Zbigniew Ziobro krytykuje Małgorzatę Manowską po decyzji w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Autor:
ads//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Sylwia Gregorczyk-Abram: Manowska szuka sobie alibi
Sylwia Gregorczyk-Abram: Manowska szuka sobie alibiTVN24
wideo 2/4
TVN24Sylwia Gregorczyk-Abram: Manowska szuka sobie alibi

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, skrytykował pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską za decyzję w sprawie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej. Zdaniem Ziobry Manowska "nie sprostała wyzwaniu", które stoi przed pierwszym prezesem SN.

W czwartek na stronie Sądu Najwyższego opublikowano dwa zarządzenia Małgorzaty Manowskiej, w których pierwsza prezes Sądu Najwyższego częściowo zamroziła prace kwestionowanej Izby Dyscyplinarnej. W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" przepisów dotyczących uprawnień nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Ostatnia decyzja oznacza zmianę stanowiska pierwszej prezes SN. Początkowo, 16 lipca, Małgorzata Manowska zawiesiła wykonywanie zarządzonych przez TSUE środków tymczasowych, co oznaczało, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej - wbrew stanowisku europejskiego trybunału - orzekali w sprawach dyscyplinarnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zbigniew Ziobro krytykuje Małgorzatę Manowską

Najnowsze zarządzenia pierwszej prezes SN skomentował w oświadczeniu wydanym w piątek Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Jego zdaniem działania Manowskiej "są sprzeczne z polskim prawem, rangi tak ustawowej, jak konstytucyjnej".

Ziobro napisał, że od 16 lipca, kiedy Manowska podjęła decyzję umożliwiającą Izbie Dyscyplinarnej orzekanie "nie nastąpiła ani zmiana polskiej Konstytucji, ani nie zmieniły się przepisy traktatów europejskich, ani Trybunał Konstytucyjny nie wydał odmiennego orzeczenia, co do możliwości zawieszenia przez TSUE Izby Dyscyplinarnej". Pierwsza prezes SN - zdaniem Ziobry - "wbrew cytowanemu wyżej (swojemu - red.) stanowisku, zdecydowała się ponownie faktycznie zawiesić normalną pracę Izby Dyscyplinarnej".

Minister ocenił, że "obowiązkiem pierwszej prezes Sądu Najwyższego jest stać na gruncie prawa, a rozwiązywanie sporów politycznych z instytucjami Unii Europejskiej pozostawić decyzjom właściwych organów Rzeczypospolitej Polskiej, jakim kompetencje w tym zakresie powierzyła Konstytucja".

Ziobro o Manowskiej: nie była w stanie sprostać zadaniu

Dodał, że "osoba, która zdecydowała się pełnić odpowiedzialną funkcję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, winna wykazywać się odpornością na groźby i presję, tak ze strony instytucji zagranicznych, jak rozpolitykowanej części środowiska sędziowskiego oraz wspierających ją mediów".

Decyzje podjęte przez Panią Małgorzatę Manowską - ocenił Ziobro - "oznaczają, że niestety nie była w stanie sprostać temu wyzwaniu".

CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE ZBIGNIEWA ZIOBRY

Autor:ads//rzw

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości