Matura z fizyki i astronomii oraz z łaciny i kultury antycznej już za maturzystami. Przed wami arkusze, które publikujemy poniżej oraz przykładowe rozwiązania zadań z fizyki przygotowane specjalnie dla nas przez ekspertów z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
W windzie znajduje się waga łazienkowa (naciskowa), na której stoi człowiek. Zanotowano wskazania wagi podczas ruchu windy. W tabeli wybierz kolumnę, w której dane są zgodne z prawami mechaniki - to pierwsze zadanie z fizyki na poziomie podstawowym.
Z kolei na poziomie rozszerzonym trzeba było m.in. rozwiązać takie oto zadanie: Na wykresie przedstawiono zależność wartości prędkości motorówki względem brzegu od czasu. Motorówka pływała wzdłuż prostoliniowego brzegu rzeki z prądem i pod prąd. Przez cały czas silnik motorówki pracował z pełną mocą i wartość prędkości motorówki względem wody była stała. Prędkość wody w rzece także była stała i mniejsza od prędkości motorówki względem wody. Oblicz drogę, jaką przebyła motorówka w czasie 30 minut ruchu.
Przykładowe rozwiazania zadań z fizyki na poziomie podstawowym przygotowali specjalnie dla tvn24.pl: Przemysław Dzięgielewski, Angelika Samson oraz prof. dr hab. Jerzy Jasiński z Politechniki Warszawskiej.
Przykładowe rozwiazania zadań z fizyki na poziomie rozszerzonym przygotowali specjalnie dla tvn24.pl: Robert Chudek, inż. Przemysław Michalski oraz prof. dr hab. Jerzy Jasiński z Politechniki Warszawskiej.
Łacina i kultura antyczna
W poniedziałek maturzyści pisali również egzamin z łaciny i kultury antycznej. Na obu poziomach - podstawowym i rozszerzonym - musieli rozwiązać test leksykalno-gramatyczny. Na poziomie podstawowym odpowiadali również na pytania dotyczące rozumienia tekstu - zmierzyć musieli się z fragmentem tekstu Juliusza Cezara. W trzeciej części z kolei sprawdzana była ich wiedza z kultury antycznej. Na poziomie rozszerzonym czekał ich natomiast przekład tekstu Cycerona i Tarkwiniusza, a następnie wypracowanie.
34 tys. maturzystów
Arkusze z zadaniami z fizyki maturzyści rozpieczętowali o godz. 9. rano. Na poziomie podstawowym mieli 120 minut na rozwiązanie problemów, a na poziomie rozszerzonym - pół godziny więcej.
W ławkach szkolnych zasiadło ich ponad 34 tysiące i prawie wszyscy liczyli na dobre wyniki, bo jako przedmiot nieobowiązkowy została wybrana przede wszystkim przez osoby, którym ocena z fizyki i astronomii ma pomóc w dostaniu się na wybrane studia. Na otrzymanie świadectwa dojrzałości dzisiejsze wyniki nie będą miały wpływu.
Z kolei egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej, który rozpoczął się o godz. 14, zdawało 208 abiturientów, czyli 0,06 proc.; więcej niż połowa z nich - 115 osób - zdecydowała się na egzamin na poziomie podstawowym.
Autor: adso/jk//kdj/k / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Joerg Loehnig