Wydany w czerwcu 2022 roku wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie łamania przez polskie władze artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wobec sędziego Waldemara Żurka stał się ostateczny. To wynik odrzucenia przez Wielką Izbę ETPCz wniosku polskiego rządu o ponowne rozpatrzenie sprawy.
W wyroku z 16 czerwca Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że polskie władze naruszyły artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczące prawa do rzetelnego procesu i wolności wyrażania opinii.
Zasądził na rzecz skarżącego sędziego Waldemara Żurka w sprawie dotyczącej przedterminowego skrócenia jego kadencji w Krajowej Radzie Sądownictwa łącznie 25 tysięcy euro tytułem zadośćuczynienia.
Wielka Izba ETPCz odrzuciła wniosek polskiego rządu
Po wydaniu wyroku przez skład sędziów rozpatrujących sprawę w Trybunale (tzw. Izbę), strony mogą wnioskować o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby (instancji odwoławczej).
Tego rodzaju wnioski są uwzględniane tylko w wyjątkowych przypadkach. W poniedziałek zespół sędziów Wielkiej Izby zdecydował o oddaleniu wniosku Polski o ponowne rozpatrzenie sprawy sędziego Żurka. W efekcie wyrok wydany w czerwcu stał się ostateczny.
Sędzia Waldemar Żurek był członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sadownictwa do 2018 roku. Należy do stowarzyszenia sędziowskiego "Themis". Jest krytykiem zmian w sądownictwie wprowadzanych przez rząd PiS.
Rzecznik dyscyplinarny sędziów w ostatnich latach wielokrotnie stawiał mu zarzuty dyscyplinarne.
Źródło: PAP