"Cały czas jest to pogłębianie zakazu". Lewica przeciw propozycji prezydenta, prawica popiera

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Lubnauer: to jest propozycja z serii: ukradłem wam 100 złotych, oddam 50
Lubnauer: to jest propozycja z serii: ukradłem wam 100 złotych, oddam 50TVN24
wideo 2/21
Lubnauer: to jest propozycja z serii: ukradłem wam 100 złotych, oddam 50TVN24

Bardzo cieszę się, że prezydent jako ten pierwszy obywatel Rzeczypospolitej zdecydował się złożyć taką propozycję - powiedział Jan Strzeżek z Porozumienia, komentując złożony przez Andrzeja Dudę projekt zmiany ustawy dotyczącej aborcji. Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej oceniła, że inicjatywa głowy państwa jest "nie do przyjęcia". Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk tłumaczy, że na ulice wyszły głównie młode kobiety. - One doskonale wiedzą, że mężczyźni z przeszłości próbują ukraść im przyszłość. Na to się tak łatwo nie zgodzą - powiedziała.

Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek w Sejmie projekt zmiany ustawy dotyczącej aborcji. W dotyczącym tej inicjatywy oświadczeniu zaznaczył, że zdecydował się na to po rozmowach z "wieloma kobietami" oraz "licznymi ekspertami". Według prezydenta, zmiany w projekcie zagwarantują, że w prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży.

Jest to reakcja na sytuację po zeszłotygodniowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Uznano w nim, że niezgodne z konstytucją jest prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Od tego czasu w całej Polsce trwają protesty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERENCIE

"To jest propozycja z serii: ukradłem wam 100 złotych, oddam 50"

Inicjatywę prezydenta komentowali w piątek politycy. Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej oceniła, że ta inicjatywa jest "nie do przyjęcia". - To jest propozycja z serii: ukradłem wam 100 złotych, oddam 50. A poza tym jest nieostra - mówiła.

Jako przykład podała zespół Edwardsa, w przypadku którego "5 do 10 procent dzieci" przeżywa pierwszy rok życia. Jak mówiła, w tym okresie "cały czas (podawane są - red.) leki przeciwbólowe, cały czas leki przeciwpadaczkowe, cały czas praktycznie męczenie się, a nie życie". - To, co zaproponował prezydent, powoduje, że praktycznie likwiduje się medycynę prenatalną, likwiduje jakąkolwiek szansę dla lekarzy do bezpiecznej terminacji ciąży w sytuacji, w której rzeczywiście możemy mówić o ciężko uszkodzonym płodzie - uznała Lubnauer.

Lubnauer: to jest propozycja z serii: ukradłem wam 100 złotych, oddam 50
Lubnauer: to jest propozycja z serii: ukradłem wam 100 złotych, oddam 50TVN24

"Rozpaczliwa próba"

Wiceprzewodnicząca klubu KO, liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oceniła, że inicjatywa prezydenta to "rozpaczliwa próba" wyjścia z obecnej sytuacji spowodowanej zeszłotygodniowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który za sprzeczny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej dopuszczający przerwanie ciąży z powodu trwałej i nieodwracalnej wady płodu.

- Rozumiem, że w takim momencie, kiedy zrozumieli, że jest gigantyczny bunt Polek, (rządzący - red.) próbują rozpaczliwie wyjść z sytuacji, ale to nie jest rozwiązanie. To jest próba powiedzenia, że zabrało się prawa, a teraz odda się jakiś ich kawałeczek i to będą negocjacje. To jest cały czas proponowanie bardzo restrykcyjnego prawa aborcyjnego. Cały czas jest to pogłębianie zakazu, tym bardziej że przecież, o ile ja dobrze kojarzę, to wyrok TK nie został jeszcze opublikowany - powiedziała wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej.

Zaznaczyła, że projekt, który proponuje Andrzej Duda, stanowi zaostrzenie dotychczasowych przepisów. - Ulica ma na to jedną odpowiedź. Nie będę jej cytowała, ale omówienie jej brzmiałoby, żeby "prędko się wycofał" - dodała wiceszefowa klubu KO.

Według niej jedyne, co powinno zrobić teraz Prawo i Sprawiedliwość, to przyznać, że skład, który orzekał w sprawie dopuszczalności aborcji, był wadliwy, "naprawić" Trybunał i przestać "grzebać w prawach kobiet". - To jest minimum - stwierdziła Nowacka, przypominając, że uczestnicy trwających już ponad tydzień protestów domagają się prawa wyboru dla kobiet.

Posłanka KO wykluczyła możliwość poparcia projektu prezydenta. - Absolutnie nie. To dzisiaj zresztą Borys Budka na konferencji dosyć wyraźnie powiedział. Takie rozwiązanie nikogo nie satysfakcjonuje, może poza panem Dudą, któremu się wydaje, że odgrywa historyczną rolę. Nie jesteśmy zainteresowani zaostrzeniem przepisów aborcyjnych w Polsce, nie weźmiemy udziału w zaostrzaniu przepisów aborcyjnych w Polsce - oświadczyła.

"Głos pana prezydenta brzmi dziś tak, jakby powiedział: no weźcie się już uspokójcie i nie histeryzujcie"

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że Lewica z pewnością nie poprze tego projektu ustawy. - Prezydent Andrzej Duda zwlekał ponad tydzień po to, żeby wydać z siebie komunikat, że torturować kobiety można, ale może troszkę mniej niż chciałby tego Jarosław Kaczyński - oceniła.

- Jeżeli pan prezydent liczy na to, że kobiety przestaną domagać się pełni praw reprodukcyjnych, no to się przeliczy. Te młode dziewczyny - bo na ulicę wyszły głównie młode dziewczyny - po prostu nie rozumieją, dlaczego mają się poddawać tak dużym restrykcjom, jeżeli chodzi o dokonywanie wyborów o swoim życiu i zdrowiu. One doskonale wiedzą, że mężczyźni z przeszłości próbują ukraść im przyszłość, która należy do nich. Na to się tak łatwo nie zgodzą - podkreśliła posłanka Lewicy.

Jej zdaniem, aby wyjść dziś z kryzysu i uspokoić nastroje społeczne, należy wykonać dwa kroki. Po pierwsze, przyjąć ustawę autorstwa Lewicy dekryminalizującą wsparcie udzielane przy aborcji, a następnie przeprowadzić projekt odpowiadający woli co najmniej 60 proc. polskiego społeczeństwa, czyli projekt liberalizujący ustawę antyaborcyjną. - Głos pana prezydenta brzmi dziś tak, jakby powiedział: no weźcie się już uspokójcie i nie histeryzujcie. To jest głos, który nie ma w zasadzie większego znaczenia, bo na własne życzenie Jarosław Kaczyński wywołał debatę o prawach reprodukcyjnych kobiet i teraz słyszy głos suwerena - mówiła Dziemianowicz-Bąk.

Skierowała również pytania do Andrzeja Dudy, kim byli eksperci, z którymi konsultował swój projekt. - Czy organizacje zajmujące się prawami reprodukcyjnymi kobiet były uwzględnione w tym rzekomym gronie ekspertów? Czy była uwzględniona Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, czy też znowu do grona ekspertów zostali zaliczeni przedstawiciele instytutu Ordo Iuris i na tym grono ekspertów się zakończyło? - pytała.

"Czas kompromisu się skończył"

Inna posłanka Lewicy, Magdalena Biejat oceniła, że inicjatywa prezydenta nie rozwiąże obecnego kryzysu. - To jest wprowadzenie jeszcze większej uznaniowości w decyzję o tym, czy kobieta może przerywać ciążę, czy nie może. Absolutnie nie ma na to naszej zgody. Nie poprzemy żadnego kompromisu. Czas kompromisu się skończył - oświadczyła.

Podkreśliła, że Lewica proponuje legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży bez żadnych kompromisów i bez żadnych warunków. - Chcemy umożliwić kobietom świadome macierzyństwo, macierzyństwo wybrane wtedy, kiedy są na to gotowe, kiedy tego chcą. Tego żądają kobiety, które masowo wychodzą na ulicę. Dalsze przesuwanie ściany na prawo i dalsze odkrawanie kawałek po kawałku naszych praw jest absolutnie nie do przyjęcia - mówiła Biejat.

- Czas, by rządzący wreszcie usłyszeli głos obywatelek i obywateli - bo mężczyźni również wychodzą na ulicę - i przestali iść w zaparte, przestali udawać, że nie widzą, co się dzieje dookoła nich i wysłuchali woli suwerena, którego podobno chcą reprezentować - dodała posłanka Lewicy.

Propozycję prezydenta Dudy skomentował też poseł Lewicy Tomasz Trela. - Lewica od tygodnia czasu rozmawia z mieszkankami i mieszkańcami na ulicach polskich miast i tam nie słowa "kompromis aborcyjny". Tam jest liberalizacja przepisów aborcyjnych, więc myślę, że pan prezydent Duda musi szukać sprzymierzeńców gdzie indziej, ale głęboko wierzę, że dolał tylko oliwy do ognia, nie rozwiązał żadnego kryzysu, a kryzys jest potężny, bo każdego dnia kilkaset tysięcy obywateli naszego kraju protestuje na ulicach - powiedział.

- Musimy dzisiaj słuchać tych obywateli, którzy protestują, a protest nie dotyczy tylko aborcji, bo ludzie są wkurzeni na wszystko, co robiło Prawo i Sprawiedliwość przez pięć lat - dodał.

Trela: prezydent Duda musi szukać sprzymierzeńców gdzie indziej
Trela: prezydent Duda musi szukać sprzymierzeńców gdzie indziejTVN24

"Porozumienie Jarosława Gowina popiera inicjatywę prezydenta"

Jan Strzeżek z Porozumienia mówił zaś w TVN24, że jego ugrupowanie kilka dni temu przedstawiło w tym zakresie własne propozycje. - Ta propozycja prezydenta jest bardzo podobna do naszej, zawiera podobne postulaty - wskazywał.

Porozumienie: realizacja postanowienia Trybunału powinna uwzględniać dramat rodziców dzieci z nieuleczalnymi wadami

Strzeżek podkreślił przy tym, że "w sposób jasny Porozumienie Jarosława Gowina popiera inicjatywę prezydenta". - Bardzo cieszę się, że prezydent Andrzej Duda jako ten pierwszy obywatel Rzeczypospolitej zdecydował się zabrać głos i złożyć taką propozycję - dodał. Ocenił, że może "część polityków - czy Koalicji Obywatelskiej, czy PSL-Koalicji Polskiej, czy może nawet Konfederacji - również poprą inicjatywę prezydenta".

"Porozumienie Jarosława Gowina popiera inicjatywę prezydenta"
"Porozumienie Jarosława Gowina popiera inicjatywę prezydenta"TVN24

"Poczekam na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego"

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) zaznaczył w rozmowie z "Faktami po Południu", że nie może się wypowiadać w imieniu całego klubu, jeśli chodzi o poparcie projektu prezydenta. - Ja po pierwsze to poczekam na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział. Dodał, że będzie do niego dołączone uzasadnienie i to jest jego zdaniem "kluczowe przy tworzeniu prawa". - To tak naprawdę będzie pokazywało, jak należy oceniać ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego względem tych rozwiązań, które proponuje prezydent - wyjaśnił senator. Stwierdził, że za rozwiązaniem, aby za pomocą ustawy z wyroku TK wyłączyć przypadki wad letalnych u płodu, może zagłosować większość posłów w Sejmie.

Przyznał, że protesty "robią wrażenie". - One też wywołują żywą reakcję społeczną. Zadzwonił do mnie ksiądz z południowej Polski oburzony tym, że ludzie w Warszawie sobie chodzą na spacerki w dużych miastach, a on w małej wioseczce nie będzie mógł 1 i 2 listopada pójść na cmentarz. Po prostu powiedział mi parę ostrych słów pod adresem rządu, który dopuszcza do takich sytuacji, że prawo jest nierówne dla ludzi - dodał.

Stwierdził, że ważne jest, aby "państwo równo traktowało wszystkich, a przede wszystkim, żeby organy państwa pilnowały przestrzegania prawa w przestrzeni publicznej". - To wtedy świadczy o jakości państwa - powiedział.

Ocenił, że oczekiwania obecnie protestujących nie dotyczą tylko wad letalnych, ale również "możliwości zabijania dzieci nienarodzonych na żądanie". - W tych protestach biorą udział ludzie o bardzo różnych poglądach politycznych - stwierdził i dodał, że wzięcie pod uwagę wszystkich postulatów demonstrujących może być bardzo trudne.

"Poczekam na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego"
"Poczekam na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego"TVN24

Autorka/Autor:akr, mart/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anna Kwaśny/ tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Przez Warszawę przeszli rolnicy. Chcą lepszych warunków pracy i dbania przez rząd i Unię Europejską o ich interesy. Podkreślają, że nie mają nic przeciwko Ukrainie i nie chcą wyprowadzania Polski z UE. Ale ich obecność wykorzystują osoby, które podnoszą antyukraińskie i antyunijne nastroje. To między innymi mężczyzna widywany regularnie z ambasadorem Rosji. Wtopił się we wtorek w tłum i trzymał swój transparent. Już tydzień temu MSZ ostrzegło, że "skrajne ugrupowania" i "rosyjska agentura" mogą działać w trakcie protestów i próbować je przejmować.

Człowiek pojawiający się przy ambasadorze Rosji wykorzystał protest rolników w Warszawie

Człowiek pojawiający się przy ambasadorze Rosji wykorzystał protest rolników w Warszawie

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl, PAP

Dzisiaj brakuje liderów protestów, rolnicy muszą ich wybrać, to jest potrzebne i im, i rządowi, tak naprawdę każdej stronie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa. Jednocześnie dodał, że "rolnicy walczą w słusznej sprawie", chociaż nie zgadza się ze wszystkimi ich postulatami. Przekazał też, że dysponuje już listą firm, które sprowadzały do Polski ukraińskie zboże. Ma ich być 570.

Kołodziejczak wskazuje, czego brakuje dziś rolnikom. "To jest potrzebne każdej stronie"

Kołodziejczak wskazuje, czego brakuje dziś rolnikom. "To jest potrzebne każdej stronie"

Źródło:
TVN24, PAP

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Protestujący rolnicy przeszli we wtorek ulicami Warszawy. Spotkali się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janem Grabcem. Po spotkaniach delegaci ocenili, że nie udało się dojść do żadnego porozumienia. Następny protest zapowiedzieli na 6 marca. Natomiast Szymon Hołownia po spotkaniu z protestującymi powiedział, że w tej sprawie dobrze byłoby zorganizować okrągły stół.

Rolnicy zapowiadają, że wrócą do Warszawy. Hołownia proponuje okrągły stół

Rolnicy zapowiadają, że wrócą do Warszawy. Hołownia proponuje okrągły stół

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone, Polska, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania to tylko część krajów, które wykluczyły możliwość wysłania wojsk do Ukrainy. Stanowiska różnych oficjeli w tej sprawie są konsekwencją poniedziałkowej sugestii prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Kolejne kraje NATO oświadczają: nie zamierzamy wysyłać żołnierzy na Ukrainę

Kolejne kraje NATO oświadczają: nie zamierzamy wysyłać żołnierzy na Ukrainę

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Sony ogłosiło, że zwolni 8 procent pracowników zatrudnionych w spółce odpowiedzialnej za PlayStation - informuje BBC. Przekłada się to na około 900 miejsc pracy.

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Źródło:
tvn24.pl

W domu Alaina Delona, ikony francuskiego kina, zabezpieczono 72 sztuki broni palnej i trzy tysiące sztuk amunicji. 88-latek nie miał na nią zezwolenia - poinformowała we wtorek francuska prokuratura. Delon usłyszał zarzuty.

Przeszukanie w domu Alaina Delona. U aktora znaleziono broń i amunicję bez pozwolenia, usłyszał zarzuty

Przeszukanie w domu Alaina Delona. U aktora znaleziono broń i amunicję bez pozwolenia, usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na jednej z siłowni w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Podczas wykonywania ćwiczeń na 29-latka spadła najprawdopodobniej sztanga. Obrażenia były tak poważne, że mężczyzny nie udało się uratować. Dokładne okoliczności tej tragedii wyjaśni prokuratorskie śledztwo.

Tragedia na siłowni. Nie żyje 29-latek

Tragedia na siłowni. Nie żyje 29-latek

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie dwóch województw w północnej Polsce obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą.

Niebezpiecznie w części kraju. Alerty IMGW

Niebezpiecznie w części kraju. Alerty IMGW

Źródło:
IMGW

Prawnik zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego został we wtorek zatrzymany w Moskwie - podały rosyjskie media. Zarzucono mu "naruszenia porządku publicznego". Chodzi o Wasilija Dubkowa, który w minionym tygodniu pomagał matce Nawalnego, gdy apelowała do władz Rosji o zwrot ciała jej syna.

Media: prawnik Aleksieja Nawalnego zatrzymany

Media: prawnik Aleksieja Nawalnego zatrzymany

Źródło:
Reuters

Król Norwegii Harald V trafił do szpitala w Malezji - poinformował we wtorek Reuters, powołując się na norweski dwór. 87-letni monarcha poleciał tam prywatnie.

Król Norwegii w szpitalu. Harald V przebywa na wakacjach w Azji

Król Norwegii w szpitalu. Harald V przebywa na wakacjach w Azji

Źródło:
Reuters

Uznaliśmy, razem z konsulem Damianem Irzykiem, że ta sprawa śmierdzi i trzeba się jej zdecydowanie bliżej przyjrzeć - mówił na sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej Mateusz Reszczyk, zastępca byłego konsula generalnego Polski w Mumbaju. Wspomniał o grupie ponad 80 osób, która miała być rzekomą ekipą filmową.

Wicekonsul przed komisją śledczą. "Afera wizowa jest fragmentem znacznie większej afery"

Wicekonsul przed komisją śledczą. "Afera wizowa jest fragmentem znacznie większej afery"

Źródło:
TVN24

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Wiemy, jakie dowody zgubiła podkomisja smoleńska. Ujawniamy zdjęcia części Tupolewa

Wiemy, jakie dowody zgubiła podkomisja smoleńska. Ujawniamy zdjęcia części Tupolewa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po ośmiu latach sąd znowu podważył pozbawienie dostępu do tajemnic państwowych Krzysztofa Duszy, aktualnemu wiceszefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego – dowiedział się tvn24.pl. Sąd potwierdził, że były minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński nigdy nie miał do tego podstaw.

Sąd: nie było podstaw do odbierania dostępu do tajemnic państwa wiceszefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Sąd: nie było podstaw do odbierania dostępu do tajemnic państwa wiceszefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Źródło:
tvn24.pl

Wszystko leży w magazynach, zaczynają się bankructwa. Mało tego, coraz więcej komorników jest w gospodarstwach - tak o proteście rolników, którzy przeszli we wtorek ulicami Warszawy, mówiła w "Tak jest" w TVN24 rolniczka i była posłanka Samoobrony Renata Beger. Zdaniem ekonomistów "rolnicy są na dużym minusie i stąd te emocje".

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa promile alkoholu miał w organizmie 59-letni lekarz dyżurujący w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w szpitalu w Krośnie (woj. podkarpackie). Szpital w "trybie natychmiastowym" rozwiązał umowę z medykiem.

Lekarz na dyżurze wydmuchał dwa promile

Lekarz na dyżurze wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvn24.pl

Statek The World jest domem dla pływających po całym świecie multimilionerów i miliarderów. To, co dzieje się na pokładzie, długo owiane było tajemnicą. Teraz jeden z byłych pasażerów luksusowej jednostki ujawnił w rozmowie z CNN, jak wygląda życie na statku.

Pasażer o tajemnicach "najbardziej ekskluzywnego statku świata". "Zabawne, niegrzeczne, czasem skandaliczne"

Pasażer o tajemnicach "najbardziej ekskluzywnego statku świata". "Zabawne, niegrzeczne, czasem skandaliczne"

Źródło:
CNN

Jak podała CNN, książę William odwołał swój udział w nabożeństwie żałobnym poświęconym zmarłemu rok temu byłemu królowi Grecji. Z udziału z uroczystości musiał zrezygnować również chory na nowotwór król Karol III, który miał bardzo bliskie relacje z Konstantynem II.

Książę William nie wziął udziału w nabożeństwie w intencji zmarłego ojca chrzestnego. "Sprawy osobiste"

Książę William nie wziął udziału w nabożeństwie w intencji zmarłego ojca chrzestnego. "Sprawy osobiste"

Źródło:
CNN

W stolicy Czech odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4). W spotkaniu wzięli udział szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier - Donald Tusk, Petr Fiala, Robert Fico i Viktor Orban. Jednym z tematów rozmów była polityka wobec Ukrainy. - Prawda jest oczywista: Putin jest zbrodniarzem wojennym - mówił Tusk. - Niektórzy patrzą przez ukraińskie okulary na ten konflikt, a Węgry patrzą przez węgierskie okulary - stwierdził Orban.

Szczyt V4. Tusk o "oczywistej prawdzie", Orban o "patrzeniu przez węgierskie okulary"

Szczyt V4. Tusk o "oczywistej prawdzie", Orban o "patrzeniu przez węgierskie okulary"

Źródło:
TVN24, PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pepco Group w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech utraciło środki pieniężne o wartości około 15,5 miliona euro, nie uwzględniając potencjalnego odzyskania całości lub części tej kwoty - podała spółka w komunikacie.

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Źródło:
PAP

Irlandzki sąd odrzucił roszczenia mieszkającej tam Polki, która domagała się 760 tys. euro odszkodowania za obrażenia, których miała doznać w wyniku wypadku samochodowego - informuje Independent. Według portalu sąd podjął decyzję po tym, jak wyszło na jaw zdjęcie przedstawiające udział Polki w konkursie rzucania choinką.

Media w Irlandii: Polka nie dostanie 760 tys. euro odszkodowania przez zdjęcie, na którym rzuca choinką

Media w Irlandii: Polka nie dostanie 760 tys. euro odszkodowania przez zdjęcie, na którym rzuca choinką

Źródło:
Independent

Policjanci odnaleźli zaginioną 93-letnią mieszkankę Domaradza (woj. podkarpackie). Kobieta wyszła nad ranem z domu ubrana w cienki dres i pantofle. Była 300 metrów od domu w opuszczonym budynku.

W opuszczonym domu odnaleźli zaginioną staruszkę 

W opuszczonym domu odnaleźli zaginioną staruszkę 

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy sondaż partyjny to badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej", którego wyniki opublikowano we wtorkowym wydaniu gazety. Kolejny raz na czele znalazła się Koalicja Obywatelska, traci za to PiS. Poniżej publikujemy kolejne badania poparcia dla ugrupowań politycznych w tym roku.

KO zyskuje, PiS traci. "Wyraźny trend" w sondażach 

KO zyskuje, PiS traci. "Wyraźny trend" w sondażach 

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że jest plan, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu zająć się projektami dotyczącymi liberalizacji aborcji. - Na razie moja propozycja jest taka: róbmy to na najbliższym Sejmie, skoro nie jesteśmy w stanie umówić się na inne wspólne działanie - zaznaczył. - Natomiast będziemy jeszcze w tym tygodniu rozmawiać o tym wewnątrz koalicji - dodał.

"Jest taki plan". Hołownia wskazuje, kiedy Sejm może zająć się kwestią aborcji 

"Jest taki plan". Hołownia wskazuje, kiedy Sejm może zająć się kwestią aborcji 

Źródło:
PAP

Były konsul generalny Polski w Mumbaju Damian Irzyk zeznał we wtorek przed komisją śledczą do spraw afery wizowej, że otrzymywał maile z MSZ w sprawie przyjęcia grup aplikantów wizowych z Indii, którzy według resortu mieli realizować w Polsce produkcje filmowe. Gdy polscy dyplomaci nabrali w tej sprawie wątpliwości, według Irzyka "konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom" Powiedział również, że konsul generalny Hiszpanii ostrzegł go o "nowym sposobie na przejazd z Indii do Meksyku". Jak dodał, po przekazaniu pracownikowi konsulatu USA listy nazwisk "filmowców", którzy ubiegali się o wizę do Polski, otrzymał od niego informację, że finalnie 21 z nich trafiło do Meksyku.

"Konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom". Część "filmowców" trafiła do Meksyku

"Konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom". Część "filmowców" trafiła do Meksyku

Źródło:
TVN24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka dyskutował w radiu z posłanką Lewicy Dorotą Olko na temat Krajowego Planu Odbudowy. Według posła w KPO nie przewidziano pieniędzy na budowę mieszkań, jednak posłanka Lewicy nie zgadzała się z tą tezą. Sprawdziliśmy, kto ma rację. Odpowiedź jest zawarta między innymi w nowym programie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Źródło:
Konkret24

Niemiecki związek zawodowy Verdi wezwał personel naziemny Lufthansy do trzydniowego strajku ostrzegawczego. Strajk ma rozpocząć się w środę i potrwać do piątku.

Szykuje się strajk ostrzegawczy na niemieckich lotniskach

Szykuje się strajk ostrzegawczy na niemieckich lotniskach

Źródło:
PAP

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Zbliża się premiera długo zapowiadanego nowego programu TVN. - Będzie kolorowo, cekinowo, brokatowo, po prostu, wystrzałowo - zapowiadają producenci. "Czas na Show. Drag Me Out" już od wtorku 5 marca o godz. 21.35 w TVN i Playerze. 

"Czas na Show. Drag Me Out". Sześciu znanych mężczyzn przejdzie niezwykłą metamorfozę

"Czas na Show. Drag Me Out". Sześciu znanych mężczyzn przejdzie niezwykłą metamorfozę

Źródło:
TVN24

"Sami swoi. Początek" kolejny weekend króluje w zestawieniu box office. W ciągu dziesięciu dni od premiery koprodukcję TVN Warner Bros. Discovery w reżyserii Artura Żmijewskiego widziało już pół miliona widzów.

"Sami swoi. Początek" kinowym hitem

"Sami swoi. Początek" kinowym hitem

Źródło:
TVN, TouTube