Stowarzyszenie Sędziów Themis apeluje do sędziów o "nielegitymizowanie niekonstytucyjnych działań władzy" i "nieprzyjmowanie hańbiących urząd sędziego propozycji uczestniczenia w demolowaniu sądownictwa". Przestrzega jednocześnie sędziów przed udziałem w procedurze wyboru do nowej, zmienionej Krajowej Rady Sądownictwa, która zdaniem Themis "jest powołana niezgodnie z Konstytucją RP".
W weekend 13-14 stycznia w Spale odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Sędziów Themis.
Rzecznik stowarzyszenia Jarosław Benedyk poinformował w wydanym po posiedzeniu komunikacie, że przedmiotem dwudniowych obrad były "zagrożenia dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów, przypadki arbitralnych i nieuzasadnionych odwołań prezesów i wiceprezesów sądów przez Ministra Sprawiedliwości".
"Demolowanie sądownictwa"
Jak dodał Benedyk, przedmiotem obrad była też "ocena postawy sędziów uczestniczących w działaniach władzy wykonawczej i ustawodawczej, skutkujących łamaniem Konstytucji RP, rola nowej Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego, a przede wszystkim wynikające z tego zagrożenia dla obywateli Rzeczypospolitej, którzy oczekują na rozpoznanie w sądach swoich spraw przez niezawisłych i odważnych sędziów".
Stowarzyszenie wydało uchwałę, w której zaapelowało do sędziów, by nie uczestniczyli w "demolowaniu sądownictwa".
"Niekonstytucyjne działania władzy"
"Podtrzymujemy swój apel wystosowany do sędziów o nielegitymizowanie niekonstytucyjnych działań władzy, nieprzyjmowanie hańbiących urząd sędziego propozycji uczestniczenia w demolowaniu sądownictwa. Przestrzegamy wszystkich sędziów przed udziałem w procedurze wyboru do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, gdyż organ ten jest powołany niezgodnie z Konstytucją RP" - czytamy w uchwale.
Themis nawołuje również, aby sędziowie "zgłaszali drogą służbową, że ilość obowiązków na nich spoczywająca uniemożliwia skuteczną ochronę prawną obywateli".
"Przypominamy, że naszym powołaniem jest wymierzanie sprawiedliwości, a nie realizacja nakreślonych przez kogokolwiek celów politycznych i statystycznych" - pokreślono w dokumencie.
"By nikt z nas nie pozostał sam"
Sędziowie zrzeszeni w Themis wyrazili przekonanie, że "wobec deprecjonowania pozycji sądów i piętnowania niewygodnych dla władzy sędziów" jedynie współdziałanie może "ochronić godność urzędu sędziego Rzeczypospolitej".
"Apelujemy, aby sędziowie włączyli się w działania stowarzyszeń i współdziałali ze sobą, by nikt z nas nie pozostał sam w wierności Ojczyźnie i ślubowaniu sędziowskiemu" - napisali.
Podziękowania
Stowarzyszenie rozpoczęło swoją uchwałę od podziękowań "wszystkim obywatelom, którzy czynnie bronią przestrzegania Konstytucji RP, a w szczególności jej zasad dotyczących niezależności sądów", "wszystkim sędziom, którzy nie ulegając presji władzy, stanęli w obronie wartości konstytucyjnych" oraz Unii Europejskiej, Radzie Europy i innymi organizacjom międzynarodowym, do których należy Polska za "poparcie naszych dążeń do zachowania istoty sądownictwa".
"W związku ze zbliżającym się przerwaniem prac niezależnej od polityków Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego, dziękujemy wszystkim sędziom reprezentującym te organy za działalność na rzecz niezależności sądów, niezawisłości sędziów i kształtowanie orzecznictwa" - zaznaczono w przyjętej uchwale.
Nowa prezes
Podczas walnego zgromadzenia Themis Zarząd Główny powołał również sędzię Beatę Morawiec na stanowisko prezes.
Morawiec w listopadzie 2017 roku została odwołana z funkcji prezes Sądu Okręgowego w Krakowie przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.
Autor: azb//now / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24