Oddawali hołd "zwycięscom" z Monte Cassino. Tablica poprawiona "na koszt kamieniarza"

Polska

Aktualizacja:
Tablica w Sławnie została wymienionatvn24
wideo 2/2

W Sławnie w województwie zachodniopomorskim odsłonięto kilka dni temu tablicę pamiątkową w hołdzie żołnierzom generała Władysława Andersa walczącym we Włoszech w latach 1943-1945. Podczas ceremonii, w której brała udział córka generała, okazało się, że na tablicy znalazły się dwa błędy ortograficzne. W piątek tablica została wymieniona, pojawiły się też przeprosiny.

Zdjęcia z uroczystości z 11 września w Sławnie Anna Maria Anders zamieściła w mediach społecznościowych. "Sławno. Wspaniała uroczystość odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie zwycięstwom pod Monte Cassino" - napisała senator Prawa i Sprawiedliwości i przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Sławno. Wspaniała uroczystosc odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie zwycięstwom pod Monte Cassino @Kombatanci @PremierRP @szefernaker pic.twitter.com/o8I0rx8OGT— Anna Maria Anders (@Anna_M_Anders) 11 września 2018

Dwa błędy na tablicy

Podczas ceremonii orkiestra wojskowa odegrała utwór "Czerwone Maki na Monte Cassino", a pod tablicą złożono kwiaty. Okazało się jednak, że w wykutym napisie nie ustrzeżono się błędów.

"W hołdzie żołnierzom II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa walczącym we Włoszech w latach 1943-1945, zwycięscom w bitwach o Monte Cassino, Ankone, na linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim oraz o Bolonię" - brzmi napis na tablicy.

Wkradły się dwa błędy: było "zwycięscom" zamiast "zwycięzcom", a wymieniając nazwy miast, napisano "Ankone" zamiast "Ankonę". Szybko odnotowali to internauci, którzy zapytali o to córkę generała Władysława Andersa.

"Błędy można poprawić. Ważne, że tablica jest i że pamiętają" - skomentowała na Twitterze senator Anna Maria Anders.

Ani jedno ani drugie. Błędy można poprawić. Ważne ze tablica jest i ze pamietają. https://t.co/RHLEsNSWme

— Anna Maria Anders (@Anna_M_Anders) 13 września 2018

"Przepraszam wszystkich urażonych"

Jerzy Sekuła, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym przeprosił w piątek "wszystkich urażonych" pomyłką. Jak mówił w TVN24, kamieniarz popełnił błąd. - Może powinniśmy bardziej dopilnować - przyznał. Przekazał, że błąd został zauważony po uroczystości, a w czwartek wieczorem tablica została zdjęta i poprawiona na koszt kamieniarza. Nowa została zamontowana w piątek rano.

Za błąd przeprosiła również przedstawicielka firmy wykonującej tablicę.

Autor: mm,js//now,rzw / Źródło: tvn24.pl, slawno.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24