Dokładnie trzy lata temu ówczesny kandydat PiS na premiera, prof. Piotr Gliński, przedstawił zespół 24 ekspertów, którzy mieli z nim tworzyć rząd techniczny. #Słowosięrzekło, a my sprawdzamy, ilu z nich znalazło się w rządzie PiS po wygranej w wyborach w 2015 roku.
Piotr Gliński, przedstawiając swój zespół dokładnie trzy lata temu, 24 lutego 2013 roku, mówił, że "to ludzie kompetentni i odważni, którzy są gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę".
"Dobrą odpowiedzią na kryzys rząd techniczny"
Wśród trzech priorytetów swojego ewentualnego rządu technicznego wymienił walkę z kryzysem i bezrobociem, odbudowę polskiej wspólnoty i zaufania do państwa, budowę sprawnego państwa i instytucji publicznych.
- Polska jest w kryzysie, Polska dryfuje - przekonywał wtedy Gliński i podkreślał, że dobrą odpowiedzią na wielowymiarowy kryzys w naszym kraju jest rząd techniczny. Ocenił, że rząd Donalda Tuska zarządza krajem przez "bałagan, tematy zastępcze i nienawiść". - Ostatnie oświadczenie premiera Donalda Tuska, że Polsce zagraża faszyzm, jest dowodem na to, że obecny rząd żyje w innej rzeczywistości niż polskie społeczeństwo, Polsce nie zagraża faszyzm (...), a frustracja, bunt społeczny z uwagi na tragiczną sytuację - utrzymywał Gliński.
Kandydat PiS na premiera przekonywał, że tylko rząd techniczny, złożony z ekspertów, jest w stanie "odsunąć wpływy na bieg polskich spraw grup interesów uniemożliwiających dobre rządzenie i wyniszczających państwo". Jak mówił, tylko taki gabinet nie musi przejmować się tego typu wpływami i realnie rządzić.
24 ekspertów
W grupie ekspertów znaleźli się wtedy: dr Leszek Buller (socjolog, b. rzecznik Urzędu Ochrony Państwa); prof. Jacek Czaputowicz (b. szef Krajowej Szkoły Administracji Publicznej); Wojciech Kaczmarczyk (specjalista od funduszy europejskich); prof. Antoni Kamiński (socjolog, b. szef Transparency International Polska); dr Mieczysław Kominek (dziennikarz, szef "Polskich Nagrań"); dr hab. nauk medycznych Krzysztof Krajewski-Siuda; dr Dariusz Kucharski (historyk, pracownik Służby Celnej); prof. Ewa Leś (politolog); prof. Edward Malec (fizyk); prof. Witold Modzelewski (specjalista od systemów podatkowych); prof. Włodzimierz Pańków (zajmuje się m.in. socjologią pracy).
Kolejni eksperci to: prof. Piotr Pogonowski (prawnik), gen. Roman Polko (b. szef GROM); prof. Konrad Raczkowski (ekonomista); prof. Krzysztof Rybiński (ekonomista); prof. Wojciech Rypniewski ( biochemik); Paweł Soloch (specjalista ds. bezpieczeństwa); Anna Streżyńska (b. szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej); Maciej Świrski (b.wiceprezes PAP); Czesław Warsewicz (specjalista ds. transportu); dr hab. Andrzej Waśko (b. wiceszef MEN); Jerzy Zająkała (specjalista ds. rolnictwa); Wanda Zwinogrodzka (publicystka, recenzent teatralny); dr Przemysław Żurawski vel Grajewski (polityka bezpieczeństwa i zagraniczna).
Z zespołu w rządzie jedna osoba
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne 25 października 2015 roku. Na czele rządu stanęła premier Beata Szydło, nie zaś prof. Piotr Gliński. W rządzie z zespołu ekspertów prezentowanego przez Glińskiego (poza samym Glińskim, który został ministrem kultury i dziedzictwa narodowego) znalazła się jedna osoba - Anna Streżyńska.
Streżyńska, była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i prawniczka, została mianowana na stanowisko ministra cyfryzacji. Pozostali eksperci nie znaleźli się w rządzie.
Autor: mart/ja / Źródło: tvn24.pl, TVN 24