"Nieczęsto się zgadzałam z moim mężem, ale co do sztandaru Solidarności muszę się z nim zgodzić"

Źródło:
TVN24/PAP
Danuta Wałęsa na obchodach Porozumień Sierpniowych w Gdańsku
Danuta Wałęsa na obchodach Porozumień Sierpniowych w GdańskuTVN24
wideo 2/5
Danuta Wałęsa na obchodach Porozumień Sierpniowych w GdańskuTVN24

Mijają dokładnie 42 lata od podpisania Porozumień Sierpniowych, które zapoczątkowały przemiany w Polsce i Europie. Tradycyjnie już oddzielne uroczystości organizują władze Gdańska razem z Europejskim Centrum Solidarności oraz rządzący z obecnym NSZZ "Solidarność". Wyjątkowo na obchodach w Gdańsku nie będzie Lecha Wałęsy, który co roku uroczyście otwierał Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Na wydarzeniu pojawiła się jednak jego żona, Danuta Wałęsa. - Nieczęsto się zgadzałam z moim mężem, ale co do sztandaru Solidarności muszę się z nim zgodzić - mówiła.

W Gdańsku rozpoczęły się uroczystości z okazji 42. rocznicy Porozumień Sierpniowych. W obchodach organizowanych przez NSZZ "Solidarność" udział wezmą między innymi premier Mateusz Morawiecki, minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W uroczystościach organizowanych przez władze miasta razem z Europejskim Centrum Solidarności udział z kolei wezmą między innymi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Jerzy Borowczak, Małgorzata Chmiel i Henryka Krzywonos-Strychalska.

Pierwszy raz na obchodach rocznicy Porozumień Sierpniowych nie pojawił się były prezydent Lech Wałęsa - o swojej decyzji poinformował w rozmowie z dziennikarką "Faktów" TVN. Swoją obecność na uroczystościach potwierdziła z kolei żona byłego prezydenta Danuta Wałęsa.

- Nie o taką Polskę walczyłam i nie o takiej marzyłam. Nieczęsto się zgadzałam z moim mężem, ale co do sztandaru Solidarności muszę się z nim zgodzić. Jak mówił, żeby zwinąć sztandary Solidarności i zostawić na dobre czasy, nie na czasy walki. Jak zwyciężyliśmy w '80 roku i '89, jednak powinniśmy się zachować z godnością. Nie, że teraz rząd chce wygumkować Wałęsę - mówiła podczas wystąpienia Danuta Wałęsa. - Obecna Solidarność ukradła nam naszą Solidarność - dodała.

Jak mówiła, ona, jak i wiele innych osób, marzy o tym, żeby "rozliczyć tych, co teraz rządzą". - Moim zdaniem to jest druga komuna. To ludzie, którzy nie powinni być u władzy. Mam nadzieję, że kobiety dojdą do władzy i zaczną rządzić - dodała.

Danuta WałęsaTVN24

"Lech Wałęsa był zawsze, jest największym symbolem tych uroczystości"

Brak Lecha Wałęsy na uroczystościach w Gdańsku skomentowali między innymi opozycjonistka z czasów PRL, posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska oraz były opozycjonista, obecnie poseł KO Jerzy Borowczak.

- Trudno, tak Lechu zdecydował i nie mamy innego wyjścia - stwierdziła Krzywonos-Strycharska. - Szkoda, że Wałęsy nie ma. Obiecał nam, że zawsze będziemy razem. My się nie kłócimy, nawet jak nie mamy własnego zdania. My jesteśmy jak dobra rodzina. Jak potrzebna jest pomoc, to stajemy obok siebie i tak powinno być - dodała.

Jerzy Borowczak przekazał, że prezydent Wałęsa przechodzi w szpitalu badania. - Mnie go tak bardzo nie brakuje, bo wiem, jak myśli i jak czuje - zaznaczył .

Krzywonos-Strycharska dodała, że w czasie uroczystości "będą osamotnieni". - Przyjdzie Wałęsa, Danka Wałęsa. Być może jest to symbol, który pokaże, że kobiety też są silne i że ona miała w tym czasie swoją rolę, siedząc w domu, wychowując w tym czasie dzieci - stwierdziła była opozycjonistka.

Według Kidawy-Błońskiej, uroczystości bez Lecha Wałęsy nie będą takie same jak w poprzednich latach. - Lech Wałęsa był zawsze. Jest największym symbolem tych uroczystości. On zbierał tutaj ludzi - zauważyła. - Bardzo żałuję, że go nie ma. To jest symboliczny czas - dodała wicemarszałek.

Jedna rocznica, oddzielne obchody

Obchody organizowane przez władze Gdańska razem z Europejskim Centrum Solidarności:

W Gdańsku trwa kilkudniowe Święto Wolności, w ramach którego odbywają się debaty, działania artystyczne i różnego rodzaju wydarzenia symboliczne. 

Przed godziną 9 delegacja parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej złożyła kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców na placu Solidarności.

Od godziny 8.30 w Europejskim Centrum Solidarności i na placu przed ECS odbywała się debata samorządowców, związków zawodowych i pracowników zakładów komunalnych w ramach wydarzenia Okrągły Stół Samorządowy "Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne". Po godzinie 10, w ramach wydarzenia, zaplanowano podpisanie apelu samorządowców i strony społecznej do rządzących. 

Około godziny 11 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i symboliczne otwarcie historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz przemówienia..

Obchody organizowane przez rządzących z obecnym NSZZ "Solidarność":

Na godzinę 14 zaplanowano w Sali BHP Stoczni Gdańskiej uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z udziałem między innymi premiera Mateusza Morawieckiego. Planowana jest też uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności za zasługi za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Odczytany zostanie również list od prezydenta Andrzeja Dudy.

O godzinie 16 zaplanowano uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku i złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Na koniec, o godzinie 17, odbędzie się uroczysta msza święta w bazylice pw. św. Brygidy.

42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia 1980 roku podpisane zostało jedno z czterech tak zwanych Porozumień Sierpniowych, zawartych przez komitety strajkowe z rządem PRL. To w Gdańsku, znane z użycia charakterystycznego wielkiego długopisu, sygnowane było przez Lecha Wałęsę.

Delegacja rządowa zgodziła się między innymi na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy świętych w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.

Porozumienie w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych niezależnej od władz legalnej organizacji związkowej. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku.

Autorka/Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W wyniku ataku ukraińskich dronów na obwód kurski w Rosji doszło do pożaru magazynu paliw. Trzy zbiorniki stanęły w ogniu - poinformował w niedzielę w godzinach porannych gubernator tego regionu Aleksiej Smirnow.

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Źródło:
PAP

Pogoda nad morzem i na Mazurach dziś nie będzie rozpieszczać. Spodziewamy się częstych opadów deszczu i silnego wiatru. - Zwłaszcza na dużych jeziorach, jak Śniardwy, Mamry, wiatr rozpędzi się naprawdę bardzo solidnie i może być niebezpieczny - podkreślał w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Pogoda nad morzem i na Mazurach "będzie przypominać październik"

Pogoda nad morzem i na Mazurach "będzie przypominać październik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę rano nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 27 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańscy żołnierze dali koncert na rynku w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. To wszystko na oczach mieszkańców, którzy nie kryli swojego zadowolenia. Na żywo mogli posłuchać najpopularniejszych standardów nowoorleańskiego jazzu i bluesa.

Amerykańscy żołnierze dali koncert na rynku w Bolesławcu

Amerykańscy żołnierze dali koncert na rynku w Bolesławcu

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Powybijane szyby, pomazane ściany i połamane płyty. Wandale wzięli na celownik przejście pod Wisłostradą na wysokości Zamku Królewskiego. Dewastacja postępuje, mimo że - jak twierdzą urzędnicy - jest tam kamera monitoringu.

Pomazali ściany, połamali płyty. Dewastacja mimo monitoringu

Pomazali ściany, połamali płyty. Dewastacja mimo monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP