Latarnik Wyborczy 2023 jest już dostępny. Narzędzie pozwala na porównanie swoich poglądów do deklarowanych przez partie polityczne biorące udział w wyborach parlamentarnych. Wyjaśniamy, jak działa Latarnik.
Od poniedziałku dostępny jest Latarnik Wyborczy 2023. To narzędzie uruchamiane przez organizację pozarządową - Centrum Edukacji Obywatelskiej od 2005 roku. Pomaga w podjęciu świadomej decyzji wyborczej przy okazji każdych wyborów. "Celem Latarnika jest wsparcie w podejmowaniu przemyślanych i świadomych decyzji wyborczych. Latarnik jest prosty w obsłudze, a zawarte w nim stwierdzenia przystępne" - podaje CEO.
Przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi swoje odpowiedzi Latarnikowi przekazało pięć komitetów wyborczych. Nie udzielił ich komitet Prawa i Sprawiedliwości, więc uzupełniono je na podstawie analizy programu wyborczego. CEO podkreśla, że ma nadzieję na otrzymanie odpowiedzi od PiS w najbliższych dniach i uzupełnienie o nie Latarnika. Tymczasem po dobie od uruchomienia z Latarnika Wyborczego 2023 skorzystało już ponad milion osób.
ZOBACZ TEŻ: Jakie partie startują w wyborach?
Czym jest i jak działa Latarnik Wyborczy?
Latarnik Wyborczy pozwala na porównanie swoich poglądów z odpowiedziami deklarowanymi przez komitety wyborcze. Jak czytamy na stronie internetowej Latarnika, do udziału w nim zaproszono wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały listy wyborcze we wszystkich okręgach do Sejmu. CEO podkreśla, że jeśli dany komitet nie decyduje się przekazać swoich odpowiedzi, autorzy testu mogą samodzielnie uzupełnić poglądy komitetów w oparciu o analizę ich programów i oficjalnych wypowiedzi, a fakt ten jest oznaczony jako wyniki "nieoficjalne".
Aby dowiedzieć się, do poglądów której partii jest nam najbliżej, należy odnieść się do 20 stwierdzeń, dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. Użytkownik może zgodzić się z danym stwierdzeniem, nie zgodzić się lub odpowiedzieć, że nie ma zdania w danej sprawie. Jeśli ma wątpliwości co do treści stwierdzenia, może skorzystać z krótkiego wyjaśnienia, które opisuje dane zagadnienie. Po udzieleniu odpowiedzi Latarnik porównuje je z odpowiedziami komitetów wyborczych i oblicza procentową zgodność.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Na czteroletnią kadencję zostanie wybranych 460 posłów i 100 senatorów.
Źródło: latarnikwyborczy.pl