Mieli wystawiać "puste" faktury VAT. 20 zatrzymanych, wśród nich Paweł P., znajomy Iwony Wieczorek

Autor:
tam
Źródło:
PAP
Do zdarzenia doszło w Bydgoszczy
Do zdarzenia doszło w BydgoszczyGoogle Earth
wideo 2/6
Google EarthDo zdarzenia doszło w Bydgoszczy

Niemal 90 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej - na terenie sześciu województw - zatrzymało 20 osób. Śledztwo dotyczy karuzeli podatkowej i wystawiania "pustych" faktur VAT. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, wśród zatrzymanych jest Paweł P., znajomy Iwony Wieczorek, który w grudniu 2022 roku usłyszał zarzut utrudniania śledztwa dotyczącego zaginięcia nastolatki z Gdańska.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która miała zajmować się wprowadzaniem do obrotu podrobionej i poświadczającej nieprawdę dokumentacji, która następnie była podstawą obniżenia należnych podatków. - Śledztwo obejmuje lata 2018-2023 - podkreśliła policjantka. - Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że "produkcja pustych faktur" miała miejsce przy wykorzystaniu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tak zwane słupy, nieprowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej - wyjaśniła.

Czytaj też: "Zakładali firmy, które nie prowadziły żadnej działalności". Mieli wyłudzić 200 milionów złotych

Według dotychczasowych ustaleń śledczych w nielegalnym procederze brało udział kilkadziesiąt firm, które były wystawcami fikcyjnych faktur, głównie kosztowych, w ramach usług informatycznych, pośrednictwa biznesowego oraz sprzedaży różnych towarów. - Firmy wystawiające fikcyjne faktury korzystały z usług innych osób, które pośredniczyły pomiędzy odbiorcami, a wytwórcami nierzetelnej dokumentacji, czym mieli pozorować faktyczne relacje handlowe - podała Jurkiewicz.

90 funkcjonariuszy w akcji, 20 osób zatrzymanych

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z bydgoskiego Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze z Kujawsko-Pomorskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej pod nadzorem zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

- W ostatnich dniach marca blisko 90 funkcjonariuszy CBŚP i KAS przeprowadziło działania na terenie województwa mazowieckiego, pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Działania przeprowadzono przy wsparciu policjantów z zarządów CBŚP: w Szczecinie, Gdańsku i Wrocławiu. Podczas akcji zatrzymano 20 osób - przekazała rzeczniczka CBŚP.

Czytaj też: Śledztwo w sprawie "fabryki pustych faktur". Kolejnych 45 osób z zarzutami

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz +prania pieniędzy+" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

PK: jednym z aresztowanych Paweł P., znajomy Iwony Wieczorek

"Wśród zatrzymanych jest Paweł P., któremu w grudniu 2022 r. Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zarzuty m.in. utrudniania śledztwa dotyczącego zaginięcia Iwony Wieczorek" - przekazała PK.

REPORTAŻ "SUPERWIZJERA TVN" W TVN24 GO: Co mówi nam telefon Iwony Wieczorek?

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednym z aresztowanych jest Paweł P. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego od 10 tysięcy złotych do 200 tysięcy złotych, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju" - dodała PK. Jak zaznaczyli śledczy, na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż kwota uszczupleń podatkowych wynosi ponad 55 milionów złotych. Łącznie w śledztwie występuje 24 podejrzanych. Zapewnili przy tym, że śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Za zarzucane czyny może grozić do 15 lat więzienia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości