Zakończyła się okupacja PKW. Policja wyprowadziła protestujących

[object Object]
Grupa ludzi wdarła się do budynku PKWtvn24
wideo 2/24

Policja wyprowadziła osoby, które w proteście zajęły w czwartek wieczorem salę konferencyjną w Państwowej Komisji Wyborczej i domagały się m.in. dymisji członków Komisji. Zatrzymano łącznie 12 osób. Wcześniej przewodniczący PKW Stefan Jaworski ogłosił, że w związku z wtargnięciem Komisja przerywa pracę. PKW zapowiedziało wznowienie pracy od 6 rano w piątek.

03:01

PSL wygrało wybory do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, zdobywając 14 mandatów. PO będzie miała 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. Takie oficjalne wyniki ogłosiła w piątek nad ranem Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie.

Na PSL oddano 37,09 proc. ważnych głosów, na PO - 26,88 proc., na PiS - 18,84 proc., a na SLD - 8,49 proc. głosów.

Oficjalne wyniki wyborów Wojewódzka Komisja Wyborcza podała w piątek nad ranem po zatwierdzeniu protokołu przez Komisarza Wyborczego w Olsztynie.

W porównaniu z wyborami samorządowymi w 2010 r. najwięcej zyskało PSL, które w 30-osobowym sejmiku będzie miało dwukrotnie więcej mandatów. Najbardziej straciła PO, którą będzie reprezentować teraz o pięciu radnych mniej. Żadne z ugrupowań nie zdobyło większości pozwalającej na samodzielne sprawowanie władzy w regionie.

02:29

Miejska Komisja Wyborcza w Warszawie w piątek po południu ogłosi wyniki wyborów samorządowych w stolicy - poinformował PAP przewodniczący tej komisji sędzia Maciej Schulz.

O godzinie 2 w nocy komisja zarządziła przerwę z uwagi na konieczność sporządzenia protokołu z głosowania i weryfikację danych. Ogłoszenie wyników nastąpi w piątek około godziny 14. - powiedział Schulz. Dodał, że komisja wznowi prace o godz. 9 rano.

01:45

Mazowiecka Wojewódzka Komisja Wyborcza otrzymała protokoły głosowań do sejmiku ze wszystkich powiatów województwa i przerwała prace do rana. W Miejskiej Komisji Wyborczej w Warszawie w nocy z czwartku na piątek trwało wciąż ustalanie wyników wyborów w stolicy.

W czwartek przed północą WKW przyjęła protokół z ostatniego z 42 powiatów. Po sprawdzeniu danych zostaną ogłoszone oficjalne wyniki z całego województwa mazowieckiego. Według członków komisji można oczekiwać, że nastąpi to po południu.

01:11

Błędy w protokołach trzech terytorialnych komisji wyborczych z głosowania do zachodniopomorskiego sejmiku nie pozwoliły ustalić wyników wyborów – poinformowała po północy Wojewódzka Komisja Wyborcza w Szczecinie. Oficjalne wyniki mogą być znane w piątek.

Jak powiedział przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Szczecinie Piotr Brodniak, w protokołach znalazły się błędy "liczbowe", przez które komisja wojewódzka nie mogła ustalić wyników głosowania.

Błędy znaleziono w protokołach trzech komisji; w Stargardzie Szczecińskim, Białogardzie i Gryficach. Komisje te będą musiały zebrać się, ustalić wyniki i sporządzić nowe protokoły – powiedział Brodniak. Dodał, że oficjalne wyniki wyborów do zachodniopomorskiego sejmiku mogą być znane najwcześniej w piątek po południu.

01:05

Policja zatrzymała 12 osób, które protestowały w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej; zostały one przewiezione na komendę gdzie zostaną przesłuchane.

- Wobec zatrzymanych osób będą prowadzone czynności w kierunku artykułu 193 kodeksu karnego. Chodzi o naruszenie miru domowego. Kolejne osiem osób dostało wezwania do stawiennictwa w jednostkach policji na przesłuchanie w charakterze świadka - powiedziała komisarz Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego KSP.

Poinformowała, że administrator budynku złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z artykułu 193 kk naruszenie miru domowego. Następnie kilkukrotnie zwrócił się do protestujących o opuszczenie budynku. Po tej prośbie część osób opuściła dobrowolnie budynek, ale część pozostała. Administrator budynku poprosił więc policję o podjęcie interwencji. Policjanci jeszcze raz poprosili o opuszczenie budynku przez osoby zgromadzone, a gdy to nie poskutkowało policjanci wyprowadzili te osoby.

- Naszym zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa osób zgromadzonych i postronnych. Byliśmy tu wyłącznie po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i aby nie doszło do naruszenia prawa - podkreśliła Kędzierzawska.

00:52

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że od 6 rano wznowi pracę.

00:40

PSL zdobyło najwięcej - 14 mandatów w 30-osobowym sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. PO zdobyła dziewięć mandatów, PiS - sześć, a SLD jeden mandat - poinformowała w piątek po północy Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie.

Według nieoficjalnych wyników wyborów do sejmiku na Warmii i Mazurach na PSL oddano 159 326 ważnych głosów, na PO - 115 461, na PiS - 80 913, a na SLD - 36 482 głosy.

Protokoły z tymi wynikami przedstawiciele Wojewódzkiej Komisji Wyborczej dostarczyli w piątek w nocy do weryfikacji Komisarzowi Wyborczemu w Olsztynie. Dopiero po tym zostanie sporządzony i opublikowany pełny protokół ze wszystkimi załącznikami.

00:29

Policja wyprowadziła osoby, które w proteście zajęły w czwartek wieczorem salę konferencyjną w Państwowej Komisji Wyborczej i domagały się m.in. dymisji członków Komisji.

Policjanci obecni na miejscu przed interwencją wielokrotnie apelowali do protestujących, aby opuścili budynek.

00:07

Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku woj. świętokrzyskiego będzie miało 17 z 30 mandatów - wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. W gremium zasiądą także przedstawiciele PiS, PO i SLD.

Wynik uzyskany przez PSL oznacza, że partia w regionie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugi wynik osiągnęło PiS – osiem mandatów, trzeci PO – trzy mandaty, czwarty komitet SLD-Lewica Razem – dwa mandaty.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KWW Wspólnota, Patriotyzm, Solidarność, KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, KWW Ruch Narodowy, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia. Komisja nie podawała danych dotyczących m.in. procentowego poparcia, jakie uzyskały w głosowaniu poszczególne komitety.

W województwie świętokrzyskim głosowało 53,25 proc. z ponad 1 mln 43 tys. uprawnionych. 16,72 proc. głosów uznano za nieważne.

Mimo osiągnięcia przez świętokrzyskie PSL wyniku, który pozwala partii na samodzielne rządzenie, jest duże prawdopodobieństwo, że ludowcy - podobnie jak w poprzedniej kadencji - wejdą w koalicję z PO, która w wyborach zajęła trzecie miejsce. Łącznie obie partie mogą mieć zatem 2/3 głosów w sejmiku.

23:48

Platforma Obywatelska wygrała wybory do Rady Miejskiej w Łodzi, w której obejmie 20 z 40 mandatów; w radzie zasiadać też będzie 13 reprezentantów PiS i 7 z SLD - wynika z oficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej.

Platforma ma w Łodzi swojego prezydenta – Hannę Zdanowską – ale w tej chwili nie może samodzielnie rządzić miastem, bo nie ma większości wśród radnych. Nie jest więc wykluczone, że po czterech latach znów dojdzie do koalicji PO z SLD.

Taka koalicja przez kilka miesięcy rządziła Łodzią w 2010 r. po odwołaniu w referendum prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego. Później PO wygrała wybory prezydenta (Zdanowska) i do rady miasta (wówczas 43-osobowej), w której zdobyła 23 mandaty. Sojusz miał wówczas 11 radnych a PiS 9. Później stan posiadania poszczególnych partii uległ jednak zmianie.

Pod koniec kadencji PO miała 16 radnych, SLD – 7 a PiS – 6. Siedem osób znalazło się poza klubami a siedem kolejnych założyło Klub Radnych 2020. Czterech przedstawicieli tego ostatniego trafiło na listy wyborcze PiS, ale mandat na kolejną kadencję wywalczył tylko Łukasz Magin.

23:03

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmiku województwa małopolskiego, zdobywając 17 mandatów, PO będzie mieć 14 mandatów, a PSL osiem. To oficjalne wyniki podane w czwartek wieczorem przez Wojewódzką Komisję Wyborczą.

PiS zdobyło 36,71 proc. głosów, PO – 28,26 proc., a PSL – 20,04 proc.

Pozostałe komitety zdobyły: Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikkego - 4,77 proc. głosów, SLD – Lewica Razem - 4,74 proc. głosów; Ruch Narodowy – 1,55 proc. głosów, Twój Ruch – 0,94 proc. głosów, Demokracja Bezpośrednia – 0,92 proc., KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność - 0,84 proc. głosów, LPR – 0,76 proc., Nasz Region – 0,33 proc., Samoobrona 0,14 proc. głosów. Nie uczestniczyły one w podziale mandatów.

W małopolskim sejmiku jest 39 mandatów. PiS zdobył o jeden mandat więcej niż cztery lata temu, ale to nie wystarczy do samodzielnego rządzenia.

Platforma ma o trzy mandaty mniej niż w 2010 r., lecz dzięki temu, że PSL podwoił liczbę swoich przedstawicieli w sejmiku, dotychczasowa koalicja PO-PSL utrzyma władzę w regionie, dysponując w sejmiku 22 głosami. - Ta partia, która uzyskała większość mandatów powinna wskazywać marszałka. Jesteśmy dobrej myśli, że marszałkiem będzie nadal Marek Sowa – powiedział PAP szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec.

Zarząd Małopolskiej PO wskazał już Sowę jako kandydata na marszałka. Wicemarszałkiem ma pozostać Wojciech Kozak z PSL. Co do innych stanowisk w zarządzie województwa będą się toczyć negocjacje PO i PSL. Być może ludowcy obejmą także stanowisko drugiego wicemarszałka.

23:01
Tak wyglądało forsowanie drzwi PKW
Tak wyglądało forsowanie drzwi PKWtvn24
22:36

Ani Państwowa Komisja Wyborcza, ani administrator budynku, w którym pracuje PKW, nie zwróciły się - jak dotąd - do policji z prośbą o jakąkolwiek interwencję - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. PKW zdecydowała w czwartek wieczorem o przerwaniu prac w związku z wtargnięciem do jej siedziby dużej grupy protestujących. Zajęli oni salę konferencyjną i domagali się natychmiastowej dymisji członków PKW. Obecna na miejscu policja nie podjęła interwencji.

- Jeżeli byłoby takie wezwanie, to policja może działać. W takich sytuacjach policja działa na wezwanie administratora obiektu - powiedział Sokołowski.

Rozmontowywanie drzwitvn24
22:26

Tylko części protestujących udało się wedrzeć do siedziby PKW. Większość kontynuuje demonstrację przed budynkiem. Ludzie skandują, śpiewają.

22:16
Protest pod PKW
Protest pod PKWtvn24
22:12
Demonstrujący okupują salę konferencyjną PKW
Demonstrujący okupują salę konferencyjną PKWtvn24
22:11

Polityk Nowej Prawicy Przemysław Wipler twierdzi, że nie ma go w siedzibie PKW:

Wcześniej jednak Wipler wygodnie rozsiadł się za stołem prezydialnym w sali konferencyjnej:

Przemysła Wipler w siedzibie PKWtvn24
22:10

22:09

22:08

22:07
22:04

Krzysztof Bosak, jeden ze współorganizatorów protestu pod PKW odżegnuje się od wtargnięcia do budynku PKW:

22:01
22:00
21:57

Niepartyjny protest przeciw - jak twierdzą organizatorzy - fałszerstwom wyborczym i nieudolności PKW zorganizowano także w Krakowie. Uczestnicy demonstracji przeszli z Rynku Głównego pod Barbakan.

21:56

Demonstranci twierdzą, że zamierzają pozostać w siedzibie PKW co najmniej co rana

21:43
Oświadczenie rzecznika PiSPiŚ
21:38

W sprawie wtargnięcia do siedziby PKW głos zabrało Prawo i Sprawiedliwość, które - jak napisano w oświadczeniu "zdecydowanie negatywnie ocenia wydarzenia pod siedzibą PKW"

21:35
Uchwała PKWPKW
21:33

Państwowa Komisja Wyborcza przerwała pracę w związku z wtargnięciem w czwartek wieczorem do siedziby Komisji dużej grupy osób.

21:04

Natychmiastowa dymisja członków Państwowej Komisji Wyborczej - to żądanie grupy protestujących, którzy w czwartek wieczorem weszli do siedziby PKW i zajęli salę konferencyjną. Obecna na miejscu policja nie podjęła interwencji, a po informacje odsyła do PKW.

20:57

Platforma Obywatelska w drugiej turze wyborów prezydenckich w Krakowie poprze Jacka Majchrowskiego - sekretarz partii Andrzej Biernat. Jak przekonywał, Majchrowski udowodnił w ostatnich latach, że potrafi dobrze wydawać unijne pieniądze. Starający się o wybór na czwartą kadencję prezydent Krakowa wygrał pierwszą turę wyborów, uzyskując 39,18 proc. głosów. W II turze zmierzy się z popieranym przez PiS kandydatem prawicy Markiem Lasotą, który otrzymał 26,95 proc. głosów.

19:48

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wezwał w czwartek premier Ewę Kopacz do zajęcia stanowiska w sprawie wyborów samorządowych, których wyniki dotąd nie są w pełni znane. Zdaniem Kaczyńskiego oznacza to kryzys państwa i kryzys demokracji.

Od niedzieli, kiedy zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych, Państwowa Komisja Wyborcza boryka się z problemami z funkcjonowaniem systemu informatycznego. To powoduje opóźnienia w sumowaniu głosów i utrudnia ustalenie wyników wyborów.

- Wzywam panią premier do tego, aby w tej sprawie wypowiedziała się zarówno jako szef rządu, jak i jako szef partii rządzącej, bo stało się coś naprawdę bardzo złego – powiedział Kaczyński w czwartek w Zamościu podczas spotkania z mieszkańcami tego miasta.

19:28

Lubelskie: według nieoficjalnych jeszcze wyników wyborów PiS zdobyło najwięcej - bo 13 - mandatów w sejmiku. PSL przypadło 12 mandatów, PO – 7, a SLD 1 mandat - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych w Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie. Największe poparcie miał jednak PSL - 32,43 proc. PiS poparło 31,88 proc. wyborców, PO – 19,17 proc., natomiast SLD – 6,94 proc.

Mimo większego poparcia łącznie w skali województwa PSL zdobył mniej mandatów niż PiS, ponieważ mandaty są przyznawane w poszczególnych okręgach – wyjaśniła przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Wyborczej Anna Samulak.

Województwo lubelskie w wyborach do sejmiku jest podzielone na pięć okręgów.

19:25

Demonstrujący okupują salę konferencyjną w siedzibie PKW

19:18

Wśród osób, które wdarły się do siedziby PKW, są m.in.: członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego Robert Winnicki, przewodnicząca stowarzyszenia "Solidarni 2010" Ewa Stankiewicz, reżyser Grzegorz Braun

19:17

Kilka osób, które początkowo wdarły się do budynku PKW, od środka otworzyły drzwi i wpuściły innych oczekujących na zewnątrz:

19:15

Kilku z demonstrujących wdarło się do budynku Państwowej Komisji Wyborczej.

19:14

Kilkaset osób bierze udział w organizowanym przez Ruch Narodowy, Nową Prawicę i Demokrację Bezpośrednią proteście. Pod Sejm, kancelarię prezydenta i Państwową Komisję Wyborczą - które ulokowane są na ul. Wiejskiej w Warszawie - przyszli po to, żeby żądać powtórzenia wyborów.Wśród protestujących znalazł się Janusz Korwin-Mikke, Przemysław Wipler, Robert Winnicki, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun i Ewa Stankiewicz, którzy ze sceny przekonywali, że wybory zostały sfałszowane.

18:42

- Jeśli organizuje się tak skomplikowaną rzecz jak wybory samorządowe, to nie eksperymentuje się z systemem informatycznym - powiedział w czwartek w Poznaniu minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. W jego ocenie PKW źle zorganizowała swoją pracę. Zdaniem ministra, Państwowa Komisja Wyborcza powinna była, po stwierdzeniu problemów z systemem, podjąć szybką decyzję o tradycyjnym przeliczaniu głosów.

Minister ocenił, że w takich warunkach, w jakich wdrażano nowy system, przy braku pewności co do bezpieczeństwa jego funkcjonowania, "żaden menedżer nie powinien uruchomić tego rodzaju procesu", zaś wybory powinny być przeprowadzone w oparciu o dotychczasowe rozwiązania.

18:24

"Nie ma groźby dla uczciwości przebiegu wyborów, tworzenie atmosfery histerii służy anarchizowaniu państwa" - napisali prezesi Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wiceszef KRS.

Razem wystosowali apel. "Realny problem z niesprawnym programem komputerowym zliczania głosów zostaje rozwiązany przez ponowne, "ręczne" zliczenie głosów. Nie ma przesłanek, poza zdarzającymi się w każdych wyborach i w każdym państwie, drobnymi, sporadycznymi pomyłkami przy liczeniu głosów, by twierdzić, że głos choć jednego wyborcy zostanie pominięty" - czytamy w dokumencie.

Autorzy zwracają się do wszystkich środowisk, w szczególności przedstawicieli polityki oraz mediów "o odpowiedzialność oraz pozwolenie organom wyborczym, w tym PKW, na spokojne dokończenie pracy. Nie ma groźby dla uczciwości przebiegu tych wyborów, w tym rzetelnego policzenia każdego oddanego głosu".

18:22

Wielkopolska: Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu przyjęła 26 z 35 protokołów. Brakuje dziewięciu. Późnym wieczorem, około 22:00 komisja chce już zakończyć pracę na dziś.

Lubuskie: tu komisja czeka na ostatni protokół z Gorzowa Wielkopolskiego, reszta (12 z 13) już dotarła.

17:49

Podkarpacie: wyników nie ma nadal.- Dziś na pewno ich nie będzie - potwierdzają członkowie komisji. Ręcznie zliczyli głosy, ale cały czas weryfikują to z danymi z systemu PKW. Pojawiają się rozbieżności w tych wynikach i muszą wszystkie wyniki zweryfikować. Przewodniczący "ma nadzieje, ze jutro podadzą wyniki".

17:29

Jak poinformował Stanisław Kosmal, "wiele wskazuje na to, że za kilkanaście godzin poznamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych". W czwartek do komisarzy w całym kraju spłynęło już 98 proc. protokołów, a to oznacza, że PKW jest już na ostatniej prostej przed podanymi wynikami. Te mają zostać podane prawdopodobnie po południu w piątek. Kiedy dokładnie? Takie informacje mają pojawić się, jak zapewnia zastępca przewodniczącego, rano.

17:19

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Łodzi wciąż czeka na dwa protokoły zbiorcze z powiatów (dysponuje 22 z 24 dokumentów). Brakujące protokoły są z powiatu wieruszowskiego oraz zduńskowolskiego.

Przewodniczący łódzkiej WKW informuje, że komisja planuje zakończyć dzisiaj pracę około godz. 18, a to z kolei oznacza, że zbiorcze wyniki z województwa będą gotowe dopiero w piątek. Co ciekawe, powiat zduńskowolski dostarczył już wcześniej swój protokół, ale wojewódzka komisja dopatrzyła się w nich błędów arytmetycznych. Z tego też powodu raport z tamtego powiatu nie został przyjęty.

17:09

Opolskie: dotychczasowa koalicja PO-PSL-Mniejszość Niemiecka w sejmiku może przetrwać, ale układ sił w niej zmieni się ze względu na dobry wynik PSL - mówią szefowie koalicyjnych ugrupowań. PO będzie mieć w sejmiku dziewięciu radnych, PSL - ośmiu, a Mniejszość Niemiecka - siedmiu. Przydział mandatów dla PO, PSL i Mniejszości wynika z oficjalnych już wyników wyborów do opolskiego sejmiku, które w nocy ze środy na czwartek wyliczono na Opolszczyźnie.

16:57

Katowice: w radzie miasta, w której najwięcej mandatów zdobył komitet ustępującego prezydenta Piotra Uszoka, najbardziej prawdopodobna - zdaniem obserwatorów - jest koalicja jego ugrupowania z PiS. Byłaby to kontynuacja dotychczasowej współpracy.

16:53

Prezes PiS pytany o lokalną koalicję PO i PiS w Radomiu, stwierdził, że to Platforma nie widzi możliwości takiej współpracy. - Pani premier mówi: "odrzućmy nienawiść", a dochodzą do nas coraz częściej informacje, że oni uważają, że źródłem ich porażki jest to, że nas nieodpowiednio ostro atakowali - stwierdził. - Jak Platforma deklaruje pokój, to zdaje się, że się trzeba szykować do wojny - dodał.

"Jak Platforma deklaruje pokój, to trzeba się szykować do wojny"
"Jak Platforma deklaruje pokój, to trzeba się szykować do wojny"tvn24
15:59

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu otrzymała wszystkie 23 protokoły i zakończyła swoją pracę. - Mamy oficjalne wyniki. W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego 14 mandatów należy do Platformy Obywatelskiej, 10 do Polskiego Stronnictwa Ludowego, siedem do Prawa i Sprawiedliwości, a dwa do Sojuszu Lewicy Demokratycznej - poinformowali członkowie komisji.

15:34

Bydgoszcz: poparcie dla Konstantego Dombrowicza w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta zadeklarowali Małgorzata Stawicka i Mariusz Nowowiejski - kandydaci na fotel włodarza miasta, którzy przegrali w pierwszej turze wyborów samorządowych. - Zachęcam, by te 6,7 tys. osób, które na mnie głosowały, oddało w drugiej turze wyborów głos na Konstantego Dombrowicza - apelowała w czwartek Małgorzata Stawicka z KWW Małgorzaty Stawickiej.

Taki sam apel do swoich wyborców skierował Mariusz Nowowiejski z KWW "Przyszłość", na którego w pierwszej turze głosowały 883 osoby.

15:17

Szef PiS Jarosław Kaczyński zaapelował w czwartek o głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych, która odbędzie się 30 listopada, i poparcie Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy problem z wiarygodnością wyborów, ale proszę, żebyście się nie zniechęcali - podkreślił.

15:02

W wyborach do mazowieckiego sejmiku wygrywa Platforma Obywatelska. Kandydaci PO uzyskali 38,9 proc. głosów wyborców. Na dalszych miejscach znalazły się: PiS (28,6 proc.) i SLD Lewica razem (11 proc.).

13:38

Paweł Kukiz - muzyk i działacz na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych - prawdopodobnie będzie radnym dolnośląskiego sejmiku. Wynika to z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu, która podliczyła głosy w jednym z okręgów wyborczych do sejmiku. Kukiz startował w okręgu nr 1 obejmującym miasto Wrocław z ostatniego miejsca na liście KWW Bezpartyjni Samorządowcy. Zdobył 14 403 głosy.

13:05
12:01

Przedstawiciel biura prasowego poinformował oczekujących w siedzibie PKW dziennikarzy, że PKW pozostaje w kontakcie z komisjami wojewódzkimi. Podkreślił, że nie ma mowy o tym, żeby przeprowadzenie drugiej tury wyborów było zagrożone. Nie wiadomo, kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów.

Według biura prasowego przedłużające się liczenie głosów nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów - członkowie komisji wyborczych otrzymują bowiem dietę za pięć dni pracy - niezależnie od tego, ile ostatecznie będzie trwało liczenie głosów. Jak podało biuro prasowe, członkowie komisji terytorialnych otrzymują 550-650 zł diety. Za drugą turę wyborów dostaną połowę tej kwoty.

11:34
11:33

Wiemy, kto w nowej kadencji zasiądzie w Radzie Miasta Krakowa. Potwierdziły się sondaże i cząstkowe wyniki wyborów. Po dwóch kadencjach Platforma Obywatelska straciła pozycję lidera na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. Niewykluczone jednak, że zachowa władzę, wchodząc w koalicję z Komitetem Wyborczym Wyborców Jacka Majchrowskiego.

11:20

10:47

Ubiegająca się o trzecią kadencję prezydenta Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz spotkała się w czwartek rano z mieszkańcami Grochowa. Zapowiadała kontynuację inwestycji, m.in. obwodnicy śródmiejskiej i dokończenie II linii metra. Prezydent stolicy w okolicy ronda Wiatraczna rozmawiała z mieszkańcami Warszawy i przekazywała im mapę najważniejszych inwestycji do 2020 r. Wśród najważniejszych zadań na ewentualną trzecią kadencję wymieniła dokończenie II linii metra oraz budowę obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ul. Radzymińskiej.

10:05

Komisja w Białymstoku nadal pracuje. - Mam nadzieję, że dzisiaj się policzymy - powiedziała wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Białymstoku, Paulina Buzun. Pytana o plany na najbliższe godziny, odpowiada: - Czekamy, cały czas czekamy.

Komisja nie jest pewna, czy dziś poznamy wyniki z woj. podlaskiego.

- Mamy taką nadzieję, aczkolwiek chcemy ostudzić państwa entuzjazm. Przy tych zmianach atmosferycznych, jakie dziś nas zastały, nawet dowóz tych protokołów jest bardzo ciężki i trudny, w związku z tym może to być piątek - tłumaczyła Buzun.

I dodała: - Brakuje nam siedmiu protokołów. Nasze województwo jest dosyć duże. W związku z powyższym dojazd do powiatów jest utrudniony przez warunki atmosferyczne. Drogi są zaśnieżone. Nasi kierowcy jeżdżą z prędkością 20 km/h. Boimy się o ich życie i zdrowie, w związku z tym jesteśmy w stanie poczekać. Sytuacja i tak jest już kuriozalna, w związku z tym czy to będą dwie godziny do przodu, czy do tyłu, już nic nie zmieni.

09:05

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu wznowiła prace dzisiaj po godzinie 8. System do zliczania głosów nadal nie działa. Komisja korzysta z programu Excel. Mają nadzieję, że uda im się zakończyć pracę do końca tygodnia.

09:04

Najpierw ogromne problemy z systemem informatycznym PKW do zliczania głosów, dwa dni później informacja o włamaniu się hakerów do systemu. Czy powyborczy chaos może doprowdzić do powtórzenia wyborów samorządowych? Tego chce m.in. SLD. Prezydent Bronisław Komorowski przekonuje natomiast, że ponowne wybory nie są potrzebne i nikt nie powinien wątpić w ich rzetelność. Internauci piszą, że wybory "można powtórzyć, ale tylko na koszt polityków". Co Wy sądzicie o całej sprawie? Czekamy na Wasze opinie!

ZOBACZ WIĘCEJ

08:45
08:04
07:46

Rafał Tkacz, szef delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu powiedział na antenie TVN24, że nie czuje się w żaden sposób usatysfakcjonowany. - Powinno to być półtora dnia temu - stwierdził. Program wieszał się jak wszystkim, był tak samo zły. Tkacz przyznał, że jego komisja głosy liczyła ręcznie. - Wychodziły dziwne wyniki, trzeba było przejść na liczenie ręczne - stwierdził.

07:35

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział w środę w Nowym Jorku, że po powrocie do kraju wystąpi o wyasygnowanie odpowiednich środków w budżecie państwa na organizację przyszłorocznych wyborów, by nie powtarzać "fiaska" wyborów samorządowych. - Po powrocie do kraju zamierzam zwrócić się do Państwowej Komisji Wyborczej, ale także rządu i odpowiednich komisji, i spróbować znaleźć środki w obecnie procedowanym budżecie państwa na przyszły rok, tak aby wszystkie potrzeby PKW, jeśli chodzi o informatyzację wyborów przyszłorocznych - prezydenckich i parlamentarnych - zostały na czas spełnione i abyśmy tego fiaska nie mieli ponownie - powiedział Sikorski dziennikarzom.

07:09

Ustawowe skrócenie kadencji władz samorządowych może budzić wątpliwości konstytucyjne - uważają prawnicy. Podkreślają, że konstytucja powinna chronić samorządność, a o ważności wyborów powinien decydować sąd, a nie ustawodawca. Zdaniem dra Ryszarda Balickiego z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego taka ustawa mogłaby budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucją. - Miałbym wątpliwości, ponieważ materia ustawowa wkroczyłaby na dosyć delikatny grunt samorządności, której konstytucja powinna strzec - powiedział.

06:40

"Do złożenia dymisji skłania mnie poczucie odpowiedzialności za przygotowanie i organizację wyborów, w tym za zapewnienie sprawnego systemu informatycznego" - napisał Kazimierz Czaplicki, który zrezygnował z funkcji szefa Krajowego Biura Wyborczego. Odwołanie formalnie nastąpi 1 grudnia. Czaplicki szefem KBW był przez 23 lata.

04:54

Dziewięć mandatów dla PO, osiem dla PSL, siedem dla Mniejszości Niemieckiej, pięć dla PiS i jeden dla SLD - taki będzie podział sił w opolskim sejmiku po niedzielnych wyborach samorządowych - wynika z oficjalnych już informacji opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

04:45

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Opolu zakończyła podliczanie głosów oddanych w wyborach do sejmiku w nocy ze środy na czwartek.

Dyrektor opolskiej delegatury KBW Rafał Tkacz potwierdził, że radnymi z PO mają być: marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła; ustępujący prezydent Opola Ryszard Zembaczyński; wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś; wiceprzewodnicząca sejmiku woj. opolskiego Elżbieta Kurek oraz radna miejska z Namysłowa Jolanta Wilczyńska, żona wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego.

02:47
System potrzebny od zaraz
System potrzebny od zaraztvn24
00:51
Suma nieporozumień
Suma nieporozumieńtvn24
00:06

Z powiatów woj. śląskiego wpłynęło w środę 13 z 36 protokołów z wyborów do sejmiku - poinformował wieczorem przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach sędzia Andrzej Czaputa. WKW przerwała pracę do czwartku rano.

00:05
00:02

To, co się działo wokół liczenia głosów w wyborach samorządowych, relacjonowaliśmy również w środę.

Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN24 Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak informuje miasto, może występować hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium