Generał Zbigniew Nowek, były szef Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Miał 59 lat - poinformował przewodniczący kolegium IPN profesor Wojciech Polak.
Zbigniew Nowek zmarł w swoim domu w Prądkach koło Bydgoszczy - podał profesor Wojciech Polak.
Działacz opozycji, człowiek służb
Był działaczem opozycji demokratycznej PRL, przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W 1990 roku został szefem delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Bydgoszczy, a w 1997 roku zastępcą szefa UOP. W latach 1998-2001 był szefem UOP. Z kolei w latach 2005-2008 zajmował stanowisko szefa Agencji Wywiadu. W styczniu 2010 został powołany na zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Po katastrofie smoleńskiej przez krótki czas pełnił obowiązki szefa BBN. Z tej funkcji został odwołany w lipcu 2010 roku.
"Cześć Jego pamięci!"
"W wieku 59 lat zmarł gen. Zbigniew Nowek, oficer wywiadu, były szef Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu, działacz opozycji w PRL" - napisano na koncie Agencji Wywiadu na Twitterze. "Cześć Jego pamięci!" - dodano.
W wieku 59 lat zmarł gen. Zbigniew Nowek, oficer wywiadu, były szef Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu, działacz opozycji w PRL.
— Agencja Wywiadu (@AWgovPL) 17 czerwca 2019
Cześć Jego pamięci! pic.twitter.com/fI6CtwrI5v
Byli oficerowie Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu pożegnali generała
Generała Zbigniewa Nowaka pożegnali byli oficerowie Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu. W ich imieniu oświadczenie wystosował płk Krzysztof Szwedkowski.
"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że nagle odszedł od nas generał Zbigniew Nowek - współtwórca odrodzonych służb specjalnych Rzeczypospolitej Polskiej, były szef Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu" - napisano.
"Zbigniew Nowek zapisał piękną kartę w opozycji antykomunistycznej, tworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie stanu wojennego, był jednym z najbardziej aktywnych drukarzy wydawnictw podziemnych. Po 1990 roku zaangażował się w budowę nowych, demokratycznych służb specjalnych. W latach 1990-1997 pełnił funkcję dyrektora delegatury UOP w Bydgoszczy, a w latach 1998-2001 był szefem całego UOP. W latach 2005-2008 kierował także Agencją Wywiadu, a następnie w 2010 roku pełnił funkcję zastępcy szefa oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego" wspomniano.
Autor: kb//now,rzw / Źródło: PAP