Ziobro mówił o 40 milionach dla WOŚP od premiera. Fundacja chce przeprosin

Zbigniew Ziobro na konferencji przed KPRM
Zbigniew Ziobro o 40 milionach złotych dla WOŚP
Źródło: TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wezwała byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do natychmiastowych przeprosin po słowach, jakie padły podczas jego środowej konferencji prasowej. Polityk mówił o 40 milionach złotych, jakie miał przekazać fundacji na rzecz powodzian premier Donald Tusk. Prezes fundacji Jerzy Owsiak zdementował te doniesienia.

Jerzy Owsiak poinformował w czwartek w mediach społecznościowych o krokach prawnych podjętych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. "Wysłaliśmy dzisiaj o godzinie 13:18 na adres biura poselskiego pana Ziobry w Rzeszowie przy ul. Grunwaldzkiej 17 oraz na adres mailowy kontakt.ziobro@gmail.com wezwanie do natychmiastowych przeprosin fundacji za nieprawdziwe informacje, które podał pan Ziobro podczas konferencji prasowej w dniu 12 marca 2025 roku" - napisał prezes.

Jest to reakcja Orkiestry na wypowiedź byłego ministra sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry ze środy. Polityk podczas konferencji prasowej przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zarzucił premierowi, że "spod swojego palca przekazał na pomoc powodzianom 40 mln zł Jerzemu Owsiakowi i jego fundacji". Stwierdził też, że spółki skarbu państwa "zostały zmuszone" do przekazania kolejnych środków na rzecz WOŚP.

- Donald Tusk z nieznanych powodów nie zdecydował się udzielić wsparcia finansowego organizacjom, takim jak Polski Czerwony Krzyż, Caritas, Polska Akcja Humanitarna" - mówił poseł PiS. Dodał, że WOŚP nie ma doświadczenia w udzielaniu pomocy ofiarom klęsk żywiołowych.

Prezes WOŚP dementuje słowa Ziobry

Jerzy Owsiak zdementował te informacje tego samego dnia. - Nigdy nie otrzymaliśmy od jakiegokolwiek urzędnika piastującego obecnie urząd 40 milionów złotych - przekazał Jerzy Owsiak Polskiej Agencji Prasowej i to samo napisał w mediach społecznościowych. Zapowiedział, że zwróci się do banku, w którym swoje konta ma fundacja, o potwierdzenie, że żadnej tego typu wpłaty nie było.

W czwartek mBank wydał oświadczenie o treści: "mBank S.A. potwierdza, że od dnia 01.09.2024 do dnia 10.03.2025 na rachunkach należących do Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie odnotowaliśmy wpływu od organów i instytucji państwowych w kwocie powyżej 100 tysięcy PLN".

O tym również Owsiak poinformował na swoim profilu facebookowym. Jednocześnie fundacja przekazała PAP skan tego dokumentu.

Owsiak: zaoferowaliśmy nasze pieniądze, z naszego konta

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była zaangażowana w pomoc powodzianom od pierwszych dni powodzi we wrześniu 2024 roku. Na wstępie tych działań Owsiak poinformował, że fundacja uruchamia swoje środki w wysokości 40 milionów złotych na zakup środków pierwszej potrzeby w związku z powodziami na południu Polski. Na briefingu z udziałem premiera Donalda Tuska ogłosił, że utworzono konto zbiórki, której celem jest dodatkowe wsparcie.

W styczniu w oświadczeniu Owsiak podkreślił, że 40 milionów złotych to była oferta fundacyjna. - W momencie, kiedy ruszyła powódź, natychmiast zaoferowaliśmy nasze pieniądze, z naszego konta. To nie były pieniądze zbiórkowe - powiedział. Jak dodał, wówczas fundacja wydała na ten cel ponad 39 milionów złotych 361 tysięcy złotych - z czego nieco ponad 32 miliony złotych to pieniądze ze zbiórki.

Pod koniec listopada o szczegóły zorganizowanej przez WOŚP pomocy zwróciło się do fundacji pięcioro posłów PiS: Katarzyna Czochara, Zbigniew Bogucki, Janusz Kowalski, Ireneusz Zyska i Paweł Hreniak. W ramach dostępu do informacji publicznej chcieli poznać koszty zorganizowania akcji pomocowej poniesione przez WOŚP, listę darczyńców oraz miejsc, do których zostały skierowane dary.

Dokument przesłano posłom, a zestawienie wszystkich wydatków i działań podjętych przez WOŚP dla powodzian opublikowane zostało na stronie internetowej fundacji. Czytamy w nim, że darowizny na wskazany cel przekazały m.in. trzy spółki skarbu państwa: Fundacja Orlen (4,2 mln zł), Fundacja PZU (2,5 mln zł) oraz Fundacja banku PEKAO S.A. (1 mln zł). Zbiórka została rozliczona i sprawozdanie z niej dostępne jest w Portalu Zbiórek Publicznych MSWiA.

CZYTAJ WIĘCEJ: WOŚP i "kasa dla powodzian". Jak jest wydawana

Jurek Owsiak
Jurek Owsiak
Źródło: TVN24

Podsumowując działania pod koniec lutego br. szef WOŚP poinformował, że fundacja na cele związane z pomocą powodzianom wydała łącznie 47 mln 205 tys. 458 zł i 28 gr.

Za zebrane środki kupiła m.in. 190 defibrylatorów AED, 188 zestawów ratownictwa medycznego R1, 136 pomp szlamowych i 522 zestawy kombinezonów, które trafiły do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i ochotniczej straży pożarnej. W najbliższym czasie fundacja planuje kupić agregaty prądotwórcze i motopompy do brudnej wody.

Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: