Plażę w Gdyni, w Orłowie, zabrał Bałtyk. Zaczęły się prace nad jej odbudowaniem

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
TVN Pomorze/PAP
Początek odbudowy plaży w gdyńskim Orłowie
Początek odbudowy plaży w gdyńskim Orłowietvn24
wideo 2/7
tvn24Początek odbudowy plaży w gdyńskim Orłowie

Urząd Morski w Gdyni poinformował o początku prac nad odbudową plaży w Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. Trafić tu ma ćwierć miliona metrów sześciennych piasku. Oblicza się, że poszerzenie plaży będzie kosztowało 4,5 miliona złotych.

Zgodnie z zapowiedzią urzędników z Urzędu Morskiego w Gdyni na początku czerwca rozpoczęły się prace związane z refulacją (poszerzeniem i ochroną) plaży w Orłowie.

Działania te zaplanowano po tym, jak niszczycielskie sztormy przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego tego roku. Przed atakiem żywiołu fragment orłowskiej plaży w Gdyni miał kilkanaście metrów szerokości. Później, w niektórych miejscach, jedynie kilkanaście centymetrów. Wówczas rzeczniczka UM w Gdyni Magdalena Kierzkowska opisywała, że na odcinku 300 metrów od mola w Orłowie w kierunku Sopotu "plaża zniknęła, a na pozostałych 200 metrach zostało jej około 50 procent".

Materiał z dna Bałtyku

Jak przekazała teraz Kierzkowska, wykonawca "mobilizuje sprzęt". - Na plaży układane są rury, a następnie zostanie ściągnięta rura morska, do której wpinać się będzie pogłębiarka - powiedziała. Wyjaśniła, że pogłębiarka nie może podejść zbyt blisko brzegu i dlatego piasek będzie transportowany rurą na brzeg.

Prace rozpoczną się na wysokości Sceny Letniej Teatru Miejskiego. Do odbudowania jest kilometrowy fragment plaży do orłowskiego molo. Na czas refulacji odbudowywany fragment plaży ze względu na bezpieczeństwo będzie częściowo zamykany.

Do refulacji zostanie wykorzystany piasek pochodzący z dna Bałtyku, z realizowanego od kilku miesięcy przez UM w Gdyni pogłębiania toru wodnego w Porcie Północnym (część projektu modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym w Gdańsku).

Plaża w gdyńskim Orłowietvn24

Tony piasku

- W jego ramach będziemy mieli do dyspozycji ponad 2 miliony metrów sześciennych urobku, który nadaje się do wbudowania w brzeg morski. Refulację z wykorzystaniem tego piasku wykonujemy przy okazji prac przy budowie toru wodnego i obrotnicy - wyjaśniła Kierzkowska. Na plażę w Orłowie ma trafić z tego 250 tysięcy metrów sześciennych piasku.

Prace refulacyjne będą kosztowały ok. 4,5 mln zł i stanowią jeden z elementów inwestycji pogłębiania toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. W przyszłości, wzdłuż plaży w Orłowie, planowana jest budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg. Warte około 15-20 milionów złotych prace planowane są na lata 2023-2024.

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości