Zasady debaty prezydenckiej 

Tajemnicza koperta od Trzaskowskiego dla Nawrockiego
Debata Trzaskowski-Nawrocki. Jakie są jej zasady? O tym opowiadał Artur Molęda
Źródło: TVN24
Debata prezydencka między Rafałem Trzaskowskim i Karolem Nawrockim rozpocznie się o godzinie 20.00. Jakie będą jej zasady?
Kluczowe fakty:
  • Debatę organizują TVP, TVN24 i Polsat. Poprowadzi ją Jacek Prusinowski z "Super Expressu".
  • Debatę można oglądać w TVN24 i TVN24+.
  • Więcej o aktywnościach kandydatów znajdziesz w serwisie wyborczym na tvn24.pl.

W piątek o 20.00 rozpocznie się debata prezydencka między Rafałem Trzaskowskim i Karolem Nawrockim. Organizują ją trzy telewizje: TVP, TVN24 i Polsat, a poprowadzi dziennikarz "Super Expressu" Jacek Prusinowski. Oto, co trzeba wiedzieć o debacie.

Ile potrwa debata?

Debata rozpocznie się o godz. 20:00 i ma potrwać 90 minut.

Jakie są zasady debaty?

W debacie pytania będą zadawać sobie nawzajem kandydaci. Dziennikarz będzie wyłącznie pilnować ustalonych ram czasowych.

Pytania mają dotyczyć sześciu bloków tematycznych: zdrowie, polityka międzynarodowa, gospodarka, polityka społeczna, bezpieczeństwo i światopogląd.

W każdej rundzie kandydaci będą zadawać sobie trzy pytania, na każde z nich będą mieć po 30 sekund. Na odpowiedź przewidziano 90 sekund, a po niej nastąpi trzydziestosekundowa riposta. O kolejności zadawania pytań zdecydowało losowanie - blok tematyczny o zdrowiu rozpocznie Nawrocki. Następnie kandydaci będą zaczynać naprzemiennie. Czas wypowiedzi kandydatów będzie mierzony i widoczny, a jego koniec zasygnalizuje dźwięk gongu.

Na zakończenie debaty każdy z kandydatów będzie miał dwie minuty na swobodną wypowiedź. O kolejności zdecydowało losowanie - rozpocznie Trzaskowski. 

Czego nie wolno?

Kandydatom nie wolno przynosić gadżetów, takich jak flagi, ani telefonów komórkowych.

Gdzie debata się odbywa?

Debata odbywa się w studiu Telewizji Polskiej. Jak tłumaczył reporter TVN24 Artur Molęda, jest to jednak inne, mniejsze studio niż na poprzedniej debacie prezydenckiej. - Ta przestrzeń jest nieco mniejsza, przez co jest taki efekt intymności jeżeli chodzi o debatowanie. Kandydaci są bardzo blisko siebie, bardzo blisko jest pulpit dziennikarza - relacjonował.

Dodał, że po to, by kandydaci słyszeli dobrze siebie nawzajem, poustawiano specjalne głośniki. Kamery są z kolei poukrywane, niewidoczne. - Wszystko po to, żeby nie rozpraszać kandydatów, żeby ta debata była jak najbardziej merytoryczna - mówił Artur Molęda.

Kiedy druga tura wyborów?

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca. W pierwszej turze Trzaskowski zdobył 31,36 procent głosów, a Nawrocki 29,54 procent. Frekwencja wyniosła 67,31 procent.

Czytaj także: