Pomorze

"Cudowna broń Hitlera" odnaleziona w Gdyni

Pomorze

"Cudowna broń Hitlera" w Gdyni
tvn24"Cudowna broń Hitlera" w Gdyni

Głowice unikatowych doświadczalnych bombotorped przenoszonych przez samoloty znaleziono w okolicy lotniska wojskowego w gdyńskich Babich Dołach. Wyposażone w napęd rakietowy, miały być najcięższym działem wytoczonym przeciw alianckim okrętom. Tzw. "cudowna broń Hitlera" (Wunderwaffe) została podniesiona i przetransportowana do Muzeum Marynarki Wojennej.

Pozostałości jednej z Wunderwaffe przez ponad 70 lat zalegały w okolicach lotniska. Nikt nie wiedział, czym tak naprawdę są.

Dopiero eksploratorzy z Fundacji na Rzecz Zaginionych Dzieł Sztuki Latebra wraz z pracownikami Muzeum Marynarki Wojennej odkopali i zabezpieczyli głowice prototypowych pocisków z czasów II wojny światowej.

- Śmiało można je zaliczyć do grona "cudownej broni Hitlera", lecz pod koniec II wojny światowej projekt nie wyszedł poza fazę testów. Obecność tych głowic pod Gdynią daje świadectwo, że także tutaj w ośrodku badawczym, w torpedowni przeprowadzano badania nad tymi bombami - opisuje Krzysztof Wygnał z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jak wyjaśnia, mocny silnik z solidną głowicą w połączeniu z nowoczesną konstrukcją miał dać jej przewagę nad ówczesną bronią powszechnie stosowaną do zatapiania okrętów.

Głowice unikatowych doświadczalnych bombotorped przenoszonych przez samoloty znaleziono w okolicy lotniskaMuzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Plany okazały się jednak niewypałem

Z całej rodziny bombotorped BT - BT 1000 była jedyną, która posiadała napęd rakietowy. Wielkie plany okazały się jednak niewypałem, a prototypowe bombotorpedy trafiły do piachu, gdzie przeleżały ponad 70 lat.

- Koniec II wojny światowej zatrzymał prace nad rozwojem tego typu broni, w której wykorzystywano zjawisko superkawitacji, czyli lotu torpedy pod wodą, jakby w gazowej otulinie. Na bazie tych rozwiązań opracowano w ZSRR, około 1970 roku, rakieto-torpedę WA-111 "Szkwał" - mówi Wygnał.

Niezwykłe znalezisko

Teraz ponad 70-letnie głowice będą dopasowywane do silnika rakietowego, który znajduje się w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej. Według ekspertów gdyńska bombotorpeda to niezwykłe znalezisko. Jak przekonują, czegoś takiego nie posiada żadne muzeum na świecie.

TzwMuzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws/b / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Pozostałe wiadomości