Kolejne przypadki wariantu omikron w Polsce

Aktualizacja:
Autor:
momo,
MAK/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Omikron dociera do Polski
Omikron dociera do PolskiTVN24
wideo 2/6
TVN24Omikron dociera do Polski

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o kolejnych przypadkach wariantu omikron w Polsce. Najpierw resort przekazał informację o wykryciu go u siedmioletniej dziewczynki z Gdańska. Potem o trzech kolejnych osobach, u których potwierdzono zakażenie wariantem omikron: mężczyźnie z powiatu piaseczyńskiego, mężczyźnie z Warszawy i kobiecie z Warszawy, która jest cudzoziemką.

"Trzy kolejne przypadki wirusa w mutacji Omicron: mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego, mężczyzna z Warszawy oraz kobieta-obcokrajowiec z Warszawy. Wszystkie osoby znajdują się w izolacji" - podało w niedzielę, przed godziną 13, Ministerstwo Zdrowia. We wpisie, zamieszczonym w mediach społecznościowych, przekazano, że sanepid prowadzi wywiady epidemiczne, a "osoby z najbliższego kontaktu są testowane". Resort podkreślił też, że trwa sekwencjowanie kolejnych próbek.

Wcześniej, w niedzielę, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu wariantu omikron u siedmioletniej dziewczynki z Gdańska. "Kolejny przypadek koronawirusa w wersji omicron został wykryty u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej" - czytamy na Twitterze resortu zdrowia. Jak zaznaczono - "wcześniej zakażenie przeszła jej mama". "Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test" - podało wcześniej MZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Informację potwierdziła nam również Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Wróciły z Wielkiej Brytanii, dziewczynka nie wymagała hospitalizacji

"Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o stwierdzeniu zakażenia wariantem Omikron Sars-Cov-2 u 7-letniej dziewczynki mieszkającej w Gdańsku. Dziewczynka w dniu 10.12.2021 r. została skierowania na badanie w kierunku SARS-CoV-2 z powodu objawów ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka, ból gardła, kaszel, katar, osłabienie), wynik badania potwierdził zakażenie w dniu 11.12.2021 r, dziewczynka została objęta izolacją" - przekazała Obuchowska w przesłanym komunikacie.

Dodała, że zakażona dziewczynka nie wymagała hospitalizacji i obecnie nie występują u niej żadne objawy chorobowe.

"Dziewczynka wraz z matką w dniu 5.12.2021 r. przyjechały z Wielkiej Brytanii. Matka dziecka również przeszła zakażenie wirusem Sars-CoV-2" - poinformowała Obuchowska.

Siedmiolatka i jej matka są objęte nadzorem epidemiologicznym przez PPIS w Gdańsku.

Omikron w Polsce

Poprzedni przypadek omikrona odnotowano w piątek. Zakażona to trzyletnia dziewczynka z Warszawy, która została przetestowana z uwagi na fakt, że skarżyła się m.in. na katar i miała nudności i wymioty - poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce stwierdzono u obywatelki Lesotho w czwartek w Katowicach.

- Sytuacja na pewno jest rozwojowa i musimy się liczyć z tym, że kolejne przypadki będziemy potwierdzać w najbliższych dniach i tygodniach - mówił w piątek Andrusiewicz.

Nowy wariant rozprzestrzenia się na świecie

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek informował, że dotąd ten wariant wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19.

Z powodu zwiększonej liczby zakażeń oraz obaw wywołanych nowym wariantem koronawirusa kolejne państwa wymagają testu PCR przy wjeździe na swoje terytorium. Takie dodatkowe restrykcje czekają Polaków udających się do USA, Włoch, Szwajcarii, Portugalii, Norwegii, Grecji i na Cypr.

Autor:momo, MAK/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości