17 tysięcy ton rur przypłynęło do Gdańska. Posłużą do budowy gazociągu Baltic Pipe

Autor:
wini
Źródło:
TVN24 Kraków
Do Gdańska dotarły rury do budowy Baltic Pipe
Do Gdańska dotarły rury do budowy Baltic PipeTVN24
wideo 2/5
baltic

Z Grecji do portu w Gdańsku przypłynęły części do budowy gazociągu Baltic Pipe. To pierwszy z dwóch takich transportów. Jak podkreślają przedstawiciele portu, rozładunek wymaga dużo ostrożności.

Dostarczone w poniedziałek rury ważą 17 tysięcy ton. Drugi taki transport ma dotrzeć do Polski na początku maja. W sumie ładunek, który zostanie dostarczony do Portu Gdańskiego, będzie ważył 33 tysiące ton. Jedna rura mierzy 16 metrów, ma metr średnicy i waży od sześciu do siedmiu ton.

- Jest to ładunek unikalny, trzeba do niego podchodzić z dużą uwagą – mówi Anna Drozd z biura prasowego gdańskiego portu.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>  

Budowa Baltic Pipe

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do Polski oraz trzy miliardy metrów sześciennych z Polski do Danii.

Czytaj też: Koniec układania podmorskiej części Baltic Pipe

Ma być gotowy do przesyłania pierwszych ilości gazu 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Polska chce odejść od rosyjskich surowców. Premier zapowiada "najbardziej radykalny plan w Europie".

Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości