|

Na tym "zarabia się ogromną kasę"

Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Źródło: Biuro Ochrony Zwierząt/ Tadeusz Wypych
Skontrolowane przez NIK samorządy wydawały na znakowanie, sterylizację lub kastrację bezdomnych zwierząt zaledwie pięć procent z dostępnych środków. Na co idzie reszta pieniędzy? - Najwięcej wygrywają ci, którzy wyłapują zwierzęta i mają swoje schroniska. To jest wielki biznes - mówi w rozmowie z TVN24+ Tadeusz Wypych, szef Biura Ochrony Zwierząt, będącego częścią Fundacji dla Zwierząt KOTERIA, i wskazuje, że chodzi o kilkaset milionów złotych.Artykuł dostępny w subskrypcji
Kluczowe fakty:
  • W Polsce jest prawie milion bezdomnych zwierząt - wynika z szacunków przedstawionych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.
  • Według danych resortu rolnictwa koszty realizacji przez gminy programu zwalczającego bezdomność zwierząt wzrosły z ponad 125 mln zł w 2012 roku do ponad 347 mln zł w 2023. Środki przeznaczano głównie na wyłapywanie zwierząt oraz na funkcjonowanie schronisk.
  • Zdaniem Tadeusza Wypycha, szefa Biura Ochrony Zwierząt działającego w ramach Fundacji KOTERIA, "na bezdomności zwierząt zarabia się ogromną kasę". - Najwięcej wygrywają ci, którzy wyłapują zwierzęta i mają swoje schroniska. To jest wielki biznes - ujawnia w rozmowie z TVN24+.
  • Andrzej, wolontariusz, uważa, że im więcej schronisk, tym większa bezdomność zwierząt. - Bo one dają możliwość zarobienia pieniędzy na psie czy kocie. To po co niwelować ich bezdomność? - pyta.

- Poświęciłem temu prawie całe swoje dorosłe życie i wiem, że skala patologii jest duża - rzuca Tadeusz Wypych, założyciel Biura Ochrony Zwierząt.

Nasz rozmówca występuje jako oskarżyciel posiłkowy w sprawach karnych dotyczących niezgodnych z prawem zdarzeń w schroniskach i znęcania się nad zwierzętami. Jest także autorem "Monitora BOZ" - bazy danych o publicznym zadaniu gmin zapewnienia bezdomnym zwierzętom opieki. Rejestrowane są w nim transakcje między gminami i podmiotami realizującymi zadanie publiczne oraz statystyki działania schronisk.

Czy można zarobić na bezdomnym psie?

W Polsce są tysiące ludzi, którzy z sercem angażują się na rzecz zwierząt bezdomnych, dotyczy to również wielu schronisk, których intencje i działania są zgodne z prawem i dobrem zwierząt. Musi jednak paść to pytanie: czy można zarobić na bezdomnym psie?

Czytaj także: