Dziennik "Polska" zapowiedział w czwartkowym wydaniu, że za kilka dni ruszy strona internetowa straty.pl pod egidą Instytutu Pamięci Narodowej. Tam miała się znaleźć baza ofiar II wojny światowej z 2 mln rekordów. Jak się dowiedzieliśmy, baza istnieje i była udostępniana już od trzech lat, ale jej ponowne uruchomienie nie będzie wcale kwestią dni, ale raczej miesięcy, bo IPN zmienił realizatora projektu.
Jak sprawdziliśmy, 29 stycznia 2009 roku Instytut Pamięci Narodowej zadecydował, że realizatorem projektu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" w latach 2009-2011 będzie Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Do tej pory realizatorem była Fundacja Ośrodka KARTA. Ona też była inicjatorem całej akcji liczenia strat.
KARTA ma w tej dziedzinie doświadczenie, bo od 21 lat prowadzi imienny Indeks Represjonowanych na Wschodzie. Straty pod okupacją niemiecką liczyła od trzech lat, gromadząc właśnie 2 miliony rekordów. W tym czasie udostępniała je też na stronie internetowej straty.pl
W internecie bazy na razie nie zobaczymy
- Uruchomienie strony internetowej straty.pl wraz z bazą danych w tak krótkim czasie jest niemożliwe ze względów prawnych - mówi portalowi tvn24.pl dyrektor Ośrodka KARTA Artur Jóźwik. - To my jesteśmy nadal administratorami bazy. Aby nowy realizator programu mógł umieścić dane w internecie, musi zostać jej administratorem - wyjaśnia.
Dodaje, że procedura wyrejestrowania starego administratora bazy danych przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) i zarejestrowanie nowego może trwać nawet kilka miesięcy. KARTA złożyła już w GIODO odpowiedni wniosek.
Podwoją rekordy?
Spis ofiar będzie więc kontynuowany przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie, a kiedyś zostanie też umieszczony w internecie. Przy każdym z nazwisk - tak jak dotąd - będzie imienna ankieta, którą bliscy ofiar będą mogli uzupełnić.
IPN liczy, że w krótkim czasie baza będzie miała 4 mln rekordów. Powstanie bazy finansują i nadzorują IPN oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu