TVN24 | Pomorze

Darmowe maseczki pojadą do dwóch województw. "Rozpoczęliśmy akcję"

TVN24 | Pomorze

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP, TVN24
Niedzielski o udostępnieniu maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych pandemią regionów
Niedzielski o udostępnieniu maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych pandemią regionówTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski o udostępnieniu maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych pandemią regionów

Dwa województwa: pomorskie i warmińsko-mazurskie wkrótce otrzymają darmowe maseczki - poinformował w środę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na Warmię i Mazury trafi pięć milionów, a na Pomorze – 10 milionów maseczek. - Nie otrzymaliśmy jeszcze z Ministerstwa Zdrowia dokładnej informacji o kolejnych wydaniach, ale wiemy, że się szykują i jesteśmy na to przygotowani – powiedział Kuczmierowski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę na konferencji, że została podjęta decyzja o udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19 regionów Polski. Zapowiedział, że do regionu pomorskiego trafi 10 milionów maseczek, a do warmińsko-mazurskiego – 5 milionów. Jak wyjaśniał, "ta różnica wynika oczywiście z liczby zamieszkujących".

Dodał, że "te maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucję maseczek w województwach". Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz doprecyzował, że w przypadku obu wspomnianych województw "to są cztery maski na osobę w każdym województwie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prezes RARS: akcja wydań maseczek rozpoczęta

- Rozpoczęliśmy akcję wydań maseczek do dwóch województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego – poinformował późnym popołudniem prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. - Zobaczymy, jakie będą dalsze decyzje. Nie otrzymaliśmy jeszcze z Ministerstwa Zdrowia dokładnej informacji o kolejnych wydaniach, ale wiemy, że się szykują i jesteśmy na to przygotowani – zaznaczył.

Kuczmierowski dodał, że Agencja jest "w kontakcie ze służbami wojewodów", ponieważ to przez nich będzie "dystrybuować maseczki". - Myślę, że na dniach powinny trafiać do samorządów – ocenił szef RARS.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia o chińskich szczepionkach: na tę chwilę nie rekomenduję>>>

Obostrzenia w kolejnym województwie?

Do 14 marca na Warmii i Mazurach obowiązują dodatkowe obostrzenia epidemiczne względem reszty kraju. Wiąże się to z utrzymującą się od dwóch tygodni wysoką liczbą zakażeń koronawirusem w tych regionach. Uczniowie klas 1-3 powrócili do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele oraz kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Szef MZ podczas środowej konferencji prasowej pytany był, czy w najbliższym czasie możliwe jest wprowadzanie takich obostrzeń także w województwie pomorskim. Niedzielski przekazał, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Wskazywał przy tym, że gdy patrzy się na sytuację w poszczególnych województwach, najwięcej przypadków na 100 tys. mieszkańców notowanych jest cały czas na Warmii i Mazurach – 50 zachorowań dziennie na 100 tys. mieszkańców. W Pomorskiem natomiast przekroczona została bariera 40 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Autor:akr/adso

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości