TVN24 | Pomorze

Gdańskie muzeum chce kupić największy bursztyn na świecie

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
Największy bursztyn na świecie jest w gdańskim muzeum
Największy bursztyn na świecie jest w gdańskim muzeumtvn24
wideo 2/11
tvn24Największy bursztyn na świecie jest w gdańskim muzeum

Bryła sumatrzańskiego bursztynu waży 68 kilogramów i już można zobaczyć ją w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na razie jest jednak tylko wypożyczona. Muzeum, dzięki dotacji rządowej, chce okaz kupić i wpisać go do Księgi Rekordów Guinnessa.

Trzy lata temu 68-kilogramowy bursztyn był wystawiany na targach Amberif w Gdańsku. Wtedy został zauważony przez dyrekcję Muzeum Bursztynu.

Jak przyznaje Waldemar Ossowski, dyrektor muzeum, już wtedy pojawił się pomysł, by bryłę kupić. Amerykańscy właściciele – Janusz Fudala i Dough Lundberg – nie powiedzieli nie, a do czasu zgromadzenia środków okaz wypożyczyli placówce.

68-kilogramową bryłę wyjątkowego bursztynu z Sumatry można obejrzeć w Muzeum Bursztynu. Nie wygląda on jak typowy bałtycki jantar, do którego przywykliśmy, a skała. Pod wpływem fal UV opalizuje na niebiesko.

68-kilogramowy bursztyn z SumatryMuzeum Bursztynu w Gdańsku

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Bursztyn kosztować będzie ponad 140 tysięcy złotych. Z tego ponad 112 tysięcy złotych dofinansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Tuż po zakupie dyrekcja Muzeum chce okaz zgłosić do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy bursztyn na świecie.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Pozostałe wiadomości