"Będziemy może brzydcy, ale za to bogaci"

Źródło:
TVN24/PAP
Preferowane miejsce na budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej w gminie Choszewo
Preferowane miejsce na budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej w gminie ChoszewoTVN24
wideo 2/4
Preferowane miejsce na budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej w gminie ChoszewoTVN24

Gmina Choczewo (Pomorskie) jest "preferowanym miejscem" na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Pomysł budzi kontrowersje wśród mieszkańców i samorządowców. Inwestycja przyniesie gminie zyski, ale konieczne będzie wycięcie nawet kilkuset hektarów lasu. - Będziemy może brzydcy, ale bogaci - mówi Wiesław Gębka, wójt Choczewa.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała w środę, że preferowanym miejscem pod budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest nadmorska lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo (Pomorskie). Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo, tłumaczy, że "Lubiatowo-Kopalino" to nazwa umowna. Teren planowanej elektrowni obejmuje lasy przy Słajszewie, Sasinie i Jackowie. W ramach inwestycji trzeba będzie wyciąć lasy - od 100 do 500 hektarów.

Pomysł planowanej elektrowni wywołuje sporo kontrowersji wśród mieszkańców gminy. Również sam wójt przyznaje, że nie wie, co o tym myśleć.

- My oczywiście jesteśmy w części zadowoleni, a w części nie. Tak jak całe społeczeństwo jesteśmy podzieleni. Zepsuje nam to przyrodę, ale da dobrobyt. Teraz, w zależności od tego kto, co preferuje, to jest zadowolony lub nie - tłumaczy Wiesław Gębka.

Słajszewo w gminie ChoczewoTVN24

Dodaje, że minusem budowy jest między innymi to, że w ramach inwestycji wytnie się "kilkaset hektarów lasu przy najpiękniejszych plażach".

- Plusy są takie, że będziemy mieli wielkie podatki, będziemy zamożni. Będziemy może brzydcy, ale bogaci - mówi wójt.

"Jedna z najpiękniejszych plaż i wszystko ma iść wszystko na wycinkę"

Reporterka TVN24, która była w miejscowości Słajszewo, nie znalazła osoby, która popierałaby planowaną budowę elektrowni. Wójt zapewnia jednak, że są i takie osoby. Bez problemu można znaleźć jednak przeciwników. Na jednym z płotów przy posesji można zobaczyć powieszony plakat: "Nie dla atomu, gm. Choczewo".

Plakat wywieszony w miejscowości SłajszewoTVN24

- Myślę, że to jest kiepski pomysł. Patrząc na naszą piękną plażę, teren dziewiczy, praktycznie od prawej do lewej są rezerwaty przyrody, obszar Natura 2000, a tu nagle pośrodku nic się nie znajdzie, żadnego kwiatka, żadnego ptaszka, jak to mówią. Tak że jesteśmy bardzo załamani. Jedna z największych i najpiękniejszych plaż i ma iść wszystko na wycinkę– mówi jeden z mieszkańców Słajszewa.

- Obawiamy się czegoś takiego, że rozkopią, rozstawią i to tak może zostać - dodaje inny mężczyzna.

- Jeden mówi tak, drugi nie, ale jak będzie zobaczymy, bo innego wyjścia nie ma. Nie mamy na to wpływu, co jednostki mogą zrobić? - pyta jedna z kobiet.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej

Lokalizację na budowę elektrowni atomowej w Polsce wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Te wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców - podkreśliła PEJ.

Druga potencjalna rozpatrywana lokalizacja leżała nad jeziorem Żarnowieckim.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Autorka/Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mniejszość alawicka w Syrii, z której wywodził się obalony dyktator Baszar al-Asad, padła ofiarą krwawej wendety ze strony bojowników wiernych nowym władzom kraju. Jak donosi Reuters, w ciągu niespełna tygodnia zamordowano setki alawickich cywilów. "Pragnęli zemsty" - pisze agencja.

"Módl się za nas. Przybyli". Jak doszło do krwawej wendety

"Módl się za nas. Przybyli". Jak doszło do krwawej wendety

Źródło:
Reuters, PAP

Usłyszałam w rządzie, że jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory, będzie absolutne trzęsienie ziemi w rządzie, zmiana umowy koalicyjnej - mówiła w programie "W kuluarach" Arleta Zalewska. Radomir Wit powiedział z kolei, że wśród Lewicy jest "duże rozczarowanie" kampanią Magdaleny Biejat.

"Jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory, będzie absolutne trzęsienie ziemi w rządzie"

"Jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory, będzie absolutne trzęsienie ziemi w rządzie"

Źródło:
TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Ukraińska armia ma nowego szefa sztabu generalnego. Prezydent Wołodymyr Zełenski mianował w niedzielę na to stanowisko generała brygady Andrija Hnatowa.

Zełenski zmienił szefa sztabu generalnego

Zełenski zmienił szefa sztabu generalnego

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina

238 domniemanych członków wenezuelskiego gangu zostało deportowanych przez USA i wysłanych do Salwadoru, gdzie trafili do więzienia o zaostrzonym rygorze - przekazał w niedzielę prezydent tego kraju Nayib Bukele. Prezydent USA Donald Trump na mocy przepisów z XVIII wieku zarządził szybką deportację wszystkich wenezuelskich migrantów podejrzanych o członkostwo w gangu Tren de Aragua, jednak niewiele później sędzia sądu federalnego zablokował tę decyzję.

"Ups... za późno". Prezydent "wita" deportowanych z USA

"Ups... za późno". Prezydent "wita" deportowanych z USA

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu volkswagen golf z nieustalonych przyczyn wjechał w latarnię. Samochód prowadził 17-latek, który - jak się okazało - nie miał uprawnień do kierowania pojazdami. Po przewiezieniu do szpitala nastolatek zmarł. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala.

Tragiczny wypadek. 17-latek wjechał w latarnię, nie żyje

Tragiczny wypadek. 17-latek wjechał w latarnię, nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Watykan opublikował w niedzielę pierwsze zdjęcie papieża od początku jego pobytu w rzymskim szpitalu. Franciszka sfotografowano w kaplicy.

Pierwsze zdjęcie papieża Franciszka ze szpitala

Pierwsze zdjęcie papieża Franciszka ze szpitala

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 19-latka w związku ze strzałami, które padły w nocy z soboty na niedzielę w Poznaniu. Jak ustalili funkcjonariusze, w kierunku grupy nastolatków oddano strzały z wiatrówki. Jeden z nich, 15-latek, został ranny w głowę.

Strzały w kierunku nastolatków. Jeden ranny w głowę

Strzały w kierunku nastolatków. Jeden ranny w głowę

Źródło:
TVN24

Sytuacja w Ukrainie była jednym z tematów niedzielnej rozmowy telefonicznej między prezydentami USA i Turcji, Donaldem Trumpem i Recepem Tayyipem Erdoganem. Turecki przywódca mówił również o zniesieniu sankcji na Syrię po obaleniu reżimu Baszara al-Asada.

Erdogan rozmawiał z Trumpem. Prezydent Turcji miał kilka próśb

Erdogan rozmawiał z Trumpem. Prezydent Turcji miał kilka próśb

Źródło:
PAP, Reuters

Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rzecznik PiS Rafał Bochenek opublikował w niedzielę oświadczenie pełnomocnika zmarłej Barbary Skrzypek. Adwokat pisze w nim o środowym przesłuchaniu współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego, członkini zarządów spółki Srebrna oraz Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. "Prokurator prowadzący przesłuchanie jeszcze na korytarzu odmówił dopuszczenia mnie do czynności" - twierdzi mecenas Krzysztof Gotkowicz. Z Kodeksu postępowania karnego wynika, że istnieje możliwość odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika.

Oświadczenie pełnomocnika Barbary Skrzypek

Oświadczenie pełnomocnika Barbary Skrzypek

Źródło:
PAP, TVN24

Mężczyzna spacerujący nad Jeziorem Dziekanowskim niedaleko podwarszawskich Łomianek znalazł granat ręczny produkcji radzieckiej. Na miejsce wezwano saperów.

Radziecki granat nad jeziorem. Jego siła rażenia była ogromna

Radziecki granat nad jeziorem. Jego siła rażenia była ogromna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobiety na spotkaniach w całej Polsce mówią: dziewczyny, po waszym reportażu moja mama uwierzyła mi, że jestem chora. I tu pojawiają się łzy u mnie, u Kasi, u tych kobiet, u wszystkich, którzy tego słuchają - mówiła na antenie TVN24 dziennikarka "Faktów" TVN Magda Łucyan. Wraz z dziennikarką Katarzyną Górniak są autorkami reportażu oraz książki "Taka twoja uroda. Jak endometrioza niszczy życie Polek". Górniak podkreśliła, że książka jest nie tylko dla kobiet, ale dla wszystkich w ich otoczeniu.

Łzy u wszystkich, bo w końcu "mama uwierzyła". Choroba, której wielu nie rozumie

Łzy u wszystkich, bo w końcu "mama uwierzyła". Choroba, której wielu nie rozumie

Źródło:
TVN24

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

"Wielkie zwycięstwo Putina i jego autokratycznych sojuszników", "ogromny dar dla wrogów Ameryki" - ze strony polityków, dyplomatów oraz dziennikarzy płyną takie komentarze po ruchu Donalda Trumpa. Amerykański prezydent zdecydował o przerwaniu działalności takich mediów jak Radio Wolna Europa czy Głos Ameryki, które od dekad były alternatywą dla mediów kontrolowanych przez autorytarne reżimy. Rozporządzenie prezydenta USA jest podważane przez część prawników, którzy twierdzą, że tylko Kongres może zamknąć te rozgłośnie.

Na Kremlu "muszą się kończyć zapasy" szampana. "Szok" po decyzji Trumpa

Na Kremlu "muszą się kończyć zapasy" szampana. "Szok" po decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Czy ambasador Liwne cieszy się, że wyjeżdża z Polski?

Czy ambasador Liwne cieszy się, że wyjeżdża z Polski?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o gorących kinowych premierach - "Mickey 17" i "Bogini Partenope" oraz wyjątkowym albumie Iron Maiden z okazji 50-lecia zespołu.

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Źródło:
tvn24.pl