Ziobro złoży dziś wniosek o komisję śledczą ws. Elewarru. "Wierzę, że Piechociński poprze nasz wniosek"

Polska

TVN4Zbigniew Ziobro był gościem "Jeden na Jeden" w TVN24

Dzisiaj Solidarna Polska przedstawi wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Elewarru - zapowiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 szef partii Zbigniew Ziobro. Polityk powiedział też, że jest gotów na współpracę z ludowcami, jeśli ich szef Janusz Piechociński poprze wniosek SP.

Ziobro na antenie TVN24 odnosząc się zapowiedzi Piechocińskiego, że w ramach oferty politycznej proponuje współpracę środowiskom "racjonalnego środka" powiedział, że może współpracować "z każdym", jeśli będzie ona służyć tylko dobru Polski.

- Jestem gotowy do współpracy z Polskim Stronnictwem Ludowym, ale pod pewnymi warunkami - wyjaśnił.

Ziobro: "PSL musi być transparentne"

Jakie to warunki?

- PSL musi być transparentne, to co działo się z Elewarrem woła o pomstę do nieba - powiedział szef SP. Jak wyjaśnił, jego partia chce powołania komisji śledczej, która wyjaśni nieprawidłowości do jakich dochodziło m.in. w spółkach, w których zasiadali ludowcy.

Ziobro powiedział, że jeśli szef PSL "postawi na uczciwość i wyrzuci z PSL całą gromadkę" zamieszaną m.in. ws. Elewarru, "wtedy jest gotów na współpracę".

- Wierzę, że pan Piechociński chcąc dbać o nową jakość, poprze nasz wniosek - dodał.

Afera Elewarr dymisjonuje ministra PSL

Elewarr to spółka, której 100 proc. akcji ma Agencja Rynku Rolnego. Firma zajmuje się obrotem zbożami i ich przechowywaniem. Zrobiło się o niej głośno w w ubiegłym roku "Puls Biznesu" ujawnił rozmowę szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z b. prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem, powiązanych z PSL.

W stenogramach rozmowy pojawił się m.in. wątek Elewarru. - Oni są tam zaprzyjaźnieni towarzysko, myślę, że biznesowo i w każdym innym obszarze. Także razem imprezują i w różny sposób to raz. On traktuje ten Elewarr jako swoją spółkę - tak działania dyrektora generalnego Elewarru opisywał Łukasik.

Według Łukasika Śmietanko zamienił stanowisko prezesa Elewarru na funkcję dyrektora generalnego, żeby nie obowiązywały go zapisy tzw. ustawy kominowej ograniczającej zarobki we władzach spółek państwowych.

W wyniku afery do dymisji podał się minister rolnictwa z ramienia PSL Marek Sawicki. Odwołany został też prezes Elewarru Andrzej Śmietanko.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE W ELEWARZE I "TAŚMACH PSL" W SPECJALNYM RAPORCIE TVN24.PL

Autor: nsz/ ola / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty: