TVN24 | Pomorze

Wilk zastrzelony przez myśliwego. Sprawę bada policja

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
TVN24 Pomorze
Wilki coraz bliżej ludzi (materiał z marca 2021 roku)
Wilki coraz bliżej ludzi (materiał z marca 2021 roku)TVN24
wideo 2/6
TVN24Wilki coraz bliżej ludzi

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowała, że w Zachodniopomorskiem - w trakcie polowania - zastrzelono wilka. Sprawa została zgłoszona policji. - Prowadzimy postępowanie wyjaśniające - informują funkcjonariusze. Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym.

"Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska z oburzeniem przyjął informację o nielegalnym zastrzeleniu zwierzęcia gatunku chronionego – wilka" – czytamy w mediach społecznościowych GDOŚ. Marcin Siedlecki pełniący obowiązki Zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalny Konserwator Przyrody w Szczecinie, potwierdził nam, że do zastrzelenia wilka doszło podczas polowania w województwie zachodniopomorskim.

Strzelali za dewizy

– Miało ono miejsce 28 listopada, niedaleko miejscowości Klępczewo w powiecie świdwińskim, w trakcie polowania zbiorowego. Doszło do postrzelenia zwierzęcia prawnie chronionego, mianowicie wilka. W sprawie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, które ma wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia – przekazuje nam starsza aspirant Katarzyna Kopacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie.

Nikt nie został na razie zatrzymany w tej sprawie, nikomu nie postawiono zarzutów. Postępowanie prowadzone jest z artykułu 35 ustęp 1 ustawy o ochronie zwierząt. Sprawcy grozi areszt oraz grzywna.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie już zapowiedzieli, że będą wspierać organy ścigania w wyjaśnieniu okoliczności feralnego polowania.

Według Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" 30 listopada doszło do podobnego zdarzenia niedaleko Koszęcina w Lasach Lublinieckich (województwo śląskie). O tej sytuacji również poinformowano policję. Oba polowania miały być tak zwanymi polowaniami "dewizowymi" zorganizowanymi dla myśliwych zza zachodniej granicy.

Pozwoliliśmy odrodzić się wilkom. Dlaczego teraz chcemy do nich strzelać? >>>

Gatunek pod ścisłą ochroną

Wilk jest chroniony w całej Polsce od 1998 roku. Jest objęty tak zwaną ochroną ścisłą. To oznacza, że zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników, bez odpowiedniego zezwolenia.

W 2019 roku dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówiły o liczebności wynoszącej około dwóch tysięcy osobników w naszym kraju. Liczba ta powoli rośnie, ale i tak przyrodnicy podkreślają, że wilk wciąż jest w Polsce gatunkiem zagrożonym.

Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" utrzymuje, że według ich badań, opublikowanych niedawno w "Biological Conservation", co roku ponad 140 wilków jest zabijanych nielegalnie z broni palnej w Polsce. 

Autor:eŁKa/tam

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości