"Tylko świnie siedzą w kinie". Prezydent o filmie, którego nie widział, i o swojej wypowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną mówił między innymi o filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland, którego nie widział i o swojej wcześniejszej wypowiedzi na ten temat. - To jest film antypolski, co uważam za głęboko nieprzyzwoite. Ja na ten film się nie wybieram - powiedział.
Nowy film Agnieszki Holland "Zielona granica" jeszcze przed oficjalną premierą spotkał się z krytyką rządzących, którzy - jak sami przyznają - nie oglądali go. Holland - za wybitne zdaniem filmowców dzieło - została nagrodzona jednym z najważniejszych wyróżnień w świecie kina - Nagrodą Specjalną Jury festiwalu w Wenecji.
Głos zabrał między innymi prezydent Andrzej Duda w rozmowie z telewizją rządową. - To, że pani Holland pokazuje polskich funkcjonariuszy, wykonujących zadania dla polskiego społeczeństwa, dla bezpieczeństwa nas wszystkich, w ten sposób, to ja nie dziwię się, że funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapoznali się z tym filmem, użyli tego hasła znanego nam z okupacji hitlerowskiej, kiedy propagandowe hitlerowskie filmy pokazywano w naszych kinach: "tylko świnie siedzą w kinie" - powiedział.
Prezydent: To był cytat. Film "Zielona granica" jest antypolski
O tę wypowiedź prezydent był później pytany w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną. - To nie była moja wypowiedź, to był cytat. Powiedziałem jasno i wyraźnie, że cytuję. Powiedziałem, że cytuję wypowiedź przedstawicieli Straży Granicznej, którzy oglądali ten film i wypowiadali się na ten temat w mediach - odpowiedział.
- I mówiłem, że się nie dziwię w sytuacji, jeżeli prawdą jest to, co oni mówią, że jest to film, który oczernia polską Straż Graniczną, który pokazuje ich niemalże jako sadystów, że jest to film antypolski, pokazuje zafałszowany obraz działania polskich służb, pokazuje nas jako naród, który nie chce przyjmować innych na swoje terytorium - dodał prezydent.
Stwierdził, że "to jest robienie filmu, który w istocie jest antypolski" i uważa to za "głęboko nieprzyzwoite". - Ja mam wolność wypowiedzi i mam prawo cytatu. Zacytowałem i powiedziałem, co myślą o tym ci, którzy obejrzeli ten film, a którzy na co dzień zajmują się pilnowaniem bezpieczeństwa Polaków - mówił Andrzej Duda.
- Ja na ten film się nie wybieram. Poczekam, aż w jakiejś telewizji go pokażą, nie będę ekstra płacił za to, żeby to oglądać - powiedział.
OBEJRZYJ CAŁY WYWIAD Z PREZYDENTEM:

Autor:ads/adso
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu.
Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a pierwszego dnia grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został tymczasowo aresztowany. Spośród trójki rannych, dwie osoby są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".
Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany
- Autor:
- katke
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl, PAP
Trzy osoby uniewinnione, jedna uznana za sprawcę i skazana na 15 lat więzienia - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek w sprawie dotyczącej zabójstwa podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni w Ostrowi Mazowieckiej. Sąd odwoławczy zupełnie zmienił orzeczenie pierwszej instancji.
Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"
- Autor:
- pop
- Źródło:
- PAP
Śmierć mózgowa spowodowana masywnym krwotokiem i obrzękiem mózgu była przyczyną śmierci 14-letniej Natalii, którą znaleziono nieprzytomną w Andrychowie - poinformowała krakowska prokuratura. Nasz reporter Robert Zieliński nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała potężny wylew krwi do mózgu.
Śmierć 14-letniej Natalii. Znamy wstępne wyniki sekcji zwłok. Nieoficjalnie: dziewczynka miała potężny wylew
Namierzenie 14-letniej Natalii z Andrychowa, która zmarła po tym, jak przez dłuższy czas siedziała na mrozie niedaleko sklepu, zajęło kilka godzin. Dziewczyna miała przy sobie telefon. Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa tłumaczył na antenie TVN24, w jaki sposób można szybko lokalizować osoby za pomocą urządzenia, które wszyscy nosimy przy sobie.
Jak zlokalizować dziecko za pomocą telefonu? "Ustawienie trwa chwilę"
Po śmierci 14-letniej Natalii w Andrychowie (woj. małopolskie) policja wszczęła wewnętrzną kontrolę dotyczącą działań podjętych przez miejscowych funkcjonariuszy związanych ze zgłoszeniem zaginięcia nastolatki. Bliscy i krewni zmarłej dziewczynki przedstawiają przygotowaną przez siebie sekwencję zdarzeń.
Śmierć Natalii w Andrychowie. Rozbieżne relacje i policyjna kontrola działań
Nie będę przeciągał i nie będę tego opóźniał - stwierdził w piątek prezydent Andrzej Duda, zapytany o to, kiedy spodziewa się zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. - Będę to robił spokojnie, zgodnie ze zwyczajem u nas obowiązującym, parlamentarnym, wyborczym i politycznym - dodał.
Kiedy rząd Donalda Tuska? Prezydent: nie będę przeciągał i nie będę opóźniał
Od świątecznych klasyków, jak Paryż czy Nowy Jork, po azjatycką egzotykę, której z Bożym Narodzeniem raczej nie kojarzymy. Magazyn podróżniczy "Condé Nast Traveler" stworzył listę "32 najlepszych miejsc do spędzenia świąt". W zestawieniu znalazło się jedno polskie miasto.
"Bajkowe miasto" z Polski na liście "najlepszych miejsc do spędzenia świąt"
- Autor:
- kgo//am
- Źródło:
- "Condé Nast Traveler"
Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.
Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz
- Autor:
- kris/dap
- Źródło:
- TVN24 Biznes, PAP
Sekcja zwłok nie pomogła w ustaleniu przyczyn śmierci Gabriela Seweryna. Potrzebne są dodatkowe badania, między innymi pod kątem ewentualnego zażycia narkotyków, alkoholu i innych niedozwolonych farmaceutyków. Sekcja wykluczyła obrażenia ciała.
Śmierć Gabriela Seweryna. Znane są wyniki sekcji
W wieku 52 lat zmarł Jarosław Mikulski z Knurowa, który po udziale w reality show został zaproszony do występu z legendarną grupą rockową Chłopcy z Placu Broni. Zaśpiewał przebój "O! Ela". "Bardzo fajny gość z którym spędziliśmy dobre dni" - wspomnieli muzycy zespołu. W piątek w Gliwicach odbył się pogrzeb Mikulskiego, a Chłopcy... występują w Częstochowie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Associated Press powiedział, że wraz z nadejściem zimy wojna z Rosją wchodzi w nowy etap. Przyznał, że chociaż ukraińska armia nie osiągnęła rezultatów, których by sobie życzył, to jednak nie ma mowy o kapitulacji. - Walczymy o to, co do nas należy - dodał.
Zełenski: armia ukraińska nie osiągnęła rezultatów, których bym sobie życzył
Jedna ze szkół w Łodzi przeszła na nauczanie zdalne - blisko połowa nauczycieli jest na zwolnieniu lekarskim. W innych łódzkich szkołach frekwencja wśród uczniów i pedagogów też jest niska. Koronawirus, grypa i inne wirusy są powodem trwającego sezonu zachorowań. Ministerstwo Zdrowia podało, że ostatniej doby przybyło 2 412 zakażeń COVID-19.
COVID-19, grypa i inne wirusy. Sezon na zachorowania w pełni
IMGW wydał alarmy najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, którego miejscami może spaść aż 65 centymetrów. Obowiązują też alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają, że pogoda będzie niebezpieczna w ośmiu województwach.
Najwyższy stopień alarmu IMGW. Ostrzeżenie przed niebezpieczną pogodą w ośmiu województwach
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla części Małopolski i Podkarpacia w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu na najbliższą noc i sobotę. Szczególnie powinni uważać kierowcy. RCB informuje również o możliwych przerwach w dostawie prądu.
"Drogi mogą być nieprzejezdne. Śledź komunikaty pogodowe"
Spodziewajcie się nowego rządu 11 grudnia, a jeżeli czas na to nie pozwoli, to 12 grudnia - powiedział po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Donald Tusk, kandydat na premiera powyborczej koalicji. Szymon Hołownia zapewnił, że "mamy plan i nadzieję go zrealizować".
Tusk po spotkaniu z marszałkiem Sejmu: spodziewajcie się nowego rządu 11 grudnia
W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.
Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"
- Autor:
- kris/dap
- Źródło:
- TVN24 Biznes
Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna.
Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi
- Autor:
- JW/ams
- Źródło:
- Wirtualna Polska
Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. W tyle konkurencję pozostawiły także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych tvn24.pl.
Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!
- Autor:
- kris/dap
- Źródło:
- TVN24 Biznes
Czy to roboty, zwierzęta, a może maszyny? Takie pytania nie służą sprawie, powinniśmy wyjść ponad to - mówi Michael Levin, profesor biologii na jednej z uczelni w stanie Massachusetts (USA). Wraz ze swoim zespołem opracował metodę stworzenia mikroskopijnych robotów na bazie ludzkich komórek pozyskanych z tchawicy. Zdaniem naukowców cytowanych przez CNN, to kolejny krok w kierunku wykorzystania mikrorobotów w medycynie.
Antroboty pomagają, ale nie wiadomo dlaczego
Mieszkająca w Derbyshire w Wielkiej Brytanii kobieta znalazła w nowym płaszczu legitymację należącą prawdopodobnie do chińskiego więźnia. Brytyjka od razu zgłosiła sprawę do biura obsługi klienta. Marka zapewnia, że przy produkcji ubrania nie doszło do naruszenia przepisów.
Kupiła nowy płaszcz. W podszewce była legitymacja chińskiego więźnia
Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy, nie został wypuszczony przez ukraińskie służby graniczne z kraju. Polityk - jak podkreślił w mediach społecznościowych - miał uczestniczyć w międzynarodowych spotkaniach w Waszyngtonie i Warszawie. Według niego, dokument podpisany przez przewodniczącego parlamentu został anulowany. - To antyukraiński sabotaż i uderzenie w zdolności obronne Ukrainy - komentuje Poroszenko.
Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał na rok więzienia 44-letniego obywatela Ukrainy za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa. Zdaniem śledczych mężczyzna zbierał informacje, między innymi o infrastrukturze krytycznej w województwach pomorskim oraz kujawsko-pomorskim i przekazywał je Rosjanom.
Tajemnicza inwestycja twórcy SKOK-ów. Dla kogo kamienica w centrum Sopotu?
Cristiano Ronaldo został pozwany przed sądem federalnym na Florydzie - informują amerykańskie media. W zbiorowym pozwie zarzucono piłkarzowi rzekome nieprawidłowości, jakich miał się dopuścić promując giełdę kryptowalut Binance. Powodowie domagają się odszkodowania w łącznej wysokości przekraczającej miliard dolarów.
Żądają od Cristiano Ronaldo ponad miliard dolarów
Tydzień temu redakcja "Dzień Dobry TVN" w ramach cyklu "Miejska dżungla" przeprowadziła eksperyment, w którym chłopiec bez kurtki siedzi na ławce w zimny dzień – sprawdzano, ile osób przejmie się jego losem. W ostatnich dniach usłyszeliśmy wstrząsającą historię 14-letniej Natalii. Przez kilka godzin nikt się nią nie interesował - dziewczynka zmarła z wychłodzenia w centrum Andrychowa. Reportaż Bartka Dajnowskiego z "Dzień Dobry TVN".
Policja z amerykańskiego stanu Pensylwania zatrzymała 84-latka, który powiadomił służby, że jego 85-letnia żona nie daje oznak życia. Sekcja zwłok wykazała, że kobieta padła ofiarą zabójstwa. Mąż ofiary usłyszał zarzuty i przebywa w areszcie.
Dziewczynka została zaatakowana kilka tygodni temu na ulicy w Rzeszowie. 16-latek zadał jej kilka ciosów nożem w szyję, policzek, brew, czoło i oko. W szpitalu właśnie zszyto jej powiekę. Wcześniej przeszła inne operacje. Niestety, prawdopodobnie straci wzrok w jednym oku.
12-letnia Anastazja po operacji. Pociął ją 16-latek, gdy szła do osiedlowego sklepu
Zarzuty wykorzystania seksualnego 14-latki usłyszało trzech mężczyzn w wieku 25, 27 i 28 lat z Limanowej. Sąd, na wniosek prokuratora, zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 28-latka na dwa miesiące, dwójka pozostałych podejrzanych pozostanie na wolności.
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".
Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz
Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.
Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"
- Autor:
- JW
- Źródło:
- PAP
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira w podcaście "Wybory kobiet" stwierdziła, że skład nowego rządu pokaże, ile "jako polityczki mamy do zrobienia". W rozmowie z Arletą Zalewską z "Faktów" TVN i Aleksandrą Pawlicką z "Newsweeka" podkreśliła, że nie należy popadać w zbytni pesymizm, bo "myśmy już naprawdę dużo zrobiły jako kobiety, jako polityczki, dziennikarki, osoby kreujące przestrzeń publiczną".
Wielu Polaków deklaruje, że wybiera książkę na prezent pod choinkę. Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową czy książki historyczne. Rok 2023 obfitował w zarówno polskie, jak i zagraniczne ciekawe premiery. Co wybrać na świąteczny upominek? Podpowiadamy.
10 dobrych książek pod choinkę. Reportaże, biografie i powieści na prezent
- Autor:
- AnnaZaleska
- Źródło:
- tvn24.pl
Martin Scorsese i Steven Spielberg w ramach pierwszej producenckiej współpracy zrealizują serial "Przylądek strachu" oparty na kultowych filmach z 1962 i 1991 roku pod tym samym tytułem. Trwają poszukiwania aktora do roli psychopatycznego mordercy, którego w filmie Scorsesego z 1991 zagrał Robert De Niro.
Scorsese i Spielberg połączą siły przy adaptacji kultowej powieści grozy
- Autor:
- JustynaKobus
- Źródło:
- "IndieWire", Deadline, tvn24.pl
Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.