Hierarchowie Kościoła proszą o modlitwę za ofiary tragicznej katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. W całym kraju trwają albo planowane są msze w ich intencji. - Niech ta katastrofa nas jednoczy - mówią jednym głosem biskupi.
Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, odprawiając mszę w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, wyraził nadzieję, że ta tragedia trwale zbliży Polaków.
- Z tych ran może popłynąć przeogromne dobro. Wierzę, że dzisiejsze tragiczne wydarzenie zbliży nas, Polaków, do siebie i pozwoli patrzeć we wspólnym kierunku nie tylko przez dni żałoby - powiedział metropolita. - Nie cofniemy biegu wydarzeń, ale możemy podjąć wysiłek, by krzyż boleści tych, co zginęli, i ich rodzin stał się złączony z krzyżem Chrystusa - mówił Nycz.
Msza rozpoczęła się od hymnu narodowego, aktor Jerzy Zelnik odczytał listę ofiar. Tysiące osób wypełniły ulice przy warszawskiej archikatedrze św. Jana. Msza, w której asystowała kompania honorowa Wojska Polskiego, była transmitowana na telebimie na Placu Zamkowym.
Nowa bolesna karta miejsca kaźni - Katynia
W krakowskiej Katedrze Wawelskiej msza rozpoczęła się od odegraniem Hejnału Mariackiego, następnie odczytano nazwiska wszystkich ofiar sobotniej katastrofy. Osoby, którym nie udało się wejść do świątyni, oglądają nabożeństwo na telebimach ustawionych na dziedzińcu wawelskim oraz na placu obok Krzyża Katyńskiego u stóp Wzgórza Wawelskiego.
- Jest to nowa bolesna karta miejsca kaźni naszych rodaków - Katynia - mówił w homilii metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - W naszych sercach jest ból i współczucie dla tych, którzy stracili swoich najbliższych. Jesteśmy razem z tymi, którzy się modlili w lesie katyńskim przy pomniku ofiar sprzed 70. lat i oczekiwali przybycia Głowy Państwa i przedstawicieli narodu polskiego. Niestety, nie doczekali się, lecz zostali porażeni smutną wiadomością o ich śmierci - mówił kard. Dziwisz.
"Żadne słowa nie są właściwe w obliczu takiej tragedii"
Prosiłbym, aby stanąć w milczeniu wobec tej tragedii, przynajmniej przez jakiś czas. A może się uda utrzymać tę ciszę i spokój na później, żeby nie rozgrywać tych wydarzeń w sensie politycznym. My w Kościele przeżywamy to poprzez modlitwę prosząc Boga, by wszystkim tym, którzy odeszli dziś rano z tego świata otworzył bramy wieczności pieronek o ofiarach
- Każde nazwisko nam coś mówiło, udawali się do Katynia, by swoją modlitwą uczcić ofiary. W tej drodze spotkała ich śmierć. Ich los wpisuje się w martyrologię tych, którzy oddali życie w walce o prawdę, o wolność, o obronę godności każdego człowieka - mówił abp Kowalczyk. - Niech ich ofiara zaowocuje w życiu społecznym duchem solidarności, wzajemnego szacunku i miłości - dodał.
Metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski podczas mszy św. w kościele garnizonowym we Wrocławiu wezwał licznie zgromadzonych do modlitwy za tragicznie zmarłych, bowiem - jak podkreślił - "żadne słowa nie są właściwe w obliczu takiej tragedii".
O milczenie i zadumę w obliczu tragedii w Smoleńsku apelował też biskup Tadeusz Pieronek podczas mszy świętej w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP.
- Prosiłbym, aby stanąć w milczeniu wobec tej tragedii, przynajmniej przez jakiś czas. A może się uda utrzymać tę ciszę i spokój na później, żeby nie rozgrywać tych wydarzeń w sensie politycznym. My w Kościele przeżywamy to poprzez modlitwę prosząc Boga, by wszystkim tym, którzy odeszli dziś rano z tego świata otworzył bramy wieczności - mówił duchowny.
Apel o modlitwę i jedność
- Katastrofa pod Smoleńskiem, to wydarzenie o wielkich konsekwencjach. Oby ta tragedia zjednoczyła nas wszystkich - apelował jeszcze w ciągu dnia metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. - Nie jest to ten czas, kiedy można stawiać pytania: "Dlaczego", bo te pytania w tym momencie postawione mogłyby nas podzielić. Z tym trzeba po prostu poczekać. To pytanie także bardzo trudno stawiać Panu Bogu. To wielka niepojęta tajemnica Bożej Opatrzności, ale również wołanie o miłosierdzie Boga - dodał.
O zjednoczeniu w tej tragicznej chwili mówił też sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. - Każde polskie serce jest dziś napełnione smutkiem i bólem. Kościół katolicki jednoczy się z rodakami w bólu i trosce o los ojczyzny - oświadczył.
"Tragedia o wymiarze niezwykłym"
Z kolei prymas Polski abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński powiedział, że katastrofa w Smoleńsku jest dopełnieniem strasznych ofiar wojny. - Ale jednocześnie wezwanie dla nas do budowania dobra wspólnego narodu - dodał prymas.
Wspomniał swoją ostatnie spotkanie z Lechem Kaczyńskim podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego i jego modlitwę w intencji swojej chorej matki. - Czułem się bardzo związany z panem prezydentem z wielu względów. Wizyta w Gnieźnie to był taki moment, kiedy mieliśmy okazję do bardzo osobistej rozmowy. Do dziś modlę się za matkę pana prezydenta, bo prosił mnie o tę modlitwę - mówił.
To tragedia o wymiarze niezwykłym. (...) Zginęli nagle najważniejsi ludzie w Polsce, przedstawiciele powszechnego zaufania narodu michalik o katastrofie
Dodał, że można mieć różne poglądy, ale w takiej sytuacji ważną rzeczą jest, żebyśmy umieli im podziękować za posługę i "próbowali jednoczyć się w tym wielkim współczuciu wobec tych ludzi, ich rodzin, ich najbliższych".
Cała Polska modli się za ofiary
Wszyscy hierarchowie kościoła apelowali o modlitwę za ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. - To jest jedyny sposób w którym Kościół katolicki, w duchu wiary pragnie odpowiedzieć na te wydarzenie niezwykłe, trudne, bolesne. W nadziei, że nie będą stracone, że także mogą być w twórczy sposób wykorzystane te wydarzenia - mówił abp Michalik.
A w całym kraju organizowane są msze w intencji ofiar katastrofy. Poniżej miejsca i godziny niektórych z nich.
Warszawa
Godz. 19.00 Warszawska Archikatedra św. Jana pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abpa Kazimierza Nycza
Częstochowa
Na Jasnej Górze modlitwa za ofiary katastrofy rozpoczęła się w chwilę po otrzymaniu informacji o katastrofie, przez pół godziny biły klasztorne dzwony. W intencji ofiar odprawiane są kolejne msze - główną mszę żałobną o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawi przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.
Gdańsk
Godzi. 21:00, Bazylika Archikatedralna w Gdańsku Oliwie, niedziela: godz. 12:00 w Bazylice Mariackiej mszę odprawi Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź
Płock
Niedziela, godz. 20:30, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery
Przemyśl
Niedziela, godz. 18:00, Archikatedra Metropolitarna pod przewodnictwem abpa Józefa Michalika
Lublin
Niedziela, godz. 17:00, Archikatedra Lubelska pod przewodnictwem abpa Józefa Życińskiego.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24