Trójmiasto

Trójmiasto

List Aleksandry Dulkiewicz do prezydenta w sprawie Westerplatte. "Jest ostatnią nadzieją"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wysłała list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poprosiła w nim, aby nie podpisywał specustawy dotyczącej przejęcia przez rząd terenu na Westerplatte. - Pani prezydent będzie nam dziękować za kilka lat, że wreszcie to miejsce wygląda godnie - bez wstydu, bez zażenowania, bo tak niestety wygląda dziś- skomentował apel Dulkiewicz wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Zepsuł im się samochód. Powiesili kartkę "SOS" i trzy dni przy drodze czekali na pomoc

Czeska rodzina z trójką dzieci wracała z wakacji znad polskiego morza. Kiedy byli na drodze ekspresowej, zepsuł im się samochód. Zatrzymali się na nieczynnym parkingu. Problemy jednak dopiero się zaczęły - rodzina nie potrafiła wezwać pomocy. Telefony nie działały, a w pobliżu nie było stacji benzynowej. Powiesili więc kartkę "SOS" na samochodzie i czekali na pomoc. Trzy dni.

"Żubr ziemniaki sobie pałaszuje przy wiosce". Nazwali go Pyrek

Majestatyczny żubr, nazwany już oficjalnie Pyrkiem, od wtorku przebywa w małym lasku w Jezierzycach na Pomorzu. Choć między drzewami ciężko go dostrzec, to są momenty w ciągu dnia, kiedy pokazuje się ludziom. - Wychodzi co chwilę na pole ziemniaków, ewidentnie się posilić - komentuje pani Magdalena. I pokazuje filmik, na którym widać jak zwierzę powoli przeżuwa bulwy.

Mieszkańcy chcą ponad 5 milionów złotych za "upokarzającą eksmisję". Będzie mediacja

Ruszył proces, który wytoczyli miastu byli właściciele szczecińskiej willi Grüneberga. Osiem osób domaga się łącznie ponad pięciu milionów złotych. Chodzi o głośną eksmisję z willi, do której doszło w 2012 roku. Nieruchomość przeszkadzała w budowie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Gmina przejęła budynek, wywłaszczyła mieszkańców, a potem go przesunęła. Byli właściciele uważają, że wywłaszczenie było bezprawne, a eksmisja upokarzająca.

Burza wokół festiwalu w Gdyni. Członkowie zespołu selekcyjnego zrezygnowali

"Ze zdziwieniem odbieramy powody decyzji o odejściu członków zespołu selekcyjnego z Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni" – przekazał w komunikacie dyrektor festiwalu Leszek Kopeć. Wszyscy członkowie zespołu selekcyjnego zrezygnowali po tym, gdy na ostatecznej liście tytułów zabrakło czterech rekomendowanych przez nich filmów, w tym "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego.

Dwa utonięcia jednego dnia. "Te plaże były niestrzeżone"

Silny wiatr, wysokie fale i prądy wsteczne - takie trudne warunki sprawiły, że na plażach w Zachodniopomorskiem zawisły w środę czerwone flagi. Mimo to w trzech miejscowościach ratownicy musieli podjąć akcje ratunkowe, a dwóch tonących mężczyzn nie udało się uratować.

Minister edukacji: może trzeba coś zmienić w ogóle w systemie rekrutacji

Uczniowie są w pierwszym etapie rekrutacji. Ci z nich, którzy nie zostaną przypisani do szkół, które wybrali, będą mogli uczestniczyć w rekrutacji uzupełniającej. Ostatecznie zostaną przypisani do szkół, w których są wolne miejsca - powiedział we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Jego zdaniem "zdecydowanie uczniowie mają w czym wybierać".

Sinice odpłynęły. Plaże już otwarte

Wszystkie nadmorskie kąpieliska są już otwarte. Jak poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, sinice zniknęły. Od poniedziałku było zamkniętych pięć kąpielisk w Gdańsku i Gdyni.

"Ręce precz od Westerplatte". Protest w Gdańsku

Przed Dworem Artusa w Gdańsku odbył się protest Obywateli RP przeciwko specustawie w sprawie przejęcia przez rząd terenu na Westerplatte, którą zajmuje się parlament. Tymczasem Muzeum II Wojny Światowej już zaczęło organizować wycieczki na Westerplatte.

Las z epoki kamienia na dnie Bałtyku

Kiedyś rosła tam bujna puszcza, dziś szumi morze. Polscy i litewscy archeolodzy zanurkowali w Bałtyku i obejrzeli pozostałości zatopionego lasu sprzed 10 tysięcy lat. Rosły tam między innymi dęby i sosny.

Kolejki od 3 w nocy, a i tak nie wiadomo, czy uda się zarejestrować auto. "To cyrk"

- We wtorek nie dało rady. W środę przyjechałem o godzinie 3.30, było zamknięte, a kartka dopiero była rano. Dzisiaj byłem znów o 3.30 i byłem trzeci w kolejce - opowiada pan Damian, który przyszedł zarejestrować samochód. W Tczewie problemy z dostaniem się do wydziału komunikacji trwają od wielu lat. Nowy starosta wprowadził zmiany, które mają poprawić sytuację. Na razie bezskutecznie.

Usterka szczecińskiego tramwaju. "Zaczął rozmawiać po niemiecku"

Niemałym zaskoczeniem dla motorniczego i podróżujących szczecińskim tramwajem był moment, w którym informacje z głośników zaczęły płynąć w języku niemieckim. - Staramy się dowiedzieć, skąd taka przyczyna, czy to jest usterka, czy może jakiś inny problem – mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Ona uderzyła go w twarz, on bił pałką teleskopową". Para 19-latków z zarzutami

Para 19-latków kłóciła się w środku nocy. Spór chciał przerwać jeden z mieszkańców. - Młodzi ludzie awanturowali się, rzucali butelkami. Interweniujący próbował ich uspokoić między innymi w obawie o swoje zaparkowane w pobliżu auto – powiedziała asp. Karina Kamińska z gdańskiej policji. W odpowiedzi mężczyzna został pobity. Teraz nastolatkowie usłyszeli zarzuty.

12 kondygnacji, 1100 pokoi. Hotel gigant, który powstaje nad Bałtykiem budzi kontrowersje

W Pobierowie (Zachodniopomorskie), tuż przy plaży, powstaje największy hotel w Polsce. Gmina Rewal cieszy się z ogromnej inwestycji i zaciera ręce na myśl o wpływach do budżetu. Jednak wokół projektu pojawia się wiele kontrowersji. Jedną z nich jest to, że dyrektorem został były wójt, który sprzedał ziemię pod budowę hotelu. - Nie widzę w tym konfliktu interesów - zaznacza.