Polska

PiS zgłasza kandydata do Senatu za zmarłego Kornela Morawieckiego

Polska

Marek Komorowski - kandydatem PiS do Senatu w okręgu nr 59
Marek Komorowski - kandydatem PiS do Senatu w okręgu nr 59tvn24
wideo 2/35

Po śmierci Kornela Morawieckiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na senatora w okręgu numer 59, partia zgłosiła w poniedziałek po południu nowego kandydata. Jest nim samorządowiec, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Marek Komorowski. - Chcę się poświęcić dla ludzi łomżyńsko-suwalskiego okręgu - przekonywał Komorowski.

Kancelaria premiera poinformowała w poniedziałek, że zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, marszałek senior Sejmu i ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

Kornel Morawiecki nie żyje. Miał 78 lat
Kornel Morawiecki nie żyje. Miał 78 lattvn24

W jesiennych wyborach parlamentarnych był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu z okręgu nr 59 obejmującego część województwa podlaskiego, między innymi Łomżę i Suwałki.

Marek Komorowski nowym kandydatem PiS

W związku ze śmiercią Kornela Morawieckiego PiS ma możliwość zgłoszenia nowego kandydata na senatora w tym okręgu, pod warunkiem że stanie się to w poniedziałek do końca godzin pracy Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, zgłaszający ma możliwość zgłoszenia nowego kandydata - najpóźniej jednak w 15. dniu przed dniem wyborów. Ten termin mija w poniedziałek, 30 września.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym zgłoszenie nowego kandydata nie wymagało kolejnej zbiórki co najmniej 2 tysięcy podpisów, co jest konieczne przy zgłaszaniu kandydatów na senatora.

W poniedziałek po południu Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło w okręgu 59 kandydaturę Marka Komorowskiego. To radny sejmiku województwa podlaskiego od kilku kadencji. Jesienią ubiegłego roku w swoim okręgu zdobył ponad 5,1 tysięcy głosów. Był też kandydatem PiS na przewodniczącego sejmiku, ostatecznie został jednym z trzech wiceprzewodniczących.

W delegaturze KBW w Białymstoku poinformowano, że kandydat został zarejestrowany.

"Chcę się poświęcić dla ludzi łomżyńsko-suwalskiego okręgu"

W poniedziałek kandydaturę Marka Komorowskiego przedstawił na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Komorowski w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że sytuacja jest trudna z powodu okoliczności, w których został kandydatem na senatora. Przekazał wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie zmarłego, w tym premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Dodał również, że jako nowy kandydat chce "się poświęcić dla ludzi łomżyńsko-suwalskiego okręgu, tych dwóch byłych miast wojewódzkich". - Deklaruję, że dołożę wszelkich starań, żeby wszystkie swoje możliwości przełożyć tutaj, na ten okręg, żebyśmy kontynuowali programy rządowe, które zostały wdrożone - mówił.

- Liczę na poparcie, na głosy państwa - dodał.

Pytany o przebieg jego kampanii wyborczej, Komorowski zwrócił uwagę, że zostało tylko około półtora tygodnia do ciszy wyborczej. W jego ocenie w tej sytuacji będą musiały wystarczyć ulotki i banery, spotkania wyborcze, które uda się w tym czasie zorganizować, plus informacje medialne.

- Bo ludzie muszą wiedzieć, że ta zmiana [kandydatów - przyp. red.] nastąpiła - podkreślił. Wśród swoich atutów w wyborach wymienił doświadczenie samorządowe - od 29 lat jest radnym różnych samorządów, w tym czwartą kadencję w sejmiku.

Marek Komorowski jest z wykształcenia prawnikiem, pracuje jako radca prawny.

Marek Komorowski jest nowym kandydatem PiS na senatora za zmarłego Kornela Morawieckiego
Marek Komorowski jest nowym kandydatem PiS na senatora za zmarłego Kornela Morawieckiego tvn24

Samoobrona także może jeszcze zgłosić kandydata

W tym samym okręgu wyborczym ponad tydzień temu zmarł też inny kandydat na senatora - Andrzej Chmielewski, zgłoszony przez Samoobronę. Również i ona może jeszcze w poniedziałek zgłosić nowego kandydata. Jak dotąd tego nie zrobiła.

W związku z tym o mandat senatorski w okręgu nr 59 ubiegają się (w kolejności alfabetycznej): Zenon Białobrzeski (PSL), Marek Komorowski (PiS) i Janusz Wasilewski (Kukiz'15 do Senatu).

Autor: akr\kwoj / Źródło: TVN24,

Raporty:
Pozostałe wiadomości