Sopocka hala gotowa na mistrzostwa. Po imprezie bieżnia trafi do Torunia

TVN24


Sopocka Ergo Arena jest już prawie gotowa na przyjęcie lekkoatletów, którzy zmierzą się tu podczas 15. Halowych Mistrzostw Świata. Wszystko będzie można zobaczyć z bliska w czasie niedzielnego dnia otwartego.

Na 15. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce SOPOT 2014, które odbędą się między 7 a 9 marca, przyjadą reprezentanci 160 krajów - w sumie półtora tysiąca zawodników, trenerów i działaczy sportowych. Rozegranych zostanie 13 konkurencji lekkoatletycznych kobiet oraz mężczyzn. Każdego dnia na trybunach zasiądzie 8 tysięcy kibiców.

Zmagania sportowców oglądać będzie również ok. 140 milionów widzów na całym świecie, a transmisja na żywo dotrze do 87 krajów.

Generalnym sprawdzianem obiektu i służb przed mistrzostwami świata będą 58. Halowe Mistrzostwa Polski, które odbędą się 22 i 23 lutego.

Nowoczesna bieżnia

Zawodnicy rywalizować będą m.in. na nowej bieżni, której montaż rozpoczął się 7 stycznia. Najpierw powstała podbudowa, która o prawie trzy metry podniosła powierzchnię hali. Na tej stalowo-drewnianej konstrukcji zainstalowana została właściwa nawierzchnia.

- Przedtem cały obiekt został oczywiście gruntownie wysprzątany. Wymalowane są już wszystkie linie, a obecnie wykładane są materace w tej części hali, gdzie odbywać się będzie rywalizacja w pchnięciu kulą. Na swoją kolej czekają również stojaki do skoku o tyczce i wzwyż. W sobotę wszystko powinno być już doszlifowane - poinformował rzecznik prasowy hali Bartosz Tobieński.

Bieg VIP-ów i pieczenie pierników

Jak Ergo Arena przygotowana jest do przyjęcia lekkoatletów będzie można przekonać się podczas dnia otwartego, zaplanowanego na niedzielę. Obiekt będzie można zwiedzać w godzinach 12 - 16. co 20 minut, z przewodnikiem.

Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Bieżnię przetestują dzieci z sopockich szkół, startując w sztafecie. Zaplanowane są również pokazy zumby oraz ćwiczeń tai chi.

Jakość nowej bieżni będą sprawdzać także VIP-y. O 12.30 zaplanowano pokazowy bieg, w którym udział wezmą politycy i znani sportowcy, m.in. Szymon Ziółkowski, Mateusz Kusznierewicz, Leszek Blanik, Dariusz Michalczewski, Izabela Bełcik, Jakub Jarosz i Artur Siódmiak.

Będą też atrakcje dla dzieci, które będą mogły spotkać się z najlepszymi pomorskimi lekkoatletami i zadać im pytania dotyczące ich dyscyplin.

Bieżnia trafi do Torunia

Podczas dnia otwartego będzie można także wziąć udział w pieczeniu... toruńskich pierników.

Obecność tego miasta w Ergo Arenie nie jest przypadkowa - to właśnie Toruń wraz z Sopotem zakupił lekkoatletyczną bieżnię. Po zakończeniu mistrzostw zostanie zdemontowana i przewieziona właśnie do Torunia, gdzie w 2015 roku odbędą się 59. Halowe Mistrzostwa Polski oraz Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów.

W Grodzie Kopernika przy ul. Bema powstaje hala sportowo-widowiskowa z podstawową funkcją lekkoatletyczną. Obiekt, na którego trybunach będzie mogło zasiąść 6248 kibiców, jest już na ukończeniu.

Tak montowano bieżnię na Ergo Arenie:

Tak powstaje bieżnia na lekkoatletyczne mistrzostwa świata
Ergo Arena

Tu znajduje się Ergo Arena:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: dp/roody / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze