Dziwny rok szkolny, nietypowe zakończenie. "Decyzja po stronie szkoły"

Źródło:
tvn24.pl
Suchecka: szkoła po pandemii będzie biedniejsza i gorzej zorganizowana
Suchecka: szkoła po pandemii będzie biedniejsza i gorzej zorganizowana TVN24
wideo 2/6
Suchecka: szkoła po pandemii będzie biedniejsza i gorzej zorganizowana TVN24

- Po stronie dyrektora szkoły pozostaje decyzja o formie i terminie wydania świadectw - mówi Anna Ostrowska, rzeczniczka resortu edukacji. A dyrektorzy kombinują, jak przed wakacjami pożegnać się z uczniami, tak by nie narażać ich zdrowia. Niektórzy spotkają się tylko tak, jak uczyli się od połowy marca - online.

"W Szeligowskim dziś wszyscy płaczą / Dwa miesiące dzieci nie zobaczą. / Pożegnajcie uczniów swych, / Dyrektorze, otrzyj łzy, / Bo wakacje spóźnień nie wybaczą" - zaśpiewają uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 im. Szeligowskiego.

Na razie musicie sobie to wyobrazić, bo prace nad piosenką jeszcze trwają. Ale powinniście dać radę! Uczniowie będą śpiewali na melodię znanego od pokoleń wakacyjnego szlagieru - "Lato, lato". - Dzieci zaśpiewają zwrotki i refreny, dwoje rodziców nagrało akompaniament - mówi Marta Fiałkowska, która jest autorką słów. Napisała trzynaście zwrotek. Każda zadedykowana jest innemu nauczycielowi.

Wspólne nagranie utworu to zaledwie ułamek tego, co w szkole działo się normalnie przy okazji zakończenia roku. To w końcu placówka muzyczna, tutaj występy uczniów to tradycja, którą pandemia przerwała. - Rozdanie świadectw ma być na boisku. Bez kwiatów, występów, przemówień - mówi Fiałkowska.

Uczniom werwy będzie dodawał wyśpiewany i nagrany wspólnie refren: "Na wakacje wyruszamy, plecak czeka spakowany. / Szeligowski czekaj nas - wrócimy gdy przyjdzie czas. / Na wakacje jedź z piosenką, wędruj w góry i nie kwękaj, / pływaj, żegluj, wspinaj się do chmur, ale zawsze wracaj tu".

Zakończenie roku w Zespole Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu
Zakończenie roku w Zespole Szkół Budownictwa Nr 1 w PoznaniuZespole Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Ósmym klasom należy się pożegnanie

Ale wielu uczniów przed wakacjami nie zobaczy już swoich kolegów i koleżanek w szkole. Dyrektorzy wciąż wahają się, czy organizować tradycyjne pożegnania i wręczanie świadectw. Na przykład w SP nr 70 w Poznaniu zdecydowali, że pożegnanie roku odbędzie się online. Podobną decyzję podjęła dyrekcja i rada rodziców poznańskiej SP nr 6.

- Każdego dnia uważnie słucham, co mówi minister zdrowia, bo kto wie, czy wytyczne nie zostaną znów zaostrzone? - zastanawia się Ryszard Sikora, dyrektor krakowskiej SP nr 36. - Jeśli nic się nie zmieni, to chciałbym do szkoły zaprosić moje trzy ósme klasy. Warto sobie podziękować, powiedzieć "do widzenia", pożyczyć wszystkiego najlepszego na dalszą drogę. Te dzieci i tak dostały mocno po głowach, przez wiele tygodni nie spotykały się z kolegami, nauczycielami. Im się po prostu należy, żebyśmy podziękowali im za osiem lat pracy w szkole. Na żywo, nie zdalnie - dodaje.

"Quo vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów
"Quo vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów TVN24

Sikora zapewnia, że wręczy absolwentom świadectwa z zachowaniem reżimu sanitarnego. A co z ich młodszymi kolegami i koleżankami? - Jeszcze nie zdecydowałem. Najpewniej damy rodzicom możliwość wyboru. Ci, którzy będą chcieli, będą mogli odebrać świadectwa w wyznaczonych godzinach. Ale one równie dobrze mogą poczekać do września. Większość dzieci poza pochwaleniem się nim dziadkom, naprawdę tego dokumentu nie potrzebuje - zauważa dyrektor.

Świadectwa poczekają w kasie pancernej

Jeśli świadectwa nie będzie chciał odebrać w czerwcu któryś z uczniów IX LO w Lublinie, może być spokojny - dokumenty do września poczekają w kasie pancernej szkoły.

- Jeśli nic się nie zmieni, to jesteśmy skłonni wydawać świadectwa w piątek 26 czerwca, w dniu, w którym normalnie kończyłaby się szkoła - mówi Radosław Borzęcki, dyrektor szkoły. - Przeprowadzimy to podobnie do matur. Uczniowie dostaną informacje, którymi drzwiami mogą wchodzić do szkoły - mamy cztery wejścia i na maturach to się dobrze sprawdzało. Do tego klasy będą miały wyznaczone konkretne godziny. Obowiązkowe będą maseczki i dezynfekowanie rąk - dodaje.

Dyrektor Borzęcki podkreśla jednak, że nikogo do przyjścia do szkoły po świadectwo zmuszał nie będzie.

Matury w reżimie sanitarnym
Matury w reżimie sanitarnymTVN24

Najlepiej na boisku i w grupach

W SP nr 14 w Inowrocławiu dzieci spotkają się tylko z wychowawcami, ale też nie wszystkie naraz. - Moja 30-osobowa klasa będzie podzielona na trzy grupy - mówi Monika, jedna z tamtejszych nauczycielek.

W SP im. Józefa Wybickiego w Owińskach dzieci spotkają się na boisku szkolnym, a by jeszcze zwiększyć bezpieczeństwo, klasy będą miały wyznaczone swoje godziny.

- Nie wyobrażam sobie, żeby nie było chociaż spotkań z wychowawcami i myślę, że to jest pragnienie wszystkich stron - mówi Jerzy Małecki, dyrektor poznańskiego Zespołu Szkół Łączności.

W czwartek 18 czerwca zorganizuje uroczyste pożegnanie dla maturzystów, którzy z powodu pandemii nie mogli się spotkać w kwietniu, gdy kończyli naukę. - To 151 osób, więc podzielimy się na dwie tury - mówi Małecki. I dodaje: - To są dojrzali, odpowiedzialni ludzie, co udowodnili w czasie matur, zasłużyli na uroczyste pożegnanie. Spotkamy się w sali gimnastycznej, będzie moje przemówienie, hymn i obejrzymy przedstawienie, które przygotowali uczniowie. Gdy zobaczymy, jak nam to wyjdzie, wypracujemy założenia do pożegnania młodszych uczniów w przyszłym tygodniu.

Zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym
Zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym Łódzkie szkoły ruszyły dopiero dzisiaj - o tydzień później, niż zapowiadał to rząd. W poniedziałek na zajęcia w jednej z podstawówek stawiło się tylko jedno dziecko. Podobna, symboliczna frekwencja jest też w innych placówkach w mieście. TVN24 Łódź

Wytycznych z ministerstwa nie będzie

Choć w czasie pandemii szkoły dostawały wytyczne, jak zorganizować zajęcia opiekuńcze, konsultacje dla uczniów czy egzaminy, to w kwestii zakończenia roku szkolnego mają decydować same.

- Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i placówkach kończą się w tym roku szkolnym 26 czerwca. W tym dniu uczniom wydawane są świadectwa i ta data wpisywana na świadectwie promocyjnym. Po stronie dyrektora szkoły pozostaje decyzja o formie i terminie wydania świadectw uczniom - przypomina Anna Ostrowska, rzeczniczka resortu edukacji.

Ostrowska przypomina, że mając na uwadze obowiązujące ograniczenia spowodowane epidemią, w tym ograniczenie stacjonarnej pracy szkół, dyrektor może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym. Może wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów. - Jest możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo również w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła - informuje Ostrowska.

I dodaje: - Najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Nie będziemy wydawali dodatkowych wytycznych ani zaleceń w tej kwestii.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

Do szpitala trafił 33-letni mężczyzna pobity na poznańskich Jeżycach. W związku z tą sprawą policja zatrzymała 36-latka, który miał zadać cios.

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Skrajnie prawicowy francuski polityk Eric Zemmour, lider partii Reconquete (Rekonkwista), został w sobotę zaatakowany na Korsyce – podaje francuskie radio publiczne RFI. W odpowiedzi na atak polityk uderzył młodą kobietę w tył głowy.

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu i silne porywy wiatru, sięgające nawet 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz, istnieje także ryzyko wystąpienia gradu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński uciął wszystko robiąc test - mówiła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus. Odniosła się do wystąpienia szefa MSWiA podczas sobotnich obchodów Dnia Strażaka. Brzmienie jego głosu wzbudziło pytania o stan zdrowia i trzeźwości ministra. Poseł PiS Michał Dworczyk ocenił, że wyszło "kiepsko i nieprofesjonalnie".

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Źródło:
TVN24

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

16-latka uderzyła samochodem w szklaną elewację kawiarni w Krotoszynie. Nikomu nic się nie stało, straty oszacowano wstępnie na 100 tysięcy złotych.

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

Źródło:
PAP

Na autostradzie A4 z Krakowa do Katowic jeden z kierowców zajeżdżał innym samochodom drogę, wyprzedzał na zwężeniu spowodowanym robotami drogowymi. Obawy świadków wzbudziło też widoczne przez szybę zachowanie kierowcy.

Wyprzedzał na zwężeniu i między pachołkami. Nagranie

Wyprzedzał na zwężeniu i między pachołkami. Nagranie

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24