W Świnoujściu (Zachodniopomorskie), tuż przy torze wodnym Świnoujście-Szczecin i przeprawie promowej, odnaleziono jedną największych bomb lotniczych z czasów II wojny światowej. Trafiono na nią podczas prac przygotowawczych do pogłębienia kanału. Saperzy nigdy jeszcze nie zajmowali się tak gigantycznym niewybuchem.
Tallboy, czyli po polsku "wysoki chłopiec" - tak Brytyjczycy nazwali jedną ze swoich najbardziej imponujących bomb - jej masa całkowita to blisko 5,5 tony, długość to blisko 6,5 metra, a średnica prawie metr. Jej siła rażenia to nawet kilkanaście kilometrów.
Teraz jedną z nich znaleziono pod wodą w Kanale Piastowskim w Świnoujściu, gdzie najprawdopodobniej zrzucono ją w 1945 roku, by zatopić przebywający wtedy w świnoujskim porcie niemiecki pancernik Lutzow. Leży bardzo blisko przeprawy promowej w dzielnicy Karsibór.
Wyzwanie dla saperów
- Nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców potwierdzili, że obiekt jest brytyjską bombą lotniczą - powiedział rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, "to jedna z największych bomb, które były zrzucane podczas II wojny światowej".
Bomba leży pod wodą i grubą warstwą ziemi. Jej wyciągnięcie będzie dla saperów dużym wyzwaniem. – To największy spośród niewybuchów, jakie do tej pory znaleźliśmy i z jakim będziemy mieli do czynienia – przyznaje Lewandowski.
Jak poinformowała nas Agnieszka Muchla-Łagosz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, w piątek o godzinie 11 zebrał się sztab kryzysowy, który miał podjąć decyzje w sprawie neutralizacji pięciotonowej bomby. Dyskutowano o sposobach i datach, ale żadne decyzje nie zapadły. Zorganizowane będą kolejne spotkania służb w tej sprawie.
Na pewno na czas wydobywania obiektu, mieszkańców czeka ewakuacja. Nie wiadomo, jaki będzie miała zakres. Ale brana pod uwagę jest nawet ewakuacja całego miasta.
Tor usłany bombami
Podczas spotkania omawiano różne warianty, ale nie podjęto jeszcze konkretnych decyzji.
- Będzie to bardzo skomplikowana akcja, konieczne jest przygotowania miasta Świnoujście – tłumaczyła Agnieszka Muchla-Łagosz.
- Trzeba dać kilka dni specjalistom na to, żeby przemyśleli dokładnie jak bezpiecznie usunąć to ze Świnoujścia – dodał Lewandowski.
Kapitan Portu w Świnoujściu poinformował o zamknięciu dla żeglugi jednostek sportowo-rekreacyjnych akwenu o promieniu 50 metrów od miejsca niewybuchu, który został oznakowany pławą specjalną. Jest on zamknięty od godziny 14.30 w piątek do odwołania.
To czwarty niewybuch odnaleziony podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Brytyjska mina lotnicza typu Mark VI i niemiecka bomba głębinowa typu DM zostały wydobyte w połowie sierpnia. Z kolei w połowie lipca zneutralizowano minę typu Mark IV. Obie akcje przebiegły bez większych problemów.
Tallboy (ang. wysoki chłopiec) – używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej Grand Slam o masie 5340 kg. Rozmiary i masa bomby były tak duże, że mógł ją przenosić tylko jeden ciężki bombowiec – Avro Lancaster dysponujący odpowiednio dużą komorą bombową. Po raz pierwszy użyta w czerwcu 1944 roku do niszczenia niemieckich schronów na terenie Francji. Zwłaszcza dotyczyło to schronów dla okrętów podwodnych w miejscowości Lorient, a także Brest i Saint-Nazaire. Do końca wojny dywizjon specjalnie przygotowanych bombowców Avro Lancaster zrzucił 854 takie bomby, m.in. na niemiecki pancernik Tirpitz. Wikipedia.pl
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Imperial War Museums/iswinoujscie.pl