Uroczysta kolacja w przeddzień zjazdu europejskiej prawicy w Warszawie

Aktualizacja:
Autor:
akr,
mjz/tr
Źródło:
TVN24, PAP
Wizyta Le Pen w Polsce. Relacja reportera TVN24
Wizyta Le Pen w Polsce. Relacja reportera TVN24TVN24
wideo 2/3
TVN24Wizyta Le Pen w Polsce. Relacja reportera TVN24

W sobotę w Warszawie odbędzie się Warsaw Summit, spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych. W przeddzień zjazdu w Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta kolacja. Zdjęcie z tego wydarzenia opublikowała w mediach społecznościowych przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Szef polskiego rządu spotkał się w piątek także z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który również będzie uczestnikiem sobotniego spotkania. Podczas rozmowy omówiono między innymi kwestie bezpieczeństwa w regionie w kontekście aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

Na sobotni zjazd europejskiej prawicy, która opowiada się za powstrzymaniem tego, co uważa za przekształcanie się Unii Europejskiej w państwo, zaproszonych zostało kilkunastu polityków, w tym między innymi: przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, premier Węgier Viktor Orban, lider hiszpańskiej populistycznej partii VOX Santiago Abascal, przewodniczący populistycznej partii Interes Flamandzki Tom Van Grieken oraz przewodniczący Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej Martin Helme.

W piątek Le Pen informowała w mediach społecznościowych, że wieczorem zostanie przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego, by "wymienić uwagi na temat przyszłości europejskich narodów". Dołączyła zaproszenie wystosowane przez polskiego premiera na kolację o godzinie 20 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Około godziny 21.30 francuska polityk opublikowała na Twitterze zdjęcie z szefem polskiego rządu. Napisała także, że dziękuje mu za powitanie w Warszawie. "Razem pragniemy, aby Europa narodów przywróciła narodom Europy wolność i suwerenność" - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Marine Le Pen w Warszawie

Przed kolacją z premierem liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego pojawiła się między innymi przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, gdzie złożyła wieniec. Odwiedziła także plac Zamkowy.

Morawiecki spotkał się w Warszawie z premierem Węgier Viktorem Orbanem

Także w piątek do Warszawy przyleciał premier Węgier Viktor Orban. Również on, jeszcze przed sobotnim zjazdem, spotkał się z Mateuszem Morawieckim, o czym poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Podczas rozmowy omówiono m.in. kwestie bezpieczeństwa w regionie w kontekście aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, a także na wschodzie Ukrainy" - przekazała w piątek wieczorem KPRM.

Zjazd europejskiej prawicy

 Według wstępnego programu, sobotnie spotkanie przywódców prawicowych partii rozpocznie się po godzinie 10 od wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Później w formule zamkniętej odbędą się dwie sesje robocze, podczas których szefowie europejskich partii i towarzyszące im delegacje będą dyskutować o przyszłości Europy, Unii Europejskiej, o ewentualnych reformach instytucjonalnych Wspólnoty, a także o możliwości przyszłej współpracy - przekazało źródło PAP w PiS.

Spotkanie ma zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji szefów ugrupowań biorących udział w spotkaniu.

Autor:akr, mjz/tr

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@PremierRP, @MLP_officiel

Pozostałe wiadomości