramach prowadzonych działań ukierunkowanych na walkę z COVID-19, policjanci będą egzekwować wprowadzone zasady bezpieczeństwa, w celu maksymalnego ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa. Policyjnych kontroli należy spodziewać się m.in. w galeriach handlowych, lokalach gastronomicznych, na stacjach paliw i na dworcach oraz w środkach komunikacji miejskiej i transporcie publicznym. 

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Nos i usta trzeba zasłaniać za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice czy szaliki nie są uznawane za właściwą ochronę. Maseczki należy nakładać w autobusie, tramwaju, pociągu i taksówce, w sklepach i na targowiskach, w galeriach handlowych, bankach i restauracjach, dopóki nie zajmie się miejsca przy stoliku. Maseczkę trzeba mieć założoną także w kinie, w teatrze i w kościele.

Nie musimy natomiast nosić jej na powietrzu (chyba że jesteśmy w zatłoczonym miejscu), w lesie, w parku, podczas jazdy samochodem czy rowerem.

Autor:MAK/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości