Pomorze

Gdynia powiększy się o luksusową dzielnicę

Pomorze

gdynia.pl | Jacek DroszczNabrzeża zamienią się w ogólnodostępne bulwary

Na gdyńskim wybrzeżu ma wkrótce wyrosnąć nowa dzielnica. Na terenach poprzemysłowych zajmowanych wcześniej przez stocznie Nauta powstanie tak zwany Waterfront.

Gdynia urośnie kosztem terenów przemysłowych. Stocznia Nauta przeniosła się w głąb portu. Na teren dawnej stoczni Gdynia. Dzięki temu miasto zyska wyjątkowo cenną powierzchnię, o którą powiększy się śródmieście.

- Powstaje tak zwany "Waterfront". To najcenniejsza część miasta, bo ludzi ciągnie do wody - mówi Joanna Grajter z gdyńskiego magistratu. O Waterfroncie już mówi się jako o nowej dzielnicy.

Zanim pojawią się tam jednak koparki i żurawie wybudowana zostanie droga. Gdynia i Nauta, które rozpoczęły tę inwestycję, zadeklarowały wspólne finansowanie poszerzenia ulicy Węglowej, budowy ulicy Nowej Węglowej oraz rozbudowy ulicy Waszyngtona.

Kluczowym czynnikiem powodzenia każdej dużej inwestycji są drogi, a dzięki ich współpracy tereny poprzemysłowe, będą świetnie skomunikowane.

Nauta sprzedaje żeby się rozwijać

- Stocznia remontowa Nauta, która dotychczas prowadziła działalność w rejonie basenu inż. Wendy, przeniosła się na tereny po Stoczni Gdynia. Przeprowadzka otworzyła przed nami dużą szansę na rozwój - mówi Paweł Matwiejko-Demusiak, wiceprezes stoczni Nauta. Jednak każdy rozwój wymaga inwestycji, które sfinansowaliśmy z kredytów bankowych. Sprzedaż terenów, na których działaliśmy do tej pory pozwoli nam na spłatę tych zobowiązań - dodaje.

Na zwalnianym obszarze o wielkości ponad 8 ha w najbliższych latach powstawać będzie nowe centrum Gdyni z osiedlem mieszkaniowym i obiektami handlowymi.

W basenie Wendy projektowana jest nowa marina żeglarska, a nabrzeża zamienią się w ogólnodostępne bulwary. Łączna powierzchnia nowych budynków może osiągnąć nawet 174 000 m2.

Szukają inwestora

Dla tego rejonu miasta tworzony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który ma być przyjęty jeszcze w tym roku. Przewiduje on stworzenie w tym miejscu Gdyńskiego Waterfrontu oraz Nadmorskiej Strefy Prestiżu. Nauta szuka inwestorów, chcących budować na tym terenie.

Do 24 lipca zbierane są listy intencyjne zainteresowanych podmiotów. Do końca sierpnia będą one mogły składać niewiążące oferty, które później staną się przedmiotem negocjacji. Przedstawiciele Nauty liczą, że inwestora uda się wyłonić i sprawę sfinalizować do końca bieżącego roku. W kolejce do podpisania listu intencyjnego czeka firma SwedeCenter, która rozpoczęła budowę projektu Gdynia Waterfront przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni. W pierwszej kolejności zostanie zabudowana przestrzeń pomiędzy centrum Gemini a wieżowcem Sea Towers, w bezpośrednim sąsiedztwie Basenu Prezydenta. Powstanie tam 11-kondygnacyjny budynek biurowy oraz hotel Marriott Courtyard.

Ostateczne zakończenie prac budowlanych zaplanowano na połowę roku 2015.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: gdynia.pl | Jacek Droszcz

Pozostałe wiadomości