Zaplanuj długie życie
Sponsor serwisu

Rak prostaty – czy warto się badać?

Źródło:
Ministerstwo Zdrowia
Zaplanuj długie życie

Rak prostaty jest chorobą mężczyzn coraz częstszą w naszym społeczeństwie. Dlaczego? Żyjemy obecnie coraz dłużej – i to wspaniale. Uważa się jednak, że choroby nowotworowe to często wynik starzenia się naszego organizmu. Typowym przykładem takiego nowotworu, zależnego od wieku, jest właśnie rak prostaty, inaczej stercza czy też rak gruczołu krokowego

NA ŻYWO

Oglądaj na żywo najnowsze wydanie "Faktów"

Wydanie prowadzi Grzegorz Kajdanowicz.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU ZAPLANUJ DŁUGIE ZYCIE>>>

Najwięcej przypadków tej choroby nowotworowej wykrywanych jest u mężczyzn po 70. roku życia. I uważa się, że to właśnie wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka stercza. Nie znaczy to jednak, że nie notujemy przypadków zachorowania także wśród znacznie młodszych panów, generalnie jednak po 40. roku życia. Ale to nie jedyna przyczyna coraz częstszego rozpoznawania raka prostaty -  mamy też do dyspozycji coraz lepsze metody diagnostyczne, dzięki którym rozpoznajemy ten nowotwór nie tylko wcześniej, ale także częściej.

Zachorowalność na raka gruczołu krokowego w krajach wysokorozwiniętych, w tym w Polsce, systematycznie wzrastała w minionych latach. Prognozy dla Polski przewidują, że ten trend nadal się będzie utrzymywał. Obecnie rak gruczołu krokowego wysunął się w naszym kraju na pierwsze miejsce jeśli chodzi o zachorowania na nowotwory wśród mężczyzn - jest wykrywany co roku u ok. 15 tys. mężczyzn, a prognozy mówią, że wkrótce możemy się spodziewać około 20 tys. przypadków rocznie. Niestety jest to choroba potencjalnie śmiertelna – ostanie dane mówią o około 5 tysiącach zgonów z tego powodu.

Jednym z najpoważniejszych czynników związanych z ryzykiem zachorowania jest wywiad rodzinny – jeżeli ojciec czy brat chorowali na raka prostaty, to ryzyko znacząco rośnie. Wśród możliwych przyczyn wymienia się także zmniejszenie aktywności seksualnej a także inne czynniki środowiskowe, na przykład niezdrową dietę.

Ministerstwo Zdrowia

Rak stercza jest mylony z łagodnym rozrostem stercza. To dwie zupełnie różne choroby. Łagodny rozrost stercza też jest charakterystyczny dla starzejących się mężczyzn, ale nie prowadzi do rozwoju raka. Za to często powoduje objawy z układu moczowego – konieczność częstszego oddawania moczu, parcia naglące czy też osłabienie strumienia moczu. Za to rak prostaty we wczesnym stadium zaawansowania bardzo często nie daje żadnych objawów klinicznych. Jednakże podstawową cechą raka stercza, jak każdego nowotworu złośliwego, jest zdolność komórek do niepohamowanego dzielenia się, oddzielania się od miejsca swojego powstania, przetrwania w płynach ustrojowych (np. we krwi czy chłonce) i osiedlania się w innych lokalizacjach, z tworzeniem przerzutów.

Ten proces przerzutowania jest właśnie charakterystyczny dla nowotworów złośliwych. W przypadku raka stercza charakterystyczne są przerzuty do węzłów chłonnych i kości, choć mogą być zajmowane także inne narządy. Łagodny rozrost stercza nie jest nowotworem złośliwym, nie ma zagrożenia procesem przerzutowania czy naciekania okolicznych tkanek – stąd inne postepowanie diagnostyczne i lecznicze.

Co powinno skłaniać panów do odwiedzenia lekarza? Na pewno objawy ze strony układu moczowego, czy zaburzenia potencji. Ale warto też okresowo odwiedzać lekarza, w tym specjalistę urologii, by okresowo sprawdzić swój stan zdrowia przy braku objawów chorobowych. Należy przestrzec jednocześnie przed wykonywaniem w sposób przypadkowy oznaczenia stężenia PSA (białka produkowanego przez komórki raka stercza ale także przez tkanki prawidłowego gruczołu krokowego.stercza)  i traktowanie takiego badania jako wystarczającego badania przesiewowego. Sam wynik może być bowiem bardzo mylący. Nie diagnozujmy się na własną rękę!

Ministerstwo Zdrowia

Ponieważ jednak zwykle zaczyna się od badania PSA należy stwierdzić, że  jeśli nie mamy obciążeń rodzinnych, zazwyczaj wykonuje się oznaczenie po raz pierwszy po 50. roku życia a wcześniej przy obciążeniu rodzinnym. Oznaczenie stężenia PSA wymaga pobrania próbki krwi do badania. Za normę uważa się PSA poniżej 4 ng/ml. Problem w tym, że taki wynik nie wyklucza raka prostaty, podobnie jak wyższe stężenia nie są jednoznaczne z obecnością nowotworu. Ostateczne rozpoznanie możliwe jest jedynie na podstawie biopsji wykonywanej pod kontrolą USG lub rezonansu magnetycznego.

Zgodnie z zasadami sztuki oznaczenie PSA u pacjenta bez dolegliwości powinno się wykonać dopiero po dyskusji pacjenta ze specjalistą jakie postępowanie będzie po uzyskaniu wyniku. Absolutnie niedopuszczalne jest zlecanie badani a potem pozostawienie pacjenta z wynikiem ale bez zaleceń co do dalszego postępowania. Elementem takiej wizyty powinno być badanie palcem przez odbyt. Jest ono bardzo przydatne do oceny gruczołu krokowego, gdyż jego położenie sprawia, że jest on właśnie w ten sposób dostępny badaniu. Charakterystyczną cechą raka stercza jest jego twarda, spoista konsystencja. Stwierdzenie takiej nieprawidłowości doskonale kierunkuje dalsze działania. Ale także w ten sposób można stwierdzić cechy łagodnego rozrostu stercza albo też wykryć inne patologie (niekoniecznie już związane z samym gruczołem krokowym). Problemem jest to, że dla wielu mężczyzn jest to badanie, z którym wiąże się poczucie wstydu. Absolutnie niesłusznie! Jest to po prostu ważny element badania lekarskiego, który nie może być przyczyną unikania wizyty u lekarza.

Obecnie w Polsce i w Europie nie prowadzi się systematycznych programów przesiewowych z oceną stężenia PSA, których celem byłaby wczesna identyfikacja pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. Dlaczego tak jest? Okazuje się, że kwestia korzyści wynikających z badań przesiewowych jest dyskusyjna. Podejrzenia raka stercza czy wykrycie raka stercza skutkuje bowiem konkretnymi działaniami, które nie zawsze przekładają się na wymierne korzyści dla pacjenta. Nie każdy mężczyzna z wyższym stężeniem PSA będzie miał wykrytego raka prostaty, ale będzie narażony na dodatkowe badania i - oczywiście - stres. Co więcej – nie każdy pacjent ze stwierdzonym rakiem stercza rzeczywiście wymaga leczenia, jest to bowiem często choroba o bardzo powolnym przebiegu, która może nie spowodować wymiernych szkód zwłaszcza u starszych mężczyzn, u których już występują inne problemy zdrowotne. Czasem niepotrzebnie narażamy pacjenta na niepotrzebne procedury leczące. Część pacjentów jest też kwalifikowana do ścisłej obserwacji, co jednak wiąże się z powtarzanymi badaniami ale też stresem związanym ze świadomością istnienia nowotworu. Ale bardzo istotne jest to, że wczesne wykrycie raka stercza daje szanse na trwałe wyleczenie. W przypadku choroby przerzutowej, choć leczymy długo i bardzo skutecznie, rak stercza staje się chorobą nieuleczalną. Ale nawet na tym etapie medycyna oferuje metody leczenia przynoszące długie przeżycia – a co równie ważne – dobry komfort życia. Zagadnienie przystąpienia do aktywnego poszukiwania raka stercza w badaniu przesiewowym jest jednak na tyle trudne, że powinno ono być dogłębnie przedyskutowane między pacjentem a specjalistą znającym to zagadnienie.

Pozostaje mi apelowanie apelować o zgłaszanie się na badania do urologa. Jest to specjalista, który prawidłowo pokieruje diagnostyka i ewentualnym leczeniem raka stercza. Ale nie tylko – jest  także przygotowany do diagnostyki i leczenia rozmaitych innych problemów układu moczowo-płciowego u mężczyzny a podjęte działania zwykle przyczyniają się do utrzymania mężczyzny w dobrej formie – można powiedzieć, że urolog może opóźnić objawy starzenia się organizmu. Naprawdę warto odwiedzić urologa, jeśli występują jakieś objawy lub zdecydować się na sprawdzenie stanu zdrowia układu moczowo-płciowego. Można w ten sposób poprawić swoją jakość życia, a czasem uniknąć najgorszego. Gorąco namawiam…

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno

Onkolog kliniczny, urolog

Kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Moczowego

Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej – Curie

Państwowy Instytut Badawczy

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Przeczytaj więcej na temat kampanii "Planuję długie życie" – www.planujedlugiezycie.pl.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl