Zimowy sezon jeszcze się nie zaczął, a Zakopane już liczy straty. Rosyjskich turystów może w tym roku zabraknąć, bo konsulat w Moskwie nie jest w stanie obsłużyć wszystkich chętnych, ustawiających się w kolejkach po wizę.
Rosjanie już rezerwują sobie na styczeń pokoje w stolicy polskich Tatr. Ale po Krupówkach przechadzać się będą tylko ci, którym udało się zdobyć polską wizę.
Wielu chętnych może do Polski nie dotrzeć, bo kolejki są takie, że konsulat w Moskwie nie jest w stanie wszystkich obsłużyć.
- Właśnie teraz nadchodzi czas najbardziej aktywnych sprzedaży wycieczek, bo Rosjanie decydują się na świąteczny wyjazd często w ostatniej chwili. Jeśli nic się nie zmieni, będziemy musieli odmawiać naszym klientom, albo proponować im inne kierunki - mówi Olga Sanajewa, dyrektor generalny biura podróży, członek zarządu Rosyjskiego Związku Przemysłu Turystycznego
Robią, co mogą
Pracownicy konsulatu zapewniają, że robią co mogą. Nie jest jednak tajemnicą, że jest ich za mało by wydać ponad 500 wiz dziennie. Starosta tatrzański proponuje więc pomoc, choćby bezrobotnych.
- W urzędach pracy mamy też ludzi przygotowanych, może nie do czynności dyplomatycznych, ale do jakiś czynności biurowych to by się znalazło - mówi starosta Andrzej Gąsienica-Makowski
Może dyplomaci dadzą radę sami. Wczoraj MSZ w trybie pilnym wysłał do Moskwy dodatkowych dwóch konsulów. Tylko czy to wystarczy? Bo liczba chętnych do przyjazdu systematycznie rośnie. Ocenia się, że w tym roku, tylko w moskiewskim konsulacie o wizę może się starać prawie 90 tysięcy Rosjan.
Wymierne zyski? Wymierne straty?
90 tysięcy turystów to duży potencjalny zastrzyk finansowy. - Każdy rosyjski turysta Rosyjski wydaje w Polsce średnio, według naszych polskich danych, 305 euro. To jest bardzo dużo - podkreśla Andrzej Sierakowski, dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Moskwie.
O wizy - nie tylko do Polski - Rosjanie mogliby się starać w konsulacie każdego innego kraju, który należy do strefy Schoengen, ale w naszym mimo wszystko wciąż łatwiej im o ten dokument. Choć mogłoby być jeszcze łatwiej.
Źródło: Fakty TVN