Popularny dziennikarz muzyczny Hirek Wrona poinformował w mediach społecznościowych, że przeszedł udaną operację raka prostaty. We wpisie apeluje do mężczyzn o wykonywanie niezbędnych badań.
"Przeszedłem udaną operację raka prostaty" - poinformował w mediach społecznościowych we wtorek Hirek Wrona. "Każdy Pan, powinien po 40 badać sobie PSA (z ang. Prostate Specific Antigen - czyli swoisty antygen sterczowy - red.). I to przynajmniej raz na rok. Pilnujcie tego Szanowni! Koszt niewielki albo i żaden. Zysk olbrzymi: ŻYCIE!" - dodał znany dziennikarz radiowy i telewizyjny. Podziękował też za okazane wsparcie.
W kolejnym wpisie w serwisie X podkreślił, że upublicznienie informacji o chorobie było dla niego trudne, ale namówili go do tego przyjaciele. "Jednak decyzji jest więcej: kolejna to porzucenie palenia papierosów - po 52 latach. Zachęcam zatem do badań i do NIEPALENIA PAPIEROSÓW" - podkreślił Wrona.
Rak prostaty - co trzeba wiedzieć
Jak podaje portal zwrotnikraka.pl, rak prostaty, czyli inaczej rak stercza lub rak gruczołu krokowego zajmuje u mężczyzn drugie miejsce w zestawieniu zapadalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych. Dominującą postacią nowotworu złośliwego stercza jest rak gruczołowy.
Badanie PSA, o którym wspomniał dziennikarz, wykonuje się u mężczyzn w celu wczesnego wykrycia raka prostaty. Jest to badanie antygenu sterczowego, czyli specyficznego białka, które wytwarzane jest przez gruczoł krokowy u mężczyzn. Podwyższone stężenie PSA nie jest jednak jednoznacznym sygnałem występowania raka prostaty. Ostateczne rozpoznanie możliwe jest jedynie na podstawie biopsji wykonywanej pod kontrolą USG lub rezonansu magnetycznego.
ZOBACZ TEŻ: To najczęściej diagnozowany u mężczyzn nowotwór
Rak prostaty - objawy
Najwięcej przypadków tej choroby wykrywanych jest u mężczyzn po 70. roku życia i uważa się, że to właśnie wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania. Przypadki odnotowuje się jednak także u znacznie młodszych mężczyzn. Do potencjalnych objawów raka prostaty, których wystąpienie powinno skłonić do konsultacji z lekarzem, zalicza się występujące u niektórych chorych dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, w tym trudności w oddawaniu moczu oraz częstomocz. Występować mogą też bóle kostne, złamania patologiczne lub niedokrwistość.
Według statystyk, o których pisze zwronikraka.pl, co roku diagnozę raka prostaty słyszy około 18-20 tys. Polaków, a około 6 tys. z powodu tej choroby umiera. Odpowiednio wczesne wykrycie raka prostaty stwarza szansę na jego całkowite wyleczenie.
Źródło: tvn24.pl, zwrotnikraka.pl