Polska

"Platforma potrzebuje odświeżenia". Czy to oznacza koniec przywództwa Schetyny?

Polska

[object Object]
W Koalicji Obywatelskiej rozliczenia. Co dalej z Grzegorzem Schetyną?tvn24
wideo 2/22

Po niedzieli przyszedł czas na powyborcze kalkulacje i dyskusje. Czy minął czas Grzegorza Schetyny i Platforma Obywatelska powinna zmienić lidera? Jakie błędy popełniła w kampanii? O potrzebie odświeżenia i zmianie pokoleniowej mówili reporterom programu "Polska i Świat" jej działacze. Na środę zaplanowane jest posiedzenie zarządu PO.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI WYBORCZYCH W SPECJALNYM SERWISIE tvn24.pl

We wtorek podczas spotkania szefów regionów Platformy Obywatelskiej z szefem partii Grzegorzem Schetyną podsumowano kampanię wyborczą przed niedzielnymi wyborami, w których Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie 27,40 procent głosujących.

Mowy o personaliach - jak zapewniano - nie było, na tym etapie dymisji przewodniczącego partii nie będzie.

- Wybory (szefa partii - red.) są w styczniu, dzisiaj musimy ustalić konstrukcję klubu w Sejmie, Senacie, współpracować z opozycją. To jest dzisiaj wyzwanie. I ja nie boję się rozliczenia - twierdzi przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

"Zmiana pokoleniowa"

Jak komentują tę sprawę posłowie Platformy? - Będę oczekiwała raportu na temat tego, w jaki sposób były wydawane środki z puli centralnej na kampanię wyborczą Koalicji Obywatelskiej, jak wyglądało zaangażowanie też liderów w kampanię - mówi posłanka Agnieszka Pomaska.

Politycy tego ugrupowania przyznają, że nowe twarze są potrzebne.

- Jest taki sygnał, że chyba to jest zmiana pokoleniowa, bo razem z Frankiem Sterczewskim, z którym jesteśmy w podobnym wieku, prawie połowę głosów uzyskaliśmy - mówi 34-letni Adam Szłapka z Nowoczesnej, w przeciwieństwie do Starczewskiego już z czteroletnim poselskim stażem.

Szłapka startujący w Poznaniu z trzeciego miejsca i Sterczewski, który na tamtejszej liście Koalicji Obywatelskiej był ostatni wyprzedzili Rafała Grupińskiego, szefa wielkopolskiej Platformy, drugiego na liście KO.

Grupiński ze spokojem odpowiada: - Wiemy dobrze, że wielu młodych się pojawiało, nawet całe nowe partie się pojawiały w Sejmie, a potem znikały po jednej kadencji, więc trzeba równoważyć też zalety tak, żeby doświadczenie łączyć z nowością i świeżością.

O tej świeżości mówi także poseł Sławomir Nitras.

- Platforma potrzebuje odświeżenia, Platforma potrzebuje nowych twarzy. Te wyniki wyborów też pokazują: ludzie z imienia i nazwiska pokazują palcem kogo chcą, a kogo chcą trochę mniej - tłumaczy.

Posłowie jednej kadencji przed "wyjadaczami"

Dla przykładu: w okręgu białostockim, gdzie Krzysztof Truskolaski (który w poprzedniej kadencji do Sejmu wszedł z listy Nowoczesnej) zdobył ponad dwa razy więcej głosów niż startujący z pierwszego miejsca Robert Tyszkiewicz (przewodniczący podlaskiej Platformy, z partią związany od początku jej istnienia).

Koalicja Obywatelska procentowo wygrała wybory w 5 okręgach na 41. Na środę zaplanowane jest posiedzenie zarządu Platformy.

Autor: akw//rzw / Źródło: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości