Polacy głosują za granicą "z powagą przypisaną temu wydarzeniu". Także korespondencyjnie, czasem z pomocą wolontariuszy

Źródło:
TVN24, PAP
Głosowanie w Stanach Zjednoczonych. Relacja Marcina Wrony
Głosowanie w Stanach Zjednoczonych. Relacja Marcina WronyTVN24
wideo 2/6
Głosowanie w Stanach Zjednoczonych. Relacja Marcina WronyTVN24

Głosowanie w wyborach prezydenckich odbywa się w niedzielę nie tylko na terenie kraju, ale także w prawie 170 obwodach na całym świecie. W części z nich głos można było oddawać tylko korespondencyjnie. O tym, jak wygląda głosowanie między innymi w USA, Rosji i Francji, opowiadają korespondenci TVN24 i "Faktów" TVN.

W niedzielę o godzinie 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Zgodnie z przepisami lokale wyborcze będą czynne do godziny 21. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godzinie 21.

Głosowanie odbywa się również poza granicami kraju - w sumie w 169 obwodach.

Stany Zjednoczone - głosowanie już zakończone, można było oddać głos jedynie korespondencyjnie

Reporter "Faktów" TVN Marcin Wrona relacjonował, jak wyglądało głosowanie w Stanach Zjednoczonych. W związku z pandemią Polacy mogli głosować tam jedynie korespondencyjnie. Komisje wyborcze pracowały w USA w pięciu konsulatach do godziny 21 czasu lokalnego. Najpierw zakończono odbieranie przesyłek pocztowych i kurierskich w Nowym Jorku, później w Chicago i w Houston, a na końcu - w Los Angeles. Osoba głosująca musiała sama zapłacić za wysłanie pakietu wyborczego.

Szef PKW: Zanosi się na wysoką frekwencję. Szybkość oddania głosu znacznie zmniejszona >>>

Głosowanie w Stanach Zjednoczonych. Relacja Marcina Wrony
Głosowanie w Stanach Zjednoczonych. Relacja Marcina WronyTVN24

Rosja - w czterech miejscach dowolna forma głosowania, w Irkucku - tylko korespondencyjnie

Również w Rosji Polacy mogą oddawać głos w sumie w pięciu obwodach wyborczych. Cztery z nich znajdują się w europejskiej części kraju - są to: Kaliningrad, Moskwa, Sankt Petersburg i Smoleńsk, a jeden - w azjatyckiej części - w Irkucku. Irkuck to najdalej wysunięte na wschód miejsce w Rosji, w którym można oddać głos w wyborach na prezydenta Polski. Tam głosowanie było możliwe jedynie drogą korespondencyjną.

W czterech miastach w europejskiej części Rosji można było głosować zarówno korespondencyjnie, jak i tradycyjnie. Jak relacjonował korespondent "Faktów" TVN Andrzej Zaucha, najwięcej osób chcących oddać głos zarejestrowało się w Moskwie, a większość z tych osób zdecydowała się przyjść do lokalu wyborczego.

Lokale wyborcze w Rosji zamykają się o godzinie 21 czasu lokalnego - jeżeli chodzi o obwód głosowania w Moskwie, to będzie to godzina 20 polskiego czasu.

Jak przebiega głosowanie w Rosji? Relacja Andrzeja Zauchy
Jak przebiega głosowanie w Rosji? Relacja Andrzeja ZauchyTVN24

Francja - głosowanie tylko korespondencyjne

Także we Francji Polacy mogli oddawać głos jedynie korespondencyjnie. W sumie w tym kraju utworzono cztery obwody wyborcze - to trzy razy mniej niż przy ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Jak relacjonowała korespondentka TVN24 Anna Kowalska, trzy placówki do głosowania znajdują się w Paryżu - dwa w polskiej ambasadzie, jeden w konsulacie, a czwarty - w Lyonie.

Jak wygląda głosowanie Polaków we Francji? Relacja korespondentki TVN24 Anny Kowalskiej
Jak wygląda głosowanie Polaków we Francji? Relacja korespondentki TVN24 Anny KowalskiejTVN24

Głosowanie na Litwie w siedzibie polskiej ambasady

Na Litwie Polacy mogą oddać głos w niedzielnych wyborach w lokalu wyborczym w siedzibie polskiej ambasady w stolicy kraju, Wilnie. Jak informował Marian Sokalski, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej numer 81 w Wilnie, do godziny 14 czasu polskiego głos oddało około 120 osób, czyli około 50 procent tych, którzy zgłosili swój udział. - Głosują głównie ci, którzy są zarejestrowani. Osoby z zaświadczeniem, na przykład turyści, stanowią około 20 procent - mówił.

Sokalski zaznaczył, że "głosowanie przebiega sprawnie i spokojnie, (…) zgodnie z przepisami oraz zaleceniami ministra zdrowia RP i miejscowymi zasadami obowiązującymi w okresie zagrożenia epidemiologicznego".

Belgia

Jak poinformował konsul generalny w Brukseli Jacek Grabowski, do głosowania w wyborach prezydenckich zarejestrowało się w Belgii 11 487 osób. To prawie dwa razy więcej niż w poprzednim głosowaniu tego samego rodzaju. - W pierwszej turze wyborów pięć lat temu zarejestrowało się 6902 wyborców, wydano 6039 kart do głosowania - przekazał konsul. Pakiety wyborcze były wysyłane Polakom w Belgii pod adresy wskazane przy rejestracji. Po ich otrzymaniu można je było odesłać albo dostarczyć osobiście do konsulatu w Brukseli. W niedzielę można było je też zanieść do urny w jednej z trzech komisji wyborczych w belgijskiej stolicy.

Tym, którzy nie chcieli bądź nie mogli tego zrobić, pomagają wolontariusze "Sztabu Pomocy Belgia".

Włochy

W polskich placówkach dyplomatycznych we Włoszech wybory prezydenta odbywają się tylko korespondencyjnie. Pracują dwie obwodowe komisje wyborcze w Rzymie i jedna w Mediolanie w Konsulacie Generalnym RP. Według informacji uzyskanych przez PAP od polskich placówek na wybory w Rzymie zapisało się 3158 osób, a w Mediolanie - 1912.

W przypadku Polaków przebywających na Malcie właściwym konsulatem jest ten w Rzymie i należało go zawiadomić o zamiarze udziału w głosowaniu, podając adres pocztowy na wyspie, gdzie miał zostać doręczony pakiet wyborczy.

Komisje wyborcze otrzymały już większość kopert zwrotnych z wysłanych pakietów wyborczych. Koperty zwrotne można było dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby do piątku do północy.

Od operatorów pocztowych i kurierów przesyłki te będą odbierane do czasu zakończenia głosowania, to jest do godz. 21 w niedzielę.

Hiszpania

W Hiszpanii utworzone zostały trzy obwody głosowanie. - To pierwsze w historii placówki wybory, które są wyłącznie korespondencyjne i praktycznie bez udziału turystów - powiedziała ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk.

Jak powiedziała Monika Domańska-Szymczak, radca wydziału polityczno-ekonomicznego ambasady RP w Madrycie, z dwóch działających w stolicy Hiszpanii komisji do wyborców wysłano łącznie 4185 pakietów wyborczych. Do niedzieli rano do obu madryckich komisji dotarło ponad 80 procent kart do głosowania.

W trzeciej działającej w Hiszpanii obwodowej komisji wyborczej, przy Konsulacie Generalnym RP w Barcelonie, wysłanych zostało do Polaków 2028 pakietów wyborczych. Do rana w niedzielę zwrócono do komisji około 70 procent kart do głosowania.

Portugalia

Polacy mieszkający w Portugalii dowożą osobiście karty do głosowania i zostawiają je w budynku ambasady RP w Lizbonie, w której działa obwodowa komisja wyborcza - jedyna w kraju. Jak powiedział oficer prasowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski, przed południem w niedzielę karty do głosowania dostarczyło wprawdzie zaledwie kilka osób, ale zaznaczył, że spodziewa się, iż frekwencja w głosowaniu korespondencyjnym wśród portugalskiej Polonii będzie wyższa.

- Karty do głosowania można dostarczać do obwodowej komisji wyborczej w Lizbonie do godziny 21. Spodziewam się, że po południu będziemy mieli więcej osób pojawiających się z kartami - zaznaczył Jędrzejowski.

Przedstawiciel ambasady w Lizbonie oszacował, że do niedzielnego przedpołudnia do placówki zwróconych zostało blisko 580 kart do głosowania, czyli około połowy wydanych. Wyjaśnił, że ponad 150 osób oddało wcześniej głos po osobistym odbiorze pakietów wyborczych w polskiej placówce dyplomatycznej.

Szwecja

W Szwecji wybory odbywają się w dwóch komisjach w Sztokholmie. Wybory przebiegają sprawnie - przekazała w niedzielę przed południem wicekonsul w Sztokholmie Magdalena Majda.

Ambasada Polski w ParyżuTVN24

Chęć udziału w wyborach w Szwecji zgłosiło około 9 tysięcy osób, z czego połowa zdecydowała się na głosowanie korespondencyjne. Od rana kolejka głosujących ustawiła się przed budynkiem ambasady RP w centrum Sztokholmu oraz przy polskim konsulacie w Sundbyberg z zachowaniem należytych odstępów. Część osób na skutek apeli przyszła zagłosować we wczesnych godzinach porannych, by uniknąć popołudniowej kumulacji.

Ukraina

Na Ukrainie Polacy mogą głosować w komisji obwodowej w Kijowie. - Głosowanie w wyborach powszechnych prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w komisji obwodowej 139 w Kijowie przebiega w sposób spokojny, z powagą przypisaną temu wydarzeniu - powiedział jej przewodniczący Przemysław Pierz.

Jak wyjaśnił, do tej pory napłynęły głosy oddane w sposób korespondencyjny, wyborcy mają też możliwość bezpośredniego głosowania w lokalach.

Wczesnym popołudniem w Kijowie frekwencja w wyborach wynosiła około 30 procent - poinformował Pierz.

Jak głosować w lokalu wyborczym?
Jak głosować w lokalu wyborczym?TVN24

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Na przełomie maja i czerwca czekają nas ciepłe, ale i deszczowe dni. Sprawdź wstępną prognozę pogody przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa przesłuchanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Prezes PiS spóźnił się ponad kwadrans na jej posiedzenie. Jarosław Kaczyński jest ostatnim świadkiem, który ma złożyć zeznania przed tą komisją. Posiedzenie komisji śledczej relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. 

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Paweł Wojtunik nie popełnił przestępstwa, alarmując, że w finale kampanii wyborczej służby mogą podsłuchiwać opozycję – uznała prokuratura, zamykając śledztwo. – To śledztwo nigdy nie powinno być wszczęte, miało charakter odwetu – komentuje były szef służby antykorupcyjnej.

Prokuratura nie będzie ścigać Wojtunika za pytania o podsłuchiwanie opozycji

Źródło:
tvn24.pl

Kierująca samochodem potrąciła 13-letnią rowerzystkę, która przejeżdżała przez jezdnię. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu. "Ku przestrodze" policja opublikowała nagranie. I przypomina: chwila nieuwagi na drodze może doprowadzić do tragedii.

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Rafał K. został skazany na dziesięć i pół roku pozbawienia wolności w związku z wykorzystaniem seksualnym dziesięciu młodych mężczyzn, w tym dwóch niepełnoletnich. Wyrok nie jest prawomocny.

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Dwóch policjantów z Inowrocławia, na wniosek prokuratury, zostało zatrzymanych. Wszczęto wobec nich procedurę wydalenia ze służby. W środę podczas interwencji wobec agresywnego mężczyzny użyli oni paralizatora. 27-latek trafił do szpitala, gdzie zmarł. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Źródło:
tvn24.pl

Koleje Słoweńskie uruchomiły połączenie kolejowe, które w ciągu niespełna dwóch godzin pozwala pasażerom odbyć podróż przez trzy kraje śródziemnomorskie: od włoskiego Triestu nad Adriatykiem do chorwackiej Rijeki.

Trzy kraje śródziemnomorskie w dwie godziny. Nowa linia kolejowa w Europie

Trzy kraje śródziemnomorskie w dwie godziny. Nowa linia kolejowa w Europie

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa. Zmarły w 2006 roku w wieku 15 lat Acutis został beatyfikowany cztery lata temu.

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Źródło:
Reuters, BBC, archwwa.pl, tvn24.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Jest to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcą zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy. Zamierzają blokować przejazd do godzin wieczornych.

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dziwię się prezydentowi, że robi jakikolwiek problem ze zmianą ambasadora przy NATO. Ma wiedzę ze strony służb o obecnym ambasadorze - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i szef służb Tomasz Siemoniak.

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Źródło:
TVN24

Nagie ciało znalazł za sklepem przechodzień. Kobieta i mężczyzna przyznali się do zabójstwa przypadkowo spotkanej 46-latki, która od kilku miesięcy przebywała w Raciborzu. Sąd aresztował ich na trzy miesiące.

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Po zbrodni "zabrali jej pieniądze z portfela i poszli dalej pić"

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Po zbrodni "zabrali jej pieniądze z portfela i poszli dalej pić"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W Żarach w województwie lubuskim doszło do napadu na konwój z pieniędzmi. Sprawcy staranowali samochód konwojentów przewożących pieniądze i uciekli z gotówką. Policyjna obława trwa od czwartku. W akcji wykorzystywany jest między innymi śmigłowiec Black Hawk.

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Policjanci ze Żnina (województwo kujawsko-pomorskie) zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o przerabianie dwuzłotowych monet, a następnie wypuszczanie ich w obieg podczas gry na automatach do gier zręcznościowych na jednej ze stacji paliw. 44-latek trafił na trzy miesiące do aresztu. Grozi mu do 25 lat więzienia.

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek wieczorem runął dwupiętrowy budynek restauracji przy plaży w Palma de Mallorca, głównym mieście Majorki. W wyniku zawalenia zginęły cztery osoby, a co najmniej 16 zostało rannych - podała agencja Reutera, powołując się na policję.

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Źródło:
PAP, Reuters

Król Karol III odwołał planowaną na ten tydzień wizytę w Cheshire - informuje BBC. Newsweek dodaje, że planowane publiczne aktywności odwołał również książę William. Decyzje mają związek z ogłoszeniem przez premiera Rishiego Sunaka wyborów do Izby Gmin.

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Źródło:
BBC, Newsweek

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Mandatem karnym i zakazem dalszej jazdy zakończyła się policyjna interwencja wobec 44-latka, który ulicami Hrubieszowa (Lubelskie) wiózł motorówkę. Jak podała policja, ładunek nie był odpowiednio oznakowany.

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Źródło:
tvn24.pl
"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Alert RCB został wydany w siedmiu województwach. W piątek w części kraju spodziewane są burze z gradem, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu i gradu.

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Białoruski niezależny portal Nasza Niwa, komentując obecną wizytę prezydenta Rosji w Mińsku, napisał, że Władimir Putin przyleciał do stolicy Białorusi niemal w nocy. Putin i jego wierny sojusznik, Alaksandr Łukaszenka, mają w piątek rozmawiać o ćwiczeniach z użyciem taktycznej broni nuklearnej.

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Źródło:
Nasza Niwa, Radio Swoboda, PAP

Chiny wysłały bombowce w rejon Tajwanu, w ramach dwudniowych manewrów - podała Agencja Reutera. Celem ćwiczeń - jak głosi komunikat armii chińskiej - jest sprawdzenie "zdolności do objęcia władzy, dokonania ataków i opanowania kluczowych rejonów na wyspie". W odpowiedzi Tajwan poderwał samoloty i postawił w stan gotowości swoje siły zbrojne.

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, Reuters

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

Kabosu, "pieseł" znany z internetowych memów, zmarł w piątek rano - poinformowała jego właścicielka w mediach społecznościowych. Zapewniła, że zwierzę odeszło "w spokoju, bez cierpienia". Suczka rasy shiba inu zdobyła ogromną popularność ponad dekadę temu.

Nie żyje Kabosu, "pieseł" znany z internetowych memów. Suczka miała 18 lat

Nie żyje Kabosu, "pieseł" znany z internetowych memów. Suczka miała 18 lat

Źródło:
NBC News, tvn24.pl

Tomasz Mraz, który w środę mówił o tym, jak funkcjonował Fundusz Sprawiedliwości za czasów rządów Zbigniewa Ziobry, przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo resortu i zgromadził około 50 godzin nagrań - podał portal Onet. Prokuratura ma dysponować tymi nagraniami od kilku miesięcy. Tymczasem TVP ujawniła fragmenty rozmów między Mrazem i wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim.

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, TVP Info, tvn24.pl

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna uciekł ze sklepu z doniczkami o wartości blisko 800 złotych i przed ochroniarzem ukrył się w zaroślach. Kulącego się w gęstwinie 29-latka wytropił pies policyjny.

Ukradł donice i ukrył się w krzakach. Znalazł go Lego

Ukradł donice i ukrył się w krzakach. Znalazł go Lego

Źródło:
KMP Olsztyn

Strażacy prowadzili poszukiwania w stawie pod Płońskiem. Z wody wyciągnęli mężczyznę, już nie żył. Z ustaleń policji wynika, że 67-latek dzień wcześniej wyszedł na ryby.

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesse Eisenberg stara się o polskie obywatelstwo. Aktor znany między innymi z filmu "The Social Network" przyznał, że złożył już wniosek. - Podobno wszystkie papiery już przeszły i czekam na finalny podpis - mówił w wywiadzie. Wyjaśnił też, dlaczego to dla niego ważne.

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Źródło:
Dzień Dobry TVN, Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

W Kosowie toczy się dyskusja na temat legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci. Mimo zapowiedzi premiera nic nie wskazuje na to, by parlament zagłosował nad zmianą prawa jeszcze w tym miesiącu. Premier próbuje przekonać opozycję do głosowania za. Stawką ma być obietnica rozpisania przedterminowych wyborów.

Kolejny europejski kraj może zalegalizować związki osób tej samej płci

Kolejny europejski kraj może zalegalizować związki osób tej samej płci

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl