Porozumienie: realizacja postanowienia Trybunału powinna uwzględniać dramat rodziców dzieci z nieuleczalnymi wadami

TVN24 | Polska

Autor:
kb
Źródło:
PAP, TVN24
Oświadczenie Porozumienia Jarosława Gowina po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcjiTVN24
wideo 2/35
TVN24Oświadczenie Porozumienia Jarosława Gowina po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

"Wyrok Trybunału stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Porozumienie Jarosława Gowina. Partia podkreśla, że opowiada się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci. "Wszystkich nas łączy jednak przekonanie, że realizacja postanowienia TK powinna w maksymalnym stopniu uwzględniać dramat rodziców, zwłaszcza matek, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi" - napisano.

Trybunał Konstytucyjny, którego prezesem jest Julia Przyłębska, uznał w czwartkowym orzeczeniu za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Wyrok TK wywołał protesty w całej Polsce, w Warszawie manifestacje odbywały się między innymi w okolicy domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Protesty w wielu miastach, w Katowicach przepychanki z policją

W wielu miastach w Polsce odbywają się protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego25.10| W wielu polskich miastach trwają protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego zależnego od PiS. Sędziowie uznali za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. TVN24

"Wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy"

W niedzielę Porozumienie Jarosława Gowina oświadczyło, że "są sytuacje, gdy politycy stają wobec wyborów decydujących o sprawach życia i śmierci".

"Tak jest w przypadku przepisów o ochronie życia poczętego. Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy. Każda decyzja Parlamentu wywoła silne emocje społeczne, bo Polacy - podobnie jak inne społeczeństwa Zachodu - są w tych kwestiach głęboko podzieleni. Dlatego potrzebujemy wzajemnego szacunku, woli zrozumienia argumentów drugiej strony i jasnego określenia własnego stanowiska" - czytamy w oświadczeniu.

"Porozumienie opowiada się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci"

Porozumienie podkreśliło, że opowiada się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci. "Do takiego stanowiska skłania nas nie tylko wiara chrześcijańska. Również z naukowego punktu widzenia poczęcie to jedyny niearbitralny moment, który uznać można za początek człowieka. Opowiedzenie się za życiem może się jednak łączyć z poparciem dla rozmaitych rozwiązań prawnych. Szanując zasadę wolności sumienia, Porozumienie Jarosława Gowina skupia ludzi o różnych poglądach w tej sprawie. Jedni z nas opowiadają się za istniejącym przez przeszło ćwierć wieku kompromisem. Inni popierają całkowity zakaz aborcji. Jeszcze inni uważają za niedopuszczalną tzw. przesłankę eugeniczną, uchyloną właśnie przez TK" - napisano w oświadczeniu.

"Wszystkich nas łączy jednak przekonanie, że realizacja postanowienia TK powinna w maksymalnym stopniu uwzględniać dramat rodziców, zwłaszcza matek, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi" - podkreśliło ugrupowanie.

Oświadczenie partii Porozumienie Jarosława Gowinatwitter.com/porozumienie_

Porozumienie postuluje konkretne rozwiązania prawne. Trzy postulaty

Porozumienie postuluje konkretne rozwiązania prawne. Po pierwsze wprowadzenie zapisów, które precyzyjnie i jednoznacznie chronią dzieci z zespołem Downa, a jednocześnie uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazujących je na śmierć w trakcie ciąży, lub niedługo po urodzeniu.

Drugi postulat to radykalne podniesienie miesięcznego świadczenia socjalnego dla opiekuna niesamodzielnego dziecka niepełnosprawnego do wysokości średniego wynagrodzenia.

Po trzecie formacja Gowina chce utworzenia specjalnego funduszu na budowę i utrzymanie wysokospecjalistycznych ośrodków opiekuńczych dla niepełnosprawnych dzieci oraz wsparcia dla ich opiekunów.

"Stanowczo potępiamy akty agresji i wandalizmu"

"Apelujemy do wszystkich ugrupowań politycznych o zachowanie powściągliwości w obliczu sporu tak głęboko dzielącego polskie społeczeństwo. Za naganne uważamy wykorzystywanie go dla doraźnych korzyści partyjnych. Stanowczo potępiamy akty agresji i wandalizmu, kierowane przez środowiska skrajne wobec Kościoła i symboli drogich Polakom od pokoleń" - podkreślono w oświadczeniu.

Porozumienie podkreśla, że w obliczu globalnego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego, wywołanego pandemią, wyważone, oparte o argumenty naukowe i wolne od ideologicznych skrajności wcielenie w życie postanowienia TK będzie testem na odpowiedzialność polskiej klasy politycznej.

"Prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu"

Po udostępnieniu oświadczenia prezes Porozumienia Jarosław Gowin napisał na Twitterze, że "prawo musi stać na straży wartości". "Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu" - zaznaczył.

Autor:kb

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24