Ziobro wspiera Gowina ws. groźnych przestępców. "Niech krytycy spojrzą rodzicom w oczy"

Ziobro: wspieram ministra Gowina (wypowiedź z kwietnia 2013 roku)
Ziobro: wspieram ministra Gowina (wypowiedź z kwietnia 2013 roku)
tvn24
tvn24Zbigniew Ziobro był gościem "Jeden na Jeden" w TVN24

- Wspieram ministra Gowina dlatego, że podejmuje racjonalne, sensowne działania dla Polaków - powiedział w TVN24 Zbigniew Ziobro komentując nowy projekt ministra sprawiedliwości mający na celu izolację najgroźniejszych przestępców, którzy niedługo wyjdą na wolność. - Niech krytycy (...) popatrzą w oczy tym rodzicom, którzy stracili malutkie dzieci, które były torturowane i mordowane przez psychopatę - dodał.

Jarosław Gowin w rozmowie z tvn24.pl zapowiedział stworzenie projektu umożliwiającyego terapię najgroźniejszych zabójców po odbyciu przez nich kary do czasu, aż ustaną wątpliwości, czy te osoby nie powrócą do zabijania.

Ustawę krytykuje część prawników przekonując, że przestępcy za to samo przestępstwo nie mogą zostać ukarani po raz drugi.

Proponowane zmiany w prawie związane są z tym, że od początku 2014 r. więzienia zaczną opuszczać zbrodniarze (ok. 90 osób), w tym seryjni zabójcy dzieci, skazani w PRL na karę śmierci, którym następnie wyroki zamieniono na kary 25 lat.

Ziobro za izolacją przestępców

- Wspieram ministra Gowina dlatego, że podejmuje racjonalne, sensowne działania dla Polaków - oświadczył Zbigniew Ziobro w TVN24. Polityk odpierał zarzuty prawników, którzy twierdzą, że ustawa Gowina nie jest zgodna z prawem, ponieważ karze drugi raz za to samo przestępstwo. Jak tłumaczył, nie chodzi o ponowne skazywanie na więzienie, ale izolację takich sprawców w zakładzie zamkniętym.

Ziobro wskazywał, że podobne rozwiązania stosowane są w krajach skandynawskich, np. Norwegii w przypadku Breivika. - Niech ci krytycy z panią Płatek (Moniką Płatek, prawniczką - red.) na czele popatrzą w oczy tym rodzicom, którzy stracili malutkie dzieci, które były torturowane i mordowane przez psychopatę, który ma wyjść na wolność i zapowiada ponoć, że jest gotów mordować znowu - powiedział.

"Rola Macierewicza rośnie"

Szef SP mówił także o rosnącej roli Antoniego Macierewicza w Prawie i Sprawiedliwości.

Według niego duży wpływ na umacnianie się pozycji posła ma kwestia katastrofy smoleńskiej i pełnienie przez niego funkcji szefa zespołu ds. jej wyjaśnienia.

- Ta sytuacja doprowadziła, że jest bardzo wpływową, silną postacią, autonomiczną wobec Jarosława Kaczyńskiego - tłumaczył. Zdaniem Ziobry, Kaczyński obecnie nie mógłby już sobie pozwolić na "bezbolesne usunięcie" Macierewicza tak, jak to zrobił z nim samym. Polityk stanął również w obronie byłego pełnomocnika prezesa PiS Rafała Rogalskiego, który publicznie krytykuje Macierewicza za jego tezy nt. katastrofy smoleńskiej. - Uważam, że jest to człowiek bardzo profesjonalny, rzeczowy i jeśli on twierdzi, że nie było żadnych podstaw, aby tworzyć rodzinom nadzieję, że trzy osoby przeżyły, zostały przewiezione do szpitala, to znaczy, że nie było takich podstaw - podsumował.

"Rola Macierewicza rośnie"
"Rola Macierewicza rośnie"tvn24

Autor: nsz/tr/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości