Plany koalicji wobec wymiaru sprawiedliwości. Mowa o "przywróceniu porządku prawnego"

Sąd Najwyższy
Podpisanie umowy koalicyjnej
Źródło: TVN24

Przedstawiciele KO, Trzeciej Drogi i Lewicy piszą w umowie koalicyjnej o "przywróceniu porządku prawnego". Zapowiadają między innymi "niezależną i apolityczną" prokuraturę oraz zapewnienie funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego. "Dołożymy wszelkich starań, aby przywrócić konstytucyjny i apolityczny kształt Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego" - czytamy w dokumencie.

Umowa koalicyjna została parafowana w piątek w południe przez Donalda Tuska, Szymona Hołownię, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Włodzimierza Czarzastego oraz Roberta Biedronia.

ZOBACZ TREŚĆ UMOWY KOALICYJNEJ

W punkcie drugim tej umowy koalicjanci zapowiadają "przywrócenie porządku prawnego, zachwianego przez działania poprzedników".

Zapewniają, że "sądy będą wolne od nacisków politycznych, prokuratura będzie niezależna i apolityczna". "Zapewnimy legalność funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa konstytucyjnego. Dołożymy wszelkich starań, aby przywrócić konstytucyjny i apolityczny kształt Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego" - czytamy.

Zapowiedź reformy procesu legislacyjnego

"Sądy muszą być blisko obywateli i mają im służyć. Skrócimy czas i obniżymy koszty postępowań sądowych. Konieczne jest także odciążenie sądów od spraw, które mogą być rozstrzygane w trybie administracyjnym" - dodano w zapisach umowy.

"Przywrócimy bezstronność i autorytet innych organów państwa zmienionych w ostatnich latach w partyjne przybudówki. Odbudujemy służbę cywilną oraz przeprowadzimy reformę procesu legislacyjnego, otwierając go na szerokie konsultacje społeczne" - napisano.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: